návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kočka a pes v jednom bytě? Žádný problém, ale musíte na to jít chytře

Simona Sedláčková , Vydáno: 02.03.2021
Kočka a pes spolu umí kamarádit
Autor: iStock Kočka a pes spolu umí kamarádit
Soužití psa a kočky v jedné domácnosti může být, a většinou i je, naprosto bezproblémové. Složitější někdy bývají jenom začátky jejich společného života. Jak zařídit, aby se z nich stali nejlepší kamarádi?

reklama

Jak seznámit dospělou kočku se štěnětem

Většinou jednodušší bývá situace, kdy k dospělé kočce přivedete malé štěně. Už jenom z toho důvodu, že kočka umí bleskurychle vyskočit na skříň či na stůl, kam za ní štěně nemůže, a ona si je toho velmi dobře vědoma. Může pak sice na štěně z výšky zahlížet nebo i vztekle prskat, ale většinou si malého prcka přestane po několika dnech všímat. Nikdy však nenechte ani malé štěně, aby začalo honit kočku po bytě.

Poskytněte kočce klid na toaletu a na jídlo a dopřávejte jí stále dostatek pozornosti, na kterou byla zvyklá. O ostatní se postará sama a většinou se za pár dnů sama začne k novému členu rodiny pomalu přibližovat. (O tom, že někdy to není jednoduché ani se dvěma kočkami, si přečtěte ZDE)

Někdy to seznamování chvilku trvá
Autor: iStock Někdy to seznamování chvilku trvá

Jak seznámit dospělého psa s kotětem

Je samozřejmé, že někteří psí jedinci a někdy i téměř všichni zástupci mírumilovných psích ras, vycházejí lehce úplně s každým. Tedy i s kočkou od sousedů, natož s kočkou, kterou jim přivedete domů. Jsou to většinou všichni zlatí retrívři, labradorové nebo kavalíři. Vhodnou volbou je i bernský salašnický pes. Někdy se dokonce stane, že si fena sama přivede domů kotě a začne se o něho starat jako o vlastní, ale není to zase tak časté.

Kočka a pes spolu umí kamarádit
Autor: iStock Kočka a pes spolu umí kamarádit

Pak jsou tu ale psí divoši, především z řad psů loveckých a teriérů, které musíte s kočičkou seznamovat pomalu a postupně, aby se z ní nestala hračka či rovnou lovná zvěř.

Nedovolte, aby byli jeden druhým překvapeni a zaskočeni. Dopřejte psovi pár dní, aby kotě jenom cítil přes zavřené dveře, ale nedostal se k němu. A nebojte se, zavřené dveře nejsou pro citlivý psí čenich žádná překážka. Můžete jim také vzájemně vyměnit deku, na které odpočívají.

Dopřejte oběma dostatek pozornosti
Autor: iStock Dopřejte oběma dostatek pozornosti

Pak postupně nechte psa, aby si očichal kotě ve vaší náruči a jakmile začne kotěti olizovat uši, je vše na dobré cestě. To však neznamená, že v tuhle chvíli už necháte kotě psovi napospas! Rozdělte mezi ně svou pozornost, věnujte se nejprve každému zvlášť, pak oběma zároveň. Jen pohladíte kotě, hned totéž dopřejte i psovi. Misky s krmením jim dávejte také oběma zároveň a pečlivě hlídejte, aby se k sobě vzájemně při jídle nepřibližovali. Jen tak docílíte toho, aby pes na kotě nezačal žárlit. V podstatě je to úplně stejné, jako když dítěti přivezete z porodnice sourozence. No, možná až na to očuchávání a olizování uší.

Misky s krmením jim dávejte oběma zároveň
Autor: iStock Misky s krmením jim dávejte oběma zároveň

Pokud dodržíte pomalý harmonogram sbližování psa a kočky, pak se z nich časem určitě stanou nerozluční kamarádi nebo se v nejhorším případě budou alespoň vzájemně tolerovat. Pokud se vám zdá, že jednomu či druhému není kamarádění po chuti, klidně se vraťte o krok zpět, není kam spěchat.

Zabavte své mazlíčky vlastnoručně vyrobenými hračkami:

Kobereček na ukrývání pamlsků

Kobereček na ukrývání pamlsků: Vytvořte pro svého psa zábavnou hru

Chobotnička ze staré mikiny a tenisáku

Chobotnička ze staré mikiny a tenisáku: Potěšte svého psa báječnou hračkou

Plstěná kulička, plněná šantou kočičí

Hračka pro kočky: Plstěná kulička, plněná šantou kočičí

Mávátko pro kočku

Mávátko pro kočku: Vyrobte hračku, která zabaví vás i vaše domácí šelmy

reklama

Článek je zařazen v: pes , kočka , kotě , štěně , kamarádi , sbližování , jak seznámit , seznámení

reklama

Přečtěte si také