reklama

Kočičí sbližování: Jak seznámit svou kočku s novou kočičí kamarádkou či kamarádem

Simona Sedláčková
8. ledna 2020
Seznamování koček vyžaduje citlivý přístup. Uspěchané seznámení může z vašich koček udělat doživotní nepřátele, i když to na první pohled nemusí být vidět. To, že se kočky neperou, může jen znamenat, že si rozdělily území a vzájemně se respektují, nikoliv přátelí. A to by byla škoda!
reklama

Přivést své stávající kočce nového kamaráda či kamarádku nemusí být zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. Nespoléhejte na to, že si časem určitě porozumí a problémům vjejich soužití raději předejděte.

O kočkách se většinou říká, že jsou to samotáři. Není to tak úplně pravda. Jsou to zvířata teritoriální, to ano, každá kočka má své území a dobře si rozmýšlí, koho ksobě pustí a koho ne. Pokud kočky vhodíte do jedné místnosti smyšlenkou, že se prostě porovnají, připravíte jim jenom velkou porci stresu, nebo se dokonce i fyzicky napadnou. Špatné a uspěchané seznámení může zkoček vytvořit nepřátele do konce života. Máme pro vás plán, jak postupovat pomalu a citlivě.

Seznamování krůček po krůčku

Kočky se musí nejprve slyšet, pak cítit, potom teprve vidět a až nakonec skutečně setkat a klidně se i dotknout. Obě kočky se musí cítit bezpečně, proto jim pro začátek oddělte území. Každé přidělte teritorium (pokoj) svlastním záchodkem a miskami svodou a jídlem. Zabydlená kočka by měla zůstat na svých oblíbených místech a kočka nová by se měla spokojit spokojem, kde bude mít svůj klid. Pokud jste novou kočku přinesli domů vpřepravce, jenom otevřete dvířka, ale násilím kočku nevyndávejte. Nechte ji, ať se uklidní a sama vyjde ven. Nové kočce také připravte třeba krabici nebo kočičí tunely, aby se vnich mohla schovat. I když se kočky neuvidí, vzájemně o sobě budou vědět.

Společně oddělené krmení

Krmení je příležitostí kpostupnému sbližování koček. Misky položte ke dveřím, oddělujícím kočičí teritoria. Nejprve je ponechte od dveří dále, pak je dejte přímo ke dveřím. Uvidíte, jak na sebe obě zvířata reagují.

Nechte je čichnout

Nyní nastal čas, pokročit trochu dále. Vezměte třeba dvě stará trika a každým otřete čumáček a kožíšek jedné kočky. Trika jim pak vzájemně vyměňte a opět si všímejte, jak budou na triko reagovat. Pokud je ponechá vklidu nechte je položené u pelíšků obou koček.

Vymění si místa

Pokud i výměna trik proběhne vpořádku, můžete prohodit kočkám na chvíli teritoria. Obě se tak budou moci seznámit spachem té druhé opravdu důkladně. Především novou kočku nechte vklidu vnovém prostředí, aby se mohla seznámit i sprostorem.

Dveře se pootevřou

Při krmení pak nechte na škvírku otevřené dveře. Krmení dávejte po malých porcích, aby se obě kočky na další jídlo těšily, a hlavně aby se trénink častěji opakoval. Dalším krokem by mohly být dveře dokořán, ovšem snataženou síťovinou nebo plůtkem. Pokud na sebe kočky nesyčí, naopak se ksobě přes síťovinu tulí, máte snad vyhráno!

Nezapomeňte, že seznamování může probíhat docela dlouho, není to otázka jednoho odpoledne a dopřejte oběma kočkám dostatek času. Jako vždy platí, že postupovat se musí podle pomalejšího člena dvojice.

Další praktické články o domácích mazlíčcích:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama