Koupelny

25. listopadu 2019 14:00

redakce Prima Zoom

8 nejšpinavějších míst koupelny: Záchod je až pátý…

Pokud jste si mysleli, že nejšpinavějším místem koupelny je toaleta, ošklivě jste se zmýlili. Záchodové prkénko předčily sprcha i umyvadlo. Toaleta je zároveň jediným místem koupelny, kde se během pokusu nenašla nebezpečná bakterie E.coli.

Pokus, který udělali na univerzitě vBristolu, byl docela jednoduchý. Týden neuklidili jednu používanou koupelnu. Následně výzkumníci odebrali vzorky bakterií a nestačili se divit.

Nejšpinavější byla místa, u kterých bychom to nečekali. Taková klika od koupelny, ačkoli se na ni sahá prakticky neustále, obsahovala nejméně bakterií. Nejhůře dopadl sprchový kout. Bakterie se nejlépe množily na jeho podlaze. Sprchový kout následovalo umyvadlo a baterie skončila třetí.

Záchodové prkénko bez bakterií

Záchodové prkénko je až pátým nejšpinavějším místem vkoupelně. Na rozdíl od vlhkého sprchového koutu nebo umyvadla totiž nenabízí zrovna příhodné prostředí pro množení bakterií. Problémem je ale třeba kobereček, který někteří před toaletu pokládají. Ten je přímo rájem bakterií.

Pozor byste si měli dát na podlahu obecně, je šestým nejšpinavějším místem vkoupelně. Místnost byste tak měli čistit a dezinfikovat alespoň jednou týdně, aby se nezvyšovala koncentrace bakterií a kritická místa nenapadla plíseň.

Žebříček nejšpinavějších míst:

  1. podlaha sprchového koutu
  2. umyvadlo
  3. baterie
  4. hlavice sprchy
  5. záchodové prkénko
  6. podlaha koupelny
  7. zavírání sprchového koutu
  8. klika od koupelny

Další články, které by vás mohly zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také