Jak připravit český hovězí guláš s domácím houskovým knedlíkem
Potřebujete-li se v těchhle sychravých podzimních dnech zahřát a dobře zasytit, s gulášem určitě neuděláte chybu. Guláš asi není potřeba dlouze představovat. Měkké a šťavnaté kousky masa s tmavě červenou omáčkou hustou tak akorát najdeme snad na každém jídelním lístku, v téměř každé rodině se tajemství na ten nejlepší guláš předává z generace na generaci. Guláš, ač původem z Maďarska, u nás natolik zdomácněl, že ho považujeme na české jídlo.
Guláš údajně do střední Evropy přinesli Turci někdy v 9. století a Maďaři ho obohatili o papriku a cibuli. Legenda praví, že slovogulášvlastně vzniklo díky pastevci jménem Gulyás, který si připravoval na ohni v kotlíku svou oblíbenou vydatnou masitoupolévku. Ovšem odvozeno je z maďarského „gulya“, což znamená stádo hovězího dobytka, ze kterého vznikl maďarský názevgulyása následně pak náš český guláš.
Českému guláši je spíše podobný perkelt, jelikož původní maďarská specialita je spíše hovězí polévka podávaná s bílým chlebem. Na počátku 19. století guláš zahájil velice úspěšné tažení i mimo Maďarsko. Uběhlo spoustu let, původní recepturu si všude poupravili podle svého, a proto dnes narazíme na nespočet gulášových variant, například řeckou nebo italskou. My máme rádi český hovězí guláš – a tady je recept.
Český hovězí guláš
Ingredience
- 800 g hovězí kližky
- 800 g cibule
- 3 až 4 lžíce sádla
- 1 lžíce mleté sladké papriky
- 1 lžička mleté pálivé papriky
- 6 stroužků česneku
- 1 lžička drceného kmínu
- 1/2 lžičky mletého černého pepře
- malý rajský protlak
- sůl podle chuti
- 1 lžička majoránky
- sůl
- nakrájená cibule nebo strouhaný křen na ozdobení
Postup
Kližku nakrájíme na kostky velké asi 3 cm, cibuli nadrobno. V kastrolu rozehřejeme sádlo a osmahneme na něm cibuli dozlatova, trvá to zhruba 15 minut. Zasypeme sladkou i pálivou paprikou, kmínem a pepřem, přidáme nakrájené maso a opečeme ze všech stran.
Papriku nesmíme dlouho opékat, aby nezhořkla. Stačí chviličku promíchat, ať se maso vkoření rovnoměrně obalí, přidáme rajský protlak, osolíme apodlijeme podle potřeby vroucí vodou. Promícháme. Guláš přikryjeme pokličkou adusíme při mírné teplotě. Občas promícháme, aby se guláš nepřipálil.
Dusíme asi 2 hodiny, dokud není maso měkké, když je to nezbytně nutné, podlijeme trochou vroucí vody. Když se maso začíná rozpadat, přidáme utřený nebo lisovaný česnek apár minut ještě povaříme. Sejmeme. Nakonec přidáme majoránku.
Podáváme posypané nakrájenou cibulí nebo strouhaným křenem a s houskovým knedlíkem.
5 gulášových rad a tipů
- Koření propůjčuje guláši typickou chuť. Mezi typické koření na ochucení guláše patří zejména sladká i pálivá paprika, kmín, pepř, česnek, majoránka.
- Nejlepší maso na guláš je hovězí kližka, případně kombinace hovězího avepřového. Mělo by být spíše libové, ale ani guláš zvepřové krkovice nebo bůčku není vůbec špatný. Alternativou může být imaso drůbeží, zvěřina i ryby.Guláš se dělá taky z hlívy ústřičné i jiných hub nebo zeleniny, hlavně cukety.
- Guláš není nutné zahušťovat moukou nebo jíškou, cibule se rozvaří aguláš správně zahustí. Scibulí by se proto nemělo šetřit. Kolik masa, tolik cibule – jen tak bude guláš přirozeně zahuštěný právě tou rozvařenou cibulí amá také příjemnou nasládlou chuť.
- Guláš při přípravě podléváme jen mírně, pokud vůbec podléváme. Ideální totiž je nechat vlastní šťávu zmasa opětvypéct až na tuk. Teprve pak podlijeme horkou vodou nebo masovým vývarem. Použít lze také pivo nebo červené víno.
- Pokudguláš podlijeme příliš, zahustíme ho nastrouhaným bramborem nebo kouskem chleba. Přidáme jeasi 20 minut před koncem vaření, aby se stihly rozvařit.
Rychlé domácí houskové knedlíky
Ingredience
- 3 hrnky hrubé mouky
- 2 housky nakrájené na kostičky
- 1 vejce
- 1 žloutek
- 300 ml vody
- ½ lžičky soli
- ½ sáčkuprášku do pečiva
Postup
Hrubou mouku promícháme skypřicím práškem a solí. Do mísy k mouce přilijeme vodu a přijdáme vejce a žloutek. Nakonec do těsta vmícháme opatrně kostičky housky, aby se moc nerozmočily. Vypracujeme těsto a vyválíme z něj dvěšišky knedlíků. Vložíme je do vroucí, mírně osolené vody. Po 10 minutách vaření knedlíky otočíme a vaříme dalších 10 minut. Po uvaření knedlíky vyndáme z vody a hnedje propíchámešpejlí nebo vidličkou, aby znich unikla pára. Knedlíky nakrájíme nití.