Džínovina bude vašemu stolu slušet! Udělejte ze starých riflí prostírání, sedáky i zástěry

Jen málokterý obnošený materiál je tak oblíbený jako džínovina ze starých kalhot. Už jenom proto, že je to materiál jednoduše dostupný. V džínách chodíme všichni a stejně tak všichni je dříve či později prošoupeme. Nikdy takové děravé kalhoty nevyhazujte! Vždy se dají zrecyklovat a využít. Dnes se zaměříme na doplňky v rámci kuchyně a stolování. Budete koukat, jaká se dá vytvořit paráda skoro zadarmo!

Džínovina patří mezi materiály, které i když stárnou, mají stále svou hodnotu. I pořádně obnošené a prošoupané džínové kalhoty můžete ještě využít na spoustu parádních dekorací, ale i doplňků do bytu nebo na šperky a módní doplňky.Dokonce i v kuchyni a na stole to džínovině bude slušet!

Jednoduché prostírky

Ušijete je opravdu snadno. Stačí jenom odstřihnout vnitřní šev kalhot, materiál dobře rozžehlit a zčásti, která je nejméně poškozena, vystřihnout obdélník. Nezapomeňte prostírky podšít, hned budou vypadat mnohem lépe.

Na příbory využijte kapsičky

Součástí prostírek mohou být i kapsičky na příbory. Pokud se vám nepodaří získat dostatečně velký kus látky rovnou skapsičkou, tak ji jednoduše odstřihněte a opět našijte na hotovou prostírku. Odstřihněte ji i světším kusem látky, a našijte vmístě prošití původní kapsy.

Stejně tak můžete využít na servírování příborů a kapsy samostatné. Je to jenom drobnost, ale na prostřeném stole bude vypadat skvěle.

Praktická podkafíčka

Podložky pod hrnečky neboli podkafíčka můžete ušít i zmalých odstřižků džínoviny. Vytvořte na ně strojovou aplikaci podle vlastní fantazie nebo se inspirujte fotografií.

Pohodlné sedáky

Na podobné sedáky budete potřebovat buď hodně velké kalhoty, nebo si budete muset zajít pro džínovinu do obchodu. Ale stejně krásné budou i sedáky sešívané zmalých kousků, třeba i různě barevné nebo vyšisované džínoviny.

Vytvořte z džínoviny i kouzelné věnce

Z džínoviny si můžete vyrobit i dekorační věnce na dveře nebo na ozdobu jídelního stolu. Jejich výroba není nijak složitá.

Stylově i u plotny

Na ušití podobné zástěry budete potřebovat jenom jedny staré džíny. Odstřihněte zkalhot vnitřní švy, materiál rozžehlete a sešijte ksobě. Vzniklá plocha postačí na nastřižení základního dílu zástěrky. Celou ji olemujte a připevněte nebo přišijte pruhy džínoviny, ohebné kůže či stuhy na zavazování. A nezapomeňte na závěr našít na zástěru praktické kapsičky. Budou se hodit!

Chystáte svatbu nebo velkou oslavu?

Máme pro vás důkaz, že roztrhané staré džíny poskytují materiál přímo luxusní! Zadívejte se na fotografii, a pak zkuste tvrdit, že tomu tak není…

Jak pečovat o džíny

Aby vám džíny vydržely co nejdéle, musíte se o ně dobře starat. Podívejte se na tipy, jak je správně prát, ale i jak zkrátit dlouhé nohavice. A odstřižené kousky nevyhazovat! Už přece víte, jak se dají skvěle využít.


Přečtěte si také