Jak na to

12. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Mravenci, mušky, vosy. Jak se na podzim v domě zbavit nezvané hmyzí návštěvy?

Na podzim bývá v domech a bytech pěkně živo! Teplo, zralá úroda a poslední sluneční paprsky přilákají do vašeho příbytku spoustu nezvaných hostů. Zbavte se jich, alespoň do další sezony!

Na vosy s chilli a citrony!

V září umí vosy ještě pořádně potrápit. Zvlášť když máte před okny stromy s dozrávající úrodou. Padající jablka, švestky, ringle, to je pro ně přímo hostina a někdy se rozhodnou k průzkumu vaší terasy nebo kuchyně. Vosy prostě milují sladké! Nedbejte na rady, že je máte na sladké lákat do lapačů. Ano, chytnete je, ale bude je to k vám spolehlivě táhnout! Místo toho, aby jich bylo méně, bude jich více a začnou se přemnožovat. Můžete lapače pověsit přímo na stromy, ale nedávejte je domů. Místo lapačů vyrobte odpuzovače! Spolehlivá bude směs citronové kúry, hřebíčku a chilli. Proti vosám zabírá i kyselina octová, kterou potřete prahy dveří a oken.

Na pavouky s vysavačem a důkladně!

Pavouci se k vám domů stěhují, protože tam mají dost potravy. Nemají rádi špínu a prach, a proto se rádi usazují na čistých bílých stěnách, kde spřádají sítě. Nejlepší je vůbec je dovnitř nepustit a zavřít jim cestičky, kudy k vám lezou. Pokud už tam jsou, pavučiny zlikvidujte vysavačem, protože právě na podzim samička klade vejce! Bude to boj, ale dejte se do války, protože mnoho druhů přežije v domě přes zimu a na jaře je tam máte znovu v podobě nové generace.

Octomilky chyťte na jejich mlsnost

Říká se jim také banánové nebo vinné mušky a kladou vejce do přezrálého nebo hnijícího ovoce. Tyhle otravné mušky nejsou ale nijak zdravotně rizikové, pouze nepříjemné. Nenechávejte žádné ovoce nebo zbytky jídla na lince a vše poctivě uklízejte. Domácí past vyrobíte tak, že vezmete starou prázdnou sklenici a připravte v ní octomilkám hody. Stačí trochu piva, vína nebo octa, přihoďte přezrálou kuličku vína nebo kousek jablka. Chuťovku ve sklenici přetáhněte průhlednou potravinovou fólií, kterou pevně napněte místo víka. Udělejte do fólie pár malých dírek, kterými octomilky prolezou za lákavou vůní, ven se však nedostanou.

Rybenky nesnášejí větrání

Prohání se nejčastěji po vaší koupelně a jsou docela odpudivé. Mají rády vlhko a teplíčko, takže jim špatně větrané koupelny krásně vyhovují. Množí se tam a pak nás ráno nepříjemně překvapí. Dobrá zpráva je, že jsou zcela neškodné a třeba pro roztoče představují přírodní nepřátele. Takže větrat, dezinfikovat a udržovat sucho zabírá asi nejlépe.

Mravence faraony vyženete kávou a celerem

Na podzim se setkáte s faraony, červenými mravenci, kteří netouží po ničem jiném, než se ve vašem příbytku ohřát. Přilezou zvenčí a vydají se na pochod naší domácností. Jsou všežraví, takže nepohrdnou ničím, co se u vás najde k snědku. Nesnášejí mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli, jejichž aroma je odpuzuje. Nenávidí také hřebíček, vůni kávy a další aromatické druhy koření. Na místo, kde se hromadí, zkuste nastražit osolený celer posypaný skořicí.

Na šváby pozvěte odborníky

Tady pozor! Ve většině případů svedeme boj s domácími škůdci sami za pomoci “babských rad” či chemikálií z drogerie. To ovšem na šváby neplatí. Pokud se u vás doma vyskytne šváb nebo rus domácí, obraťte se rozhodně na odbornou dezinsekční firmu!

(KU)


Přečtěte si také