Bydlení

24. června 2015 04:53

Markéta Zídková

Léto je ideální dobou na servis kotle. Co nechat zkontrolovat a kolik zaplatíte?

V létě, kdy plynový kotel jen ohřívá vodu, je příhodný čas na jeho revizi. Včasná údržba ušetří peníze i starosti.

Od podzimu do jara jelo topení jako kolovrátek a spalovací komora kotle se za tu dobu zanesla, takže účinnost systému upadá. Kotel spotřebovává více energie na ohřev vody a s příští topnou sezonou si bude brát i víc plynu na vytápění, pokud vůbec bude fungovat. Jistější je proto nechat kotel každý rok prohlédnout a vyčistit.

Jedovatý plyn ani neucítíte

Vůbec nejhorší potíže hrozí s unikajícími jedovatými spalinami. V případě, že by byl deficit na údržbě už letitý, hrozí i únik spalin ze silně znečištěného výměníku do bytu nebo domu, což je nejprve jen únavné, ale posléze může být i smrtící. Potíž s oxidem uhelnatým je v tom, že je bez zápachu a nedráždí, takže si ho ani nevšimnete. V těle se mezitím váže na krevní segmenty (hemoproteiny), což vede k nevolnosti, zvracení, bolestem hlavy, závratím a slabosti, ale i ke ztrátě vědomí. Při takto závažné otravě bývají následky tragické.

Vyčištěný kotel je hospodárnější

Na špinavý výměník mají servisní technici speciální vysavač. Kotel s vyčištěnými útrobami bude úspornější a spolehlivější – tedy přinejmenším vás nezabije.

Je-li to nutné, topenář vyčistí výměník od usazených nečistot a nastaví znovu kotel na dané parametry. Opotřebované díly vymění. Kromě toho změří hodnoty CO2. Po kontrole pracuje etážové topení opět hospodárně. Kotel je také díky údržbě výrazně méně náchylný k poruchám. Předejdete tak výpadkům na podzim a v zimě, kdy bude kotel opět muset podávat plný výkon. Pravidelná kontrola a čištění navíc ušetří jednotky procent paliva. Ideální čas na ni přichází s létem, kdy mají technici volné ruce a odstávka topení ani není nijak citelná.

Kolik zaplatíte za servis kotle?

Cena roční servisní prohlídky se liší podle typu kotle. Odborná servisní prohlídka dle předpisu výrobce, seřízení a vyčištění kotle vč. detekce úniku plynu a oxidu uhelnatého v okolí topného zdroje, zápis do záručního listu (u kotlů v záruce), topné zkoušky, otestování bezpečnostních prvků kotle stojí v případě klasického plynového kotle ve verzi „turbo“ přibližně 1000 Kč. U kondenzačního kotle a klasického kotle verze „komín“ je cena o 400 až 500 Kč vyšší. U posledně jmenovaného některé firmy podmiňují roční servis přítomností detektoru oxidu uhelnatého v místě instalace.

K uvedeným cenám je třeba připočítat cenu za dopravu (ve městě kolem 400 Kč) a případně materiál.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také