20. května 2015 03:45
Markéta ZídkováJak mít krásné rostliny na balkoně
Nepodceňujte přípravu truhlíku před výsadbou rostlin.
Při pěstování balkonových rostlin, vlastně jakýchkoli rostlin v truhlících, které jsou na slunných stanovištích, je třeba mít na paměti několik zásad. Rostliny potřebují ke svému životu dostatečné množství vody, což jim poskytneme tak, že zvolíme kvalitní substrát a samozavlažovací truhlík. Tyto truhlíky díky velkému rezervoáru vody zajistí rostlinám dostatečnou vláhu po dobu několika dnů, a balkonové rostliny tak netrpí suchem či přemokřením.
Dalším důležitým faktorem pro úspěšné pěstování je výživa balkonových rostlin. Tady se vyplatí dát do substrátu dlouhodobě působící hnojivo, které bude rostliny vyživovat po celou sezonu. „Balkonovky mohou být ohroženy velkým množstvím škůdců, kteří dokážou rostliny pěkně potrápit. Tomu se dá předcházet aplikací insekticidního granulátu, který rostliny zároveň vyživuje i chrání před škůdci po dobu tří měsíců,“ říká zahradník David Brom.
V pořadu Gondíci s. r. o. ukázal Adéle a Daliborovi odborník David Brom, jak na to, aby měli z truhlíku užitek nejen na balkoně, ale například i v kuchyni.
Kromě aplikace přípravků je možné vyzkoušet i smíšené výsadby balkonovek a bylinek. Výsadbu lze doplnit o aromatické bylinky. Mnoho z nich má schopnost díky vonným silicím odpuzovat některé ze škůdců. Zkuste doplnit květinovou výsadbu o smil italský, svatolinu nebo zakrslé pelyňky. Základní bylinky, které se dají dobře využít v každé kuchyni, jsou bazalka, oregano a tymián. Bylinky je vhodné pravidelně sestřihávat, aby stále obrůstaly čerstvými lístky a zahušťovaly se. Průběžně také regulujte jejich růst, aby spolu tvořily kompaktní celek.
Kombinovaná výsadba může být i se zeleninou. V truhlíku jde úspěšně pěstovat mrkev, petržel i ředkvičky, které je třeba jednotit, aby narostly silné bulvičky. Úspěšně se dá také pěstovat salát, papriky a rajčata. Dobré je sáhnout po balkonových roubovaných odrůdách, které jsou hodně výnosné a jsou zvyklé růst ve stísněných podmínkách truhlíku.
Vše o pořadu najdete na stránce Gondíci s. r. o. Také při pěstování zeleniny je potřeba dopředu připravit substrát. „V tomto případě nepoužívejte insekticidní granulát a eventuální problém se škůdci řešte biologickým přípravkem na bázi minerálních olejů. Hnojte organickým hnojivem a přidejte mykorhizní houby, které budou rostlinám dodávat dostatek živin a zároveň, a to je dokázáno mnoha pokusy, zvýší obsahy silic a vitaminů právě v bylinkách,“dodává David Brom.
Rádi pěstujete zeleninu? Další chytré rady najdete v sekci zelenina v naší Encyklopedii. Na závěr se Gondíci ještě dozvěděli malou vychytávku – jak neviditelně upevnit truhlíky na parapet. Stačí si pořídit jednoduchý parapetní držák, který stačí jen zasunout do mezery ve spodní části okenního rámu, a podvléci truhlík. Ten pak svou vahou udržuje držák na místě a nedovolí mu z parapetu spadnout.
(web)
Mohlo by vás zajímat: