10. července 2017 06:00
Tereza JavorováLow cost dovolená: Tipy, jak bydlet levně nebo úplně zadarmo
Chcete bydlet na dovolené zadarmo nebo za směšnou částku? Vyzkoušejte tyhle triky, díky kterým ušetříte tisíce korun, a navíc i poznáte lépe místní kulturu.
Představte si, že jedete na dovolenou a během pobytu si vytvoříte několik dobrých přátel mezi místními lidmi, zblízka poznáte tamní kulturu, bydlíte vúplném centru či turisticky atraktivní destinaci ale… nic za to neplatíte. Nebo jen směšnou částku. Že je to nereálné? Není. A tisíce cestovatelů po celém světě vám to potvrdí. Připojte se knim a bydlete na dovolené levně, nebo úplně zadarmo.
Dovolená patří knejvyšším jednorázovým výdajům, které máme za celý rok. Kromě letenek se nejvýš zpravidla vyšplhá cena ubytování, jehož kvalita však částce ne vždy odpovídá. Navíc jste zavření někde vanonymním hotelu, kde největším dobrodružstvím je, když si odnesete hotelové mýdlo. Kontakt smístními lidmi a jejich kulturou máte takřka nulový. Pokud ale na dovolené vyhledáváte spíše zážitky než luxus, ale zároveň nechcete spát na nádraží nebo pod mostem, vyzkoušejte tyto low-costové varianty ubytování.
Couchsurfing
Dříve se jednalo o velmi hippie alternativu, dnes už je to běžně rozšířený fenomén. Bydlíte zadarmo u někoho doma, ale není to vaše primární motivace. Chcete poznat místní kulturu, se svým hostitelem strávit nějaký čas, procvičit si cizí jazyk a nevadí vám spát třeba na gauči (od toho název – surfování na gauči). Na oplátku nabízíte společnost své maličkosti, svoje zkušenosti a zážitky, můžete uvařit třeba české jídlo a šířit dobré jméno své vlasti. Hostitele si vybíráte podle referencí a sympatií stejně tak, jako on vás.
Obdobnými, menšími portály jsou například Bewelcome, Warmshowers, Trustroots,…
Housesitting
Možná máte zkušenost sbabysittingem nebo jste vyjeli do zahraniční jako au pair. Housesitting je vlastně to stejné, akorát nehlídáte ukřičené dítě, ale prázdný dům. Bydlíte tak zadarmo vzařízeném domě, jen se musíte postarat, aby do návratu majitelů nezchátral, nebyl vykraden nebo nezemřeli domácí mazlíčci hlady.
Airbnb
Za cenu stejnou jako vhotelu, ale zpravidla výrazně nižší si můžete pronajmout u místních lidí pokoj, byt, nebo třeba celý dům. Dříve do ubytování byla zahrnuta automaticky snídaně (bed & breakfast), dnes se na tom musíte domluvit individuálně. Výhodou je, že máte daleko větší soukromí než vhotelu, přitom bydlíte třeba vcentru a platíte daleko méně. Navíc jste vpřímém kontaktu smajiteli, kteří vám mohou dát dobré rady a tipy. Například na výbornou restauraci.
Dobrovolnictví
Máte-li dvě ruce a chuť pomáhat, můžete se zúčastnit různých dobrovolnických projektů vzahraniční. Na oplátku nemusíte hradit ubytování a někdy i stravu. Pracovat můžete na farmách, ve školách, učit anglicky, pomáhat súklidem nebo při různých ekologických projektech. Nabídka je opravdu široká a na internetu najdete spoustu možností. Podívejte se například na stránky Workaway nebo HelpX.
Kempování
Pokud netoužíte po seznamování se smístními lidmi, do práce se vám také dvakrát nechce a jediné, po čem toužíte, je trocha zeleně a klidu, tak jednoduše sbalte stan, dobrou mapu a vyrazte kempovat do divočiny. Vzemích jako je Norsko, Švédsko, Skotsko a Nový Zéland můžete kempovat téměř kdekoliv (samozřejmě tak, aby po vás ráno nezůstala ani stopa). Vjiných zemích se předem informujte, ale zpravidla vždy najdete plácek (i kdybyste měli požádat někoho cestou, zda můžete přespat na jeho zahradě), kde si na jednu noc můžete rozbalit stan či si jen lehnout pod širák a pod hvězdným nebem přenocovat.
Tip:
Během svých cest se co nejvíce seznamujte s ostatními cestovateli a berte si na ně kontakty. Až pak pojedete do jejich země, nestyďte se a ozvěte se jim s prosbou, zda byste u nich nemohli přespat. Lidé, kteří cestují, bývají přátelští a otevření, takže šance, že uspějete, je opravdu veliká. Nezapomeňte jim poté přivézt nějakou drobnost či je pozvat alespoň na pivo.
Adéla Skřivánková