Bydlení

18. února 2017 06:02

Markéta Zídková

Majitelé domu vyzráli na čumily i na sobecké sousedy

Navrhnout dům pro některé pozemky je za trest. Šikovné řešení se ale nakonec vždy najde! Tak jako se to povedlo na této parcele, jejímž hlavním problémem byl nedostatek slunce.

Předmětný pozemek v hustě zastavěné městské oblasti byl problematický hlavně s ohledem na nedostatek slunce. Na vině byla čtyřmetrová zeď sousedů, která se při severní straně tyčila jako útes. Nebýt to v Austrálii, možná by nestínila, takto ovšem blokovala slunce po většinu dne!

Se záludnostmi pozemku se architekti ze studia Tandem vypořádali domem o dvou objemech, stojícím na různě odstupňovaných platformách. Prosluněným severním směrem se otvírá až nad nehoráznou sousední zdí, zatímco před okny sousedů na jižní straně se chrání protaženou střechou. Dům využívá zákonitostí pasivních staveb a kombinuje okna tak, aby s využitím ochlazovaných a ohřívaných stěn umožňovala co nejúčinnější křížové větrání.

V zájmu ochrany soukromí jimi ovšem není vidět dovnitř, Foto: Sonia Mangiapane

Na dvou podlažích domu stojícím blíž k silnici se nachází obývací zóna s kuchyní, jídelnou, studovnou, koupelnou a ložnicí pro hosty. V druhé části domu za dvorkem je nad garážovým stáním hlavní ložnice s koupelnou. Střecha ve tvaru mušle tvoří současně i fasádu na jižní straně. Ostatní stěny tvoří skla v dřevěných rámech a průsvitné polykarbonátové desky, které propouštějí denní světlo a současně chrání soukromí obyvatel. Průsvitné tabule zároveň zachycují stíny okolních stromů, které jsou díky tomu viditelné na stěnách v domě.

Interiér je uspořádaný tak, že v jeho spodní, spíše tmavé části je kuchyně, o něco výš u oken a dveří do zahrady za domem pak odpočinková zóna. Naopak prosvětlená je studovna v patře a za ní situované další sezení.

Ač sousedé udělali vše pro to, aby se obyvatelé domu na pozemku mezi nimi tísnili v příšeří, ti si díky velkým oknům, průsvitným panelům a také trojdílným posuvným dveřím do zahrady užívají docela vzdušného a světlého prostoru.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také