návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z Jak se staví sen

matoušhartman , Vydáno: 02.05.2019
Marek Povolný byl přímo na místě a dal nám rozhovor
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Marek Povolný byl přímo na místě a dal nám rozhovor
Oblíbený pořad Jak se staví sen uzavřela epizoda, kde se jen nepředělávalo, ale rovnou stavělo. Iva Kubelková dokonce designérům zvýšila šibeniční termín z pěti dnů na dva týdny, aby se vše dokončilo. Výsledkem je zbrusu nové bydlení pro důchodkyni, která to v životě neměla jednoduché. Jaká byla práce na projektu, vám vysvětlí designér Marek Povolný.

reklama

Paní Vlaďka žila roky v nevyhovujících podmínkách. Domovem se jí stala chatka bez odpadu i tekoucí vody. Vlaďka neměla koupelnu ani toaletu, střechou zatékalo a v zimě bylo uvnitř tak chladno, že důchodkyně musela zůstávat jen u kamen. Opravovat starou chatku nemělo smysl, takže se designéři pustili do stavby úplně nového objektu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jak se staví sen 2019 (11): Stavba minidomku

Stavební práce by ale trvaly měsíce, proto se rozhodli pro montovaný dům. Ten se předem vyrobí a následně se umístí na vybrané místo, což sníží dobu potřebnou pro stavbu. I přesto Iva Kubelková zvýšila dobu, za kterou designéři musí rekonstrukci stihnout, z pěti dnů na dva týdny.

Jen za čtrnáct dní tak na pozemku po zbourané chatce vyrostl na míru vyrobený montovaný dům, do kterého se vešla i koupelna a úložné prostory.

Na celý díl se můžete podívat ZDE.

Za projektem stojí Marek Povolný a Andrea Hylmarová, přečtěte si o designérech více:

Ing. Marek Povolný

Ing. Marek Povolný

Ing. Andrea Hylmarová

Ing. Andrea Hylmarová

Co bylo nejnáročnější?

Podle Marka Povolného je nejtěžší příprava, protože vše musí sedět. Dům se smontuje a pak se přiveze na místo, kde má stát. „Musím přesně vědět, kde bude zásuvka, vypínač, vývod světla. Zpětně se už nedají dělat změny,“ vysvětluje designér pořadu Jak se staví sen.

Zbrusu nový domek v chatové osadě
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Zbrusu nový domek v chatové osadě

Výhody montovaných domů

Kontejner vznikl na míru podle návrhu Marka Povolného a firma ho zvládla vyrobit zhruba za tři týdny. „Nespornou výhodou je rychlost. Připravíte si parcelu, základy, a potom se přiveze skoro hotový domek. Dá se říct, že za tři čtyři dny je vše smontované,“ říká Marek Povolný.

Šroubků bylo potřeba opravdu hodně
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Šroubků bylo potřeba opravdu hodně

Co minidům skrývá?

„Hodně jsme dbali na energetickou nenáročnost, topit se bude dřevem v kamnech,“ vysvětluje Marek Povolný. Chatka je zateplená minerální vatou a v domě se tak udrží teplo. Studnu v časovém termínu vybudovat nešlo, takže designéři pracovali s tím, co Vlaďka již používala. Nechali vystavět dvě jímky, jednu na dešťovou a druhou na odpadovou vodu. Dešťová voda se filtruje, ale není pitná, lze ji použít jen jako užitkovou.

Součástí domku budou i dvě jímky
Autor: FTV Prima/Lukáš Grossl Součástí domku budou i dvě jímky

Nad terasu je možné vysunout markýzu s elektronickým ovládáním. Pokud ji paní Vlaďka nepoužívá, markýza díky dřevěnému obkladu čelní části splyne s fasádou.

 „Životnost domku je prakticky neomezená,“ říká Marek Povolný, ale upozorňuje, že dřevěný obklad časem zešedne.

Podívejte se na fotoreportáž ze stavby domku:

reklama

Článek je zařazen v: Jak se staví sen 2019 , Marek Povolný

reklama

Přečtěte si také