Bydlení

2. května 2019 08:00

Matouš Hartman

LIVING NEWS: Marek Povolný vám vysvětlí, jak se stavěl montovaný dům z Jak se staví sen

Oblíbený pořad Jak se staví sen uzavřela epizoda, kde se jen nepředělávalo, ale rovnou stavělo. Iva Kubelková dokonce designérům zvýšila šibeniční termín z pěti dnů na dva týdny, aby se vše dokončilo. Výsledkem je zbrusu nové bydlení pro důchodkyni, která to v životě neměla jednoduché. Jaká byla práce na projektu, vám vysvětlí designér Marek Povolný.

Paní Vlaďka žila roky vnevyhovujících podmínkách. Domovem se jí stala chatka bez odpadu i tekoucí vody. Vlaďka neměla koupelnu ani toaletu, střechou zatékalo a vzimě bylo uvnitř tak chladno, že důchodkyně musela zůstávat jen u kamen. Opravovat starou chatku nemělo smysl, takže se designéři pustili do stavby úplně nového objektu.

Stavební práce by ale trvaly měsíce, proto se rozhodli pro montovaný dům. Ten se předem vyrobí a následně se umístí na vybrané místo, což sníží dobu potřebnou pro stavbu. I přesto Iva Kubelková zvýšila dobu, za kterou designéři musí rekonstrukci stihnout, zpěti dnů na dva týdny.

Jen za čtrnáct dní tak na pozemku po zbourané chatce vyrostl na míru vyrobený montovaný dům, do kterého se vešla i koupelna a úložné prostory.

Na celý díl se můžete podívat ZDE.

Za projektem stojí Marek Povolný a Andrea Hylmarová, přečtěte si o designérech více:

Co bylo nejnáročnější?

Podle Marka Povolného je nejtěžší příprava, protože vše musí sedět. Dům se smontuje a pak se přiveze na místo, kde má stát. „Musím přesně vědět, kde bude zásuvka, vypínač, vývod světla. Zpětně se už nedají dělat změny,“ vysvětluje designér pořadu Jak se staví sen.

Výhody montovaných domů

Kontejner vznikl na míru podle návrhu Marka Povolného a firma ho zvládla vyrobit zhruba za tři týdny. „Nespornou výhodou je rychlost. Připravíte si parcelu, základy, a potom se přiveze skoro hotový domek. Dá se říct, že za tři čtyři dny je vše smontované,“ říká Marek Povolný.

Co minidům skrývá?

„Hodně jsme dbali na energetickou nenáročnost, topit se bude dřevem vkamnech,“ vysvětluje Marek Povolný. Chatka je zateplená minerální vatou a vdomě se tak udrží teplo. Studnu včasovém termínu vybudovat nešlo, takže designéři pracovali stím, co Vlaďka již používala. Nechali vystavět dvě jímky, jednu na dešťovou a druhou na odpadovou vodu. Dešťová voda se filtruje, ale není pitná, lze ji použít jen jako užitkovou.

Nad terasu je možné vysunout markýzu selektronickým ovládáním. Pokud ji paní Vlaďka nepoužívá, markýza díky dřevěnému obkladu čelní části splyne sfasádou.

„Životnost domku je prakticky neomezená,“ říká Marek Povolný, ale upozorňuje, že dřevěný obklad časem zešedne.

Podívejte se na fotoreportáž ze stavby domku:


Přečtěte si také