Bydlení

22. ledna 2018 06:00

Tereza Javorová

Máte doma stará trička, krabice nebo zátky od vína? Vdechněte jim nový život!

Než skutečně zaklapnete víko odpadkového koše, na chvilku se zamyslete - vážně tato věc už nemá žádný další užitek? Dnes vám ukážeme, jak „zrecyklovat“ několik předmětů, které jsou zdánlivě na odpis. Zachráníte i rozbité nádobí!

Korky

Holdujete-li dobrému vínu, nasbírat několik desítek korků by se vám přes zimu mohlo podařit. Pokud je to ale pro vás moc veliké sousto, zastavte se v nejbližší vinotéce - tam zpravidla mají korků na rozdávání. Pak už je jen stačí nakrájet na půlky a pomocí vteřinového lepidla nebo tavné pistole postupně lepit na tvrdý karton. Je jen na vás, jaký vzor zvolíte, pěkně vypadá například šachovnicové střídání korků, tedy vždy dva svisle vedle sebe a dva vodorovně jeden pod druhý. Pak už jen stačí předem odměřenou desku zasadit do rámu, popřípadě ji opatřit paspartou, a nástěnka je hotová! A malý tip na závěr - pokud nejste zrovna zápasník v páce, překrojit korek na půl bude poměrně dřina. Když je ale nejdříve asi deset minut povaříte, krásně změknou a nůž jimi projede jak máslem. Jen nezapomeňte - než se pustíte do lepení, ujistěte se, že jsou všechny korky dobře proschlé.

Staré krabice

Vánoce jsou pryč a přesto vám doma zbylo několik rolí balicího papíru? I pro něj máme využití! Pokud máte doma staré krabice od bot, nového mixéru, tiskárny nebo jiných vánočních dárků, zkuste je polepit právě zbylým papírem nebo dokonce bavlněnou látkou. Elegantně například vypadá, pokud pro vnějšek i vnitřek zvolíte odlišnou barvu. Stejně tak i víko krabice mže být kontrastní. Pro lepší manipulaci můžete navíc provrtat po stranách dvě dvojice dírek, protáhnout jimi režný špagát a jeho konce zevnitř zajistit uzlíky. Za deset minut tak máte nový úložný prostor pro všechny dárky, které vám letos Ježíšek nadělil.

Oživte staré krabice., Foto: pinterest.com/imgrum

Obnošené triko

Také máte jedno triko, které s vámi roste už od puberty? Takové to triko, které se už nehodí ani na domácí nošení, je celé vytahané, ale stejně nemáte srdce mu dát finální sbohem? Máme pro vás dobrou zprávu - můžete ho zachránit! Co takhle z něj vyrobit tašku?

Nejdříve ustřihněte rukávy, čímž vytvoříte budoucí uši. Dále zvětšete výstřih s tím, že je potřeba dát pozor, aby uši zůstaly dostatečně široké a nepřetrhly se pod tíhou nákupu. V posledním kroku už jen stačí triko otočit naruby a sešít jeho spodní lem. Je to snadné a navíc váš oblíbený top budete moci opět začít brát na veřejnost!

Ze starých triček si můžete udělat nákupní tašky., Foto: pinterest.com/JillNystul

Zátky od piva

A ještě jeden nápad, jak originálně použít na první pohled zcela bezúčelné předměty. Potřebovat budete několik kulatých magnetů, lepidlo nebo tavnou pistoli a nezdeformované zátky od piva. Kromě tradičních Plzní, Kozlů a Gambrinusů můžete navíc získat i zátky z malých pivovarů. A když už tam budete, zkuste pořídit i vtipnou selfie. Tu pak můžete na lednici připevnit právě magnetem vyrobeným z piva, které jste na výletě ochutnali!

Originální magnetky., Foto: pinterest.com/Bonnie

Rozbité nádobí

A na závěr něco pro náročnější. Máte děravé ruce? Jsou u vás rozbité hrnečky, talíře a misky na denním pořádku? Tak si zkuste doma vytvořit netradiční mozaiku. Střepy můžete podle potřeby kladívkem ještě trochu opatrně rozbít a pak už jen stačí kousky znovu skládat dohromady. Speciálně v kuchyni takováto neotřelá dekorace působí velmi stylově a v kombinaci s běžnými dlaždičkami jistě uchvátí každou návštěvu. Nejde ale jen o estetickou záležitost, zakomponujete-li do mozaiky i polovinu rozbitého hrnečku, máte rázem praktický držák na lžičky, špejle nebo třeba brčka!

Zrecyklujte rozbité nádobí! Foto: pinterest.com/TheKitchn

(az)

Další články:


Přečtěte si také