Přírodní korek je tvárný materiál, ze kterého vyrobíte nástěnky, květináče i věnce

Pokud se člověk dobře seznámí s přírodním korkem, jeho výrobou a především se stromy, které nám tento skvělý materiál poskytují, začne si korku mnohem více vážit. My už víme, že by byla veliká škoda jen tak vyhazovat korkové zátky nebo nepotřebné korkové podložky a nástěnky či odřezky z podlah. Ukážeme si, jak zátky od vína využít na jednoduché bytové doplňky a dekorace.

Dub korkový (Quercus suberL.)

Stálezelenýneopadavý listnatý strom se přirozeně vyskytuje vzápadním Středomoří, na Pyrenejském ostrově a vseverní Africe. Dorůstá do výšky asi 20 metrů a má zubaté listy proměnlivého tvaru. Vykvétá od dubna do května, květenstvím jsou jehnědy a plodem žaludy. Důležitá je pro nás až 13 centimetrů silná borka, která se vplátech odlupuje a je zdrojem přírodního korku. Borka se odlupuje jednou za 8–12 let. Opravdu kvalitní korek se získává až ze stromů starých asi 75 let. Stromy mohou dosahovat až 500 let věku.

Během života stromu se zněho získává kůra asi 16x. Nejvýznamnějším pěstitelem korkového dubu je Portugalsko. Sklizená kůra se nejprve seká na pruhya pak vtovárně na zpracování leží asi 6 měsíců.

Pak se kůra vaří, čímž získává větší objem a elasticitu, vymývá ve vodě a rychle suší. Nejkvalitnější kusy se vybírají na výrobu zátek na víno, zbytky se naopak drtí a využívají kvýrobě podlah. Přírodní korek je totiž vynikající antivibrační, antistatický, akustický a velmi pružný materiál.

Korkovník amurský (Phellodendron amurense Rupr.)

Přírodní korek se získává především zdubu korkového, ale podobnou borku má ikorkovník amurský, který se pěstuje spíše jako okrasná rostlina. Pochází zvýchodní Asie, ale najdete ho vparcích a zahradách celého světa. Dorůstá do výšky 12 metrů a zdobí ho šedohnědá korková kůra.

Dekorace a bytové doplňky zkorkových zátek

Nástěnka zrámečku na obrazy

Pořiďte si moderní, jednoduchý rám na obrazy. Vložte do něho zadní desku, například ze sololitu nebo silného kartonu. Sololitovou desku přitlučte malými hřebíčky, karton vlepte tavnou pistolí. Nebo si kupte rámeček, který už tuto desku obsahuje, a ta se většinou upevňuje kovovými plíšky, které už jsou součástí rámečku. Do připraveného rámečku pak vlepte lepidlem typu herkules nebo tavnou pistolí korkové zátky.

Některé zátky můžete pro větší efekt nabarvit akrylovými barvami. Po zaschnutí barev hotovou nástěnku pověste na stěnu.

Kruhová nástěnka

Na kruhovou nástěnku můžete využít například kruhový, kovový tác, do kterého tavnou pistolí vlepíte zátky a poutko na zavěšení vytvoříte se silnějšího provazu nebo lanka.

Mini květináčky

Některé drobnější druhy sukulentů můžete dočasně pěstovat i vtak malých květináčích, jaké vzniknou vydlabáním otvoru vkorkových zátkách. Minikvětináčky můžete využít i jako stylové magnetky!

Srdcová dekorace

Vystřihněte srdce kpevného kartonu nebo vyřežte zpřekližky a nalepte na něj korkové špunty tavnou pistolí nebo lepidlem. Některé zátky bývají obarvené od vína. Využijte toho a srdce krásně barevně vystínujte.

Dekorační věnec

Jako základ na dekoraci ze špuntů od vína využijte věnec ze slámy nebo polystyrenový věnec, na kterém budou korky lépe držet, pokud je na lepené ploše trochu zdrsníte smirkovým papírem. Pak je můžete přilepovat tavnou pistolí, stejně jako umělé hrozny vína.

Zkuste i další DIY projekty z věcí, které byste jinak vyhodili:


Přečtěte si také