Bydlení

21. října 2018 22:09

redakce Prima Zoom

Minimalismus nahradí maximalismus. Takhle ho v bytě využijete nejlépe

Přijít to muselo. Už jsme se nabažili skandinávské jednoduchosti a možná se trochu vrátíme do optimistických barevných devadesátek. I trendy pro rok 2019 naznačují, že minimalismus necháme přede dveřmi a domů si ho nepustíme.

Začíná se mluvit o návratu maximalismu, který nahradí střídmost a jednoduchost. Zatímco doposud jsme se snažili, aby naše domovy byly co nejúčelnější, teď máme dát prostor dekoracím, výrazným barvám a přeplácanosti. Maximalismus vždy reagoval na skromnost jiných stylů. Je opulentní a nutí nás obklopovat se množstvím věcí, často i takovými, které vůbec nepotřebujeme. Více je více!

Do módy přijdou tapety s velkými potisky, objeví se více kovového nábytku ideálně ve zlaté barvě, dostane se na scénu retro design. Už párkrát jsme psali, jak žít s co nejméně věcmi a jak se zbavovat zbytečného majetku. Pokud bychom se drželi trendů, měli bychom teď zkoumat, jak z minimalistického bytu udělat maximalistický. Jenže to nemá smysl. Někomu maximalismus sedí, někomu vůbec. Zkusme si tedy z maximalismu vzít jen to nejlepší. Cirkus nebo zámek z bytu dělat nemusíme.

Maximalismus bez rizika

Využijte maximalismus v detailech. Polštář s výrazným potiskem a třásněmi hezky rozbije šeďminimalistické skandinávské pohovky. Pokud budete maximalističtí v doplňcích, nevystavujete se riziku, že něco pokazíte. Doplňků se budete zbavovat snáze než vyřezávaného nábytku.

Přidávejte

Můžete si pořídit vzorované tapety, několik soch, lampy na zlatých nohách a přes pohovku si hodit umělou kožešinu, ale bude to stát velké peníze a navíc riskujete, že výsledek nebude vypadat jako z magazínu. Využijte to, co doma už máte. Základ (lehce) maximalistického pokoje může tvořit i skandinávský nábytek. Kupte si k němu výrazný lustr, pořádné závěsy nebo zavítejte do obchodu s perskými koberci. Nebudete muset nic vyhazovat, jen přidávat.

Pořiďte si umění

Problém českých domácností je často v tom, že jim chybí pořádné dekorace. Jen málokdo si může dovolit nakupovat obrazy, ale řešení, jak ozdobit byt bez zbytečně vysokých nákladů, existují. Můžete se podívat po vetešnictvích, na půdy nebo si koupit kvalitně vytištěný plakát. Případně si vytvořte domácí galerii. Umístěte vedle sebe množství menších rámů s obrazy, fotografiemi, kresbami, grafikami. Vznikne tak jedno umělecké dílo přes celou stěnu. Můžete zmapovat své cesty nebo vedle sebe navěsit reprodukce vašich oblíbených děl.


Přečtěte si také