Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Místo vody zalévejte květiny kostkou ledu aneb 15 rad, jak doma šetřit s vodou

Po letošním suchém a horkém létě se ukazuje, že i u nás může být občas nouze o vodu.
Vydáno: 21.09.2015
Led by se rostlin neměl dotýkat
Led by se rostlin neměl dotýkat Autor: All
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Své o hodnotě vody ví i ten, kdo musí platit za vodné a stočné. Vyplatí se tedy myslet na to, jak s vodou hospodárně nakládat. Máme pro vás několik tipů, jak můžete doma ušetřit i několik litrů. Vděčná vám bude nejen peněženka, ale především příroda. Základní rady jako pozor na kapající kohoutek jsou notoricky známé, některé vás ale překvapí.

Všeobecně:

1 Opravte netěsnosti

Netěsné potrubí a jeho spoje propustí sice jen pár kapek, ale za celý rok byste jimi naplnili vanu. Podobně je to i s kapajícími kohoutky. Dobré je také myslet na chatě a chalupě na zazimování potrubí, aby vám neprasklo při větších mrazech.

2 Ani kapka nazmar

Když už vám přece jen kohoutek pokapává, dejte pod něj nějakou hlubší nádobu a nastřádanou vodu potom využijte.

3 Úspornější spotřebiče

Mohou být o něco dražší, ale ve výsledku za jejich používání zaplatíte míň, a to nejen za energii, ale i za množství spotřebované vody.

4 Nejste doma – vodu zavřete

Když víte, že nebudete doma po několik dní, je dobré uzavřít přívod vody.

5 Na květiny s kostkami

Místo zalévání květin vodou, položte do květináče kostku ledu. Voda se postupně bude roztápět a zalévat květinu, a ta bude postupně „nasávat“. Uvidíte, že tímto způsobem ji nepřelijete.

6 Opětovné použití staré vody

Již použitou vodu třeba po mytí rukou a nádobí lze využít třeba na spláchnutí toalety.

Teplou vodu je často třeba odtočit. Tu chladnější v prvních chvílích zachyťte a využijte ji na opláchnutí nádobí, zalití květin apod.
Teplou vodu je často třeba odtočit. Tu chladnější v prvních chvílích zachyťte a využijte ji na opláchnutí nádobí, zalití květin apod.
Thinkstockphotos

Koupelna a osobní péče:

7 Úsporné hlavice

Při sprchování, ale i při mytí rukou nebo nádobí ve dřezu lze použít úsporné nástavce, nebo dokonce hlavice již zkonstruované tak, aby jimi neproteklo příliš mnoho vody a proud byl přesto dostatečný.

8 Menší proud

Zkuste se někdy umýt tak, že nepoužijete naplno roztočený kohoutek, ale třeba jen napůl. Možná budete překvapeni, že to stačí a navíc nepocákáte tolik prostoru okolo.

9 Úsporné sprchování

Způsob mytí, kdy použijete vodu pouze k omytí, a neteče tedy po celou dobu, kdy jste ve sprše a třeba se jen mydlíte, bývá někdy přirovnáván k vojenskému sprchování. K omytí také může stačit otevřít kohoutek sprchy jen na kratší čas. Případně zkuste milostnou hru a sprchujte se spolu s partnerem/partnerkou.

10 Méně může být více

Kdo se rád a často myje, by měl vědět, že přečasté sprchování a mytí vlasů nemusí být prospěšné vaší pokožce. Záleží pochopitelně na typu pleti a vlasů. Například mastné vlasy nikdo moc nevidí rád, ale jejich mytí až třikrát denně může narušit ochranný kyselý obal pokožky a chybějící tukové látky se budou produkovat mnohem rychleji.

11 Holení

Při mokrém holení stačí namáčet žiletku do menší nádobky s vodou. Nemusí hned téct několik minut z kohoutku. Obsah nádoby i se zbytky vousů lze pak vylít do kompostu.

12 Čištění zubů

Aby vám při čištění zubů asistoval neustále protékající proud vody z kohoutku, je také zbytečný luxus. K vypláchnutí pasty z úst pak stačí naplnit vodou pohárek. Nabírat do rukou pod neustále tekoucí vodou malé množství je zbytečné plýtvání.

13 Úspora na toaletě

Když víte, že nebudete doma po několik dní, je dobré uzavřít přívod vody Foto:

Použijte duální splachování – dvě tlačítka, jedno s větším a druhé s menším množstvím vody pro spláchnutí. Pokud něco takového doma nemáte a přesto se vám zdá, že by stačil menší obsah nádržky. Vložte do ní kámen, nebo láhev naplněnou kamínky. Obsah nádržky se zmenší.

14 Barva prozradí netěsnost

Ne vždy je jasné, že nám toaleta protéká. Když ale do nádržky přidáte třeba potravinářské barvivo a i po delším nepoužívání vidíte proužek barvy v míse, měli byste se zamyslet nad lepším těsněním a vyměnit jej.

15 Odpadky patří do koše, ne do toalety

Nevhazujte do mísy na toaletě, co lze vyhodit do koše. Ušetříte nejméně jedno spláchnutí.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:

Kohoutková voda je dlouhodobě vhodná k pití

Voda z kohoutku: Pít, či nepít? A jak zjistit kvalitu?

Máte v baterii perlátor?

Češi a šetření: Vyhodíme třetinu jídla, co koupíme. Kde ještě plýtváme?


Článek je zařazen v:
Reklama