21. září 2015 05:30
Klára BeščecováMísto vody zalévejte květiny kostkou ledu aneb 15 rad, jak doma šetřit s vodou
Po letošním suchém a horkém létě se ukazuje, že i u nás může být občas nouze o vodu.
Své o hodnotě vody ví i ten, kdo musí platit za vodné a stočné. Vyplatí se tedy myslet na to, jak svodou hospodárně nakládat. Máme pro vás několik tipů, jak můžete doma ušetřit i několik litrů. Vděčná vám bude nejen peněženka, ale především příroda. Základní rady jako pozor na kapající kohoutek jsou notoricky známé, některé vás ale překvapí.
Všeobecně:
1 Opravte netěsnosti
Netěsné potrubí a jeho spoje propustí sice jen pár kapek, ale za celý rok byste jimi naplnili vanu. Podobně je to i skapajícími kohoutky. Dobré je také myslet na chatě a chalupě na zazimování potrubí, aby vám neprasklo při větších mrazech.
2 Ani kapka nazmar
Když už vám přece jen kohoutek pokapává, dejte pod něj nějakou hlubší nádobu a nastřádanou vodu potom využijte.
3 Úspornější spotřebiče
Mohou být o něco dražší, ale ve výsledku za jejich používání zaplatíte míň, a to nejen za energii, ale i za množství spotřebované vody.
4 Nejste doma – vodu zavřete
Když víte, že nebudete doma po několik dní, je dobré uzavřít přívod vody.
5 Na květiny skostkami
Místo zalévání květin vodou, položte do květináče kostku ledu. Voda se postupně bude roztápět a zalévat květinu, a ta bude postupně „nasávat“. Uvidíte, že tímto způsobem ji nepřelijete.
6 Opětovné použití staré vody
Již použitou vodu třeba po mytí rukou a nádobí lze využít třeba na spláchnutí toalety.
Koupelna a osobní péče:
7 Úsporné hlavice
Při sprchování, ale i při mytí rukou nebo nádobí ve dřezu lze použít úsporné nástavce, nebo dokonce hlavice již zkonstruované tak, aby jimi neproteklo příliš mnoho vody a proud byl přesto dostatečný.
8 Menší proud
Zkuste se někdy umýt tak, že nepoužijete naplno roztočený kohoutek, ale třeba jen napůl. Možná budete překvapeni, že to stačí a navíc nepocákáte tolik prostoru okolo.
9 Úsporné sprchování
Způsob mytí, kdy použijete vodu pouze komytí, a neteče tedy po celou dobu, kdy jste ve sprše a třeba se jen mydlíte, bývá někdy přirovnáván k vojenskému sprchování. Komytí také může stačit otevřít kohoutek sprchy jen na kratší čas. Případně zkuste milostnou hru a sprchujte se spolu spartnerem/partnerkou.
10 Méně může být více
Kdo se rád a často myje, by měl vědět, že přečasté sprchování a mytí vlasů nemusí být prospěšné vaší pokožce. Záleží pochopitelně na typu pleti a vlasů. Například mastné vlasy nikdo moc nevidí rád, ale jejich mytí až třikrát denně může narušit ochranný kyselý obal pokožky a chybějící tukové látky se budou produkovat mnohem rychleji.
11 Holení
Při mokrém holení stačí namáčet žiletku do menší nádobky svodou. Nemusí hned téct několik minut zkohoutku. Obsah nádoby i se zbytky vousů lze pak vylít dokompostu.
12 Čištění zubů
Aby vám při čištění zubů asistoval neustále protékající proud vody zkohoutku, je také zbytečný luxus. K vypláchnutí pasty zúst pak stačí naplnit vodou pohárek. Nabírat do rukou pod neustále tekoucí vodou malé množství je zbytečné plýtvání.
13 Úspora na toaletě
Použijte duální splachování – dvě tlačítka, jedno světším a druhé smenším množstvím vody pro spláchnutí. Pokud něco takového doma nemáte a přesto se vám zdá, že by stačil menší obsah nádržky. Vložte do ní kámen, nebo láhev naplněnou kamínky. Obsah nádržky se zmenší.
14 Barva prozradí netěsnost
Ne vždy je jasné, že nám toaleta protéká. Když ale do nádržky přidáte třeba potravinářské barvivo a i po delším nepoužívání vidíte proužek barvy vmíse, měli byste se zamyslet nad lepším těsněním a vyměnit jej.
15 Odpadky patří do koše, ne do toalety
Nevhazujte do mísy na toaletě, co lze vyhodit do koše. Ušetříte nejméně jedno spláchnutí.
(fis)
Mohlo by vás zajímat: