Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Mladý pár zkombinoval moderní styl s jedinečnou atmosférou stoletého domu

V této půdní vestavbě v památkově chráněném berlínském domě se snoubí staré s novým.
Vydáno: 23.02.2016
Místnost určená k poslechu hudby odděluje od zbytku skleněná přepážka
Místnost určená k poslechu hudby odděluje od zbytku skleněná přepážka Autor: Novono
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt dostala na starost architektka Nora Nordenskjöld z ateliéru Novono. „Byt má dva vchody, oběma z nich se majitelé, ale i jejich hosté dostanou do obytné zóny, aniž by předtím museli projít privátními místnostmi. Tohle především jsme při pilování dispozic měli na zřeteli,“ vzpomíná architektka.

Ústřední částí bytu o rozloze 180 m² je obývací zóna provázaná s kuchyní a jídelnou. Patří k ní i místnost určená k poslechu hudby, tu ovšem od zbytku odděluje skleněná přepážka. Tato oddělená místnost příležitostně slouží i jako pracovna.

Terasa se naopak může svou plochou jevit malá, ale rozhodující je, že se z ní otevírá široký výhled na město
Terasa se naopak může svou plochou jevit malá, ale rozhodující je, že se z ní otevírá široký výhled na město
Novono

Masivní trámy střešní konstrukce zmizely spolu s izolací za sádrokartonem. „Trámy vidět nejsou, na podkroví nicméně odkazují dřevěné stropní prvky,“ přiznává pouhou dekorační funkci dřeva na střešním podhledu. Vedou tudy i kolejničky k uchycení světelných zdrojů, a tak lze v největším prostoru s každým přemístěním nábytku snadno optimalizovat i osvětlení.

Za pozornost stojí zařízení kuchyně. Na míru vyrobený kuchyňský ostrůvek od truhláře a architekta Herberta Klitzscheho je z ušlechtilé válcované oceli. „Někomu ta kuchyň připadá velká, ale ti dva si rádi zvou hosty, což mění situaci,“ dodává Nordenskjöld.

Zvláštní pozornost při tomto projektu věnovala tomu, aby vestavba měla se starým domem souvislost. S historickou budovou ji pojí parkety. Jsou sice nové, ale zpatinované. „Jak jsme toho dosáhli, to je tajemství, každopádně jsme tak dosáhli kýženého efektu – moderní byt s topením v podlaze, která vypadá, jako by tu zestárla společně s celým domem,“ pochvaluje si výsledek autorka projektu.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Aby opticky zvětšil prostor a zvýšil strop, protáhl Gream dubovou podlahu až do jedné ze stěn, kde přechod dřeva k předsazené stěně podsvítil skrytými led zdroji

Londýnský loft v newyorském stylu

Žlutý odstín by na větší ploše byl příliš výrazný. Na moderním šedém pozadí ale zjednává příhodné oživení

Může šeď oživit byt? Může!

Takhel ne. Myčky blokuje kuchyni

7 tipů pro praktickou domácnost, které jsme se naučili od designérů

Článek je zařazen v:
Reklama