Bydlení

12. srpna 2016 05:20

Klára Beščecová

Moderní domek ve starší zástavbě nabízí pohodlí a klid

Pozemek se vzrostlou zelení se nachází ve starší klidné obytné čtvrti Černošic. Rodinný dům je určený pro čtyř až pětičlennou rodinu a vytváří moderní prostředí pro bydlení.

Svou orientací a usazením v severozápadní části zahrady však respektuje a nenarušuje charakter okolní zástavby. Důležitým bodem bylo zachování intimity interiéru a respekt k soukromí sousedů. Dům se proto ze třech stran uzavírá. Svou jihovýchodní stranu stavba naopak otevírá do zahrady všemi svými obytnými místnostmi. Dům je součástí zahrady a ta volně přechází přes venkovní obytný prostor pod vykonzolovaným patrem do domu.

Dispozice stavby vznikala jako příběh. Do domu se od ulice vstupuje po kryté „lávce“, na kterou dohlíží okno z kuchyně. Soukromí zahrady je chráněno zastřešeným stáním pro dvě auta a navazujícím dřevěným skládkem.

Zádveří plynule přechází do obytného prostoru přes halu, kterou je z obou stran možné oddělit posuvnými dveřmi a přidělit jí a navazujícímu schodišti do patra buď funkci obytnou, nebo spojovací. V přízemí je vedle velkého obytného prostoru s jídelnou, kuchyní a spíží i pokoj pro hosty, využívaný též jako pracovna.

Pokoje v patře jsou racionálně uspořádány podél jihovýchodní fasády domu a nabízejí výhled do klientovy zahrady. Tím svým obyvatelům zajišťují dostatek soukromí. Dispozice pokojů je vytvořena tak, aby v domě mohly v budoucnu vzniknout tři dětské pokoje.

Dokončení: přelom let 2013/2014

Autor: Ing. arch. Pavel Horák, arch.ateliér Prodesi

Spolupráce: Ing. arch. Klára Křenová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také