Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Na samotě na kopci. Z domu, který se jakoby vznáší, je výhled na oceán i do pralesa

Starší manželé koupili pozemek v australské oblasti Sunshine Coast. Navrhnout ve zvlněné krajině dům s výhledy jak na moře, tak i do deštného pralesa, byl ale oříšek. Podívejte se, jak ho architekti rozlouskli.
Vydáno: 15.03.2017
Dům jako by se vznášel nad krajinou

Z pozemku se naskýtá panoramatický výhled na Tichý oceán, který měli mít na očích i obyvatelé budoucího domu. Jeho návrh vypracovali architekti z ateliéru Teeland Architects. Ti se pro místo okamžitě nadchli, jakkoli věděli, že nebude snadné na něm stavět. „Tu krásu jsme si okamžitě zamilovali. Chtěli jsme do ní zasadit takový dům, který by nejen skládal hold původní krajině, ale zároveň by se stal její součástí a svým majitelům by nabízel niterné spojení s okolím,“ popsal ambice projektu jeden z autorů návrhu.

Vzadu za lesy je už oceán
Vzadu za lesy je už oceán
Jared Fowler

Výhled na sever

Architekti hledali pro dům takový tvar, který by umožnil výhledy východním směrem na oceán a zároveň by ještě mohl mít co největší prosklené plochy na prosluněnou severní stranu, jak už to u protinožců bývá. Na severní straně se z tohoto pozemku navíc naskýtá výhled na deštný prales, který si majitelé nemohli nechat ujít.

K moři nebo do pralesa

Se vznikajícím plánem si autoři dělali ještě tu starost, že dům na kopci a s výhledem na pobřeží bude nevyhnutelně vystavený od moře vanoucím větrům. Vyřešili to jedinečným uspořádáním s místnostmi situovanými podél kryté terasy s výhledem do pralesa a obývacím pokojem s panoramatickými okny směrem na východ k oceánu.

Dům je namísto sloupů podepřený zvláštní konstrukcí kotvenou ve skále
Dům je namísto sloupů podepřený zvláštní konstrukcí kotvenou ve skále
Jared Fowler

Společné zóny jako kuchyně a jídelna se otvírají k terase s bazénem, z obývacího pokoje je pak vidět jak les, tak i vzdálená vodní plocha. Ložnice a koupelny jsou oproti tomu coby součást privátní zóny orientované k lesu.

Utajený dům na skále

Velké nároky na konstrukci vyplývaly ze svažitého terénu. Než aby autoři přesahující přední část podlaží vynášeli na dlouhých sloupech, založili ji na ocelové konstrukci kotvené do skály. Vyplynul z toho jedinečný efekt, jako by se dům vznášel nad krajinou. A protože stěny a střecha kopírují terén a tmavě vyvedený dům se ztrácí na pozadí pralesa, nazvali jej architekti „Stealth“, což znamená jednak „tajný“, a jednak je to i označení technologie vojenských lodí a letadel, které díky zvláštní konstrukci nezachytí radary.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Moderní bydlení s až minimalistickým vybavením domu je tu v ostrém kontrastu k rozlehlým oknům a výšce stropu. Takový kontrast vás však nadchne důvěrou v krásu okolní přírody

Moderní dům u lesa. Místo obrazů na stěnách ho zdobí přírodní scenérie za okny

Ne každý luxusní dům musí mít podobu mohutné stavby

Takhle vypadá dům snů! Stojí uprostřed nádherné přírody

Reklama
Článek je zařazen v: dům, Austrálie, příroda, výhled, prales, oceán, novostavba, bydlení v přírodě
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama