Bydlení

29. srpna 2017 06:00

Tereza Javorová

NÁVOD: Jak hravě proměnit váš byt, aniž byste utratili jedinou korunu

Zdá se vám, že váš byt za ty roky už ztratil všechnu šťávu? Jeho interiér už vás nudí a pociťujete, že by to chtělo změnu, ale nemáte na ni momentálně finanční prostředky? Třeba vám pomohou jednoduché malé změny, za které nemusíte utratit ani korunu.

Jak se říká – v jednoduchosti je krása, tak proč nezačít právě tímto? Není nutné utrácet sumy peněz a ve svém volném čase lítat po obchodech s nábytkem či doplňky jen proto, že jste se rozhodli pro změnu. Stačí, když se po svém bytě pořádně rozhlédnete a popřemýšlíte nad každou konkrétní věcí, jestli nebude vypadat lépe na jiném místě.

Nesmíte se bát změny

Pokud vám domov, který dříve býval živý a útulný, najednou připadá mdlý, nebo dokonce nudný, zkuste pár kouskům nábytku najít nové místo. Uvidíte, že byt rázem získá nový rozměr. Hlavně se nesmíte bát naprosté reorganizace všeho, na co jste byli dosud zvyklí. Například i pouhým posunutím pohovky, nebo přemístěním jídelního stolu docílíte zcela nového interiéru.

Vzdejte se zbytečností

Toužíte-li po opravdové změně, pokoj by se měl stát především vzdušným. Vyhoďte zbytečné věci, které vám jen zabírají prostor, a ostatním zkuste najít vhodnější místo. Proč se nezbavit starých zaprášených polic, když do nich nemáte ani co dát? Pokud nemáte zrovna velký obývací pokoj a máte v něm pomalu více křesel než členů rodiny, proč nedat alespoň jedno z nich třeba do dětského pokoje?

Zrcadlo - nejlepší volba pro malé místnosti

Samozřejmě důležitou roli hrají i doplňky. Za ně sice už pár korun dáte, ale můžete si pořídit věci, které interiér naprosto změní, a přitom nesáhnete moc hluboko do kapsy. Zrcadla! S prostorem dokážou hotová kouzla. Pokud pokryjete z většiny jednu ze stěn zrcadlem, okamžitě se opticky zvětší. Je vcelku jedno, jestli zvolíte více menších vedle sebe, nebo dáváte přednost jednomu velkému na celé ploše stěny. Zrcadla odráží světlo, takže bude místnost větší a i mnohem světlejší.

Výměna dělá změnu

Nábytek nechcete vyhazovat a přesunutí vás zcela neuspokojilo? Soustřeďte se na drobnosti. Například kobereček z ložnice zkuste vyměnit za ten v obýváku, přemístěte obrazy, nebo kompletně vyměňte polštáře na pohovce. Uvidíte sami, jak moc to udělá. Hlavní je se nebát experimentovat, protože každá změna váš byt okoření.

(bb)

Inspirujte se v galerii povedenými proměnami interiéru.

Další články:


Přečtěte si také