návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

NÁVOD: Jak vyrobit kapsář do školky

zidkovm , Vydáno: 05.09.2019
A můžeme jít do školky!
Autor: Lucie Kořistová A můžeme jít do školky!
Míří-li vaše dítě v září poprvé do školky, bude potřebovat svůj kapsář na ramínko, do kterého si všichni školáci ukládají náhradní oblečení a další drobnůstky. Jak ho jednoduše vyrobit?

reklama

Jistě, můžete kapsář koupit, na internetu ho seženete již od tří stovek, ale pokud jste jen trošku zruční, můžete si ho ušít i sami doma. Má to několik výhod. Kapsář vytvoříte přesně takový, jaký se bude vašemu dítěti líbit, dítě vám může dokonce pomáhat i s výběrem látek. Tak si pak snadněji zapamatuje, kam si má své oblečení ukládat. Navíc když kapsář ušijete sami, budete mít dobrý pocit, že jste zase něco nového dokázali. A s naším návodem to opravdu dokážete.

A pokud nemáte dítě, které by mířilo do školky, můžete se vám i tak kapsář hodit například ve skříni ho užijete na drobnosti – na šátky, pásky a podobě.

Budete potřebovat:

  1. Dřevěné ramínko – vyberte takové, aby mělo pěkně zakulacené rohy a hezký hák, protože ten bude koukat z látky
  2. Dvě kontrastní látky nebo jednu pestrobarevnou a jednu jednobarevnou
  3. Zažehlovací vlizelín
  4. Žehličku
  5. Fix nebo křídu
  6. Krejčovský metr
  7. Šicí potřeby a šicí stroj

Postup

1. Nastříhejte si látky

Na tělo kapsáře potřebujete dvakrát obdélník o velikosti 45 x 70 centimetrů, na největší kapsu 55 x 45, na menší kapsu 45 x 45 a na nejmenší kapsu 25 x 45 centimetrů. Samozřejmě si rozměry kapsáře můžete libovolně přizpůsobit. Záleží také na tom, zda potřebujete kapsy dvě, tři nebo dokonce víc. Jen nezapomeňte, že by šířka látky měla být o něco větší, než je šířka ramínka. Průměrné dřevěné ramínko má kolem 40 centimetrů, pruhy látky by tedy měly být široké 45 centimetrů.

1. Nastříhejte si látky. Na tělo kapsáře potřebujete 2x obdélník 45x70 cm, na největší kapsu 55x45, na menší kapsu 45x45 a na nejmenší 25x45 cm. Samozřejmě si rozměry kapsáře i počet kapes můžete upravit. Šířka látky měla být větší, než šířka ramínka
Autor: Lucie Kořistová 1. Nastříhejte si látky. Na tělo kapsáře potřebujete 2x obdélník 45x70 cm, na největší kapsu 55x45, na menší kapsu 45x45 a na nejmenší 25x45 cm. Samozřejmě si rozměry kapsáře i počet kapes můžete upravit. Šířka látky měla být větší, než šířka ramínka

2. Přiložte ramínko

Vezměte dva hlavní pruhy látky, přehněte je podél delší strany. Přiložte ramínko tak, aby střed ramínka byl na ohybu látky a obkreslete ho. Odstřihněte.

2. Vezměte dva hlavní pruhy látky, přehněte je podél delší strany. Přiložte ramínko tak, aby střed ramínka byl na ohybu látky a obkreslete. Odstřihněte
Autor: Lucie Kořistová 2. Vezměte dva hlavní pruhy látky, přehněte je podél delší strany. Přiložte ramínko tak, aby střed ramínka byl na ohybu látky a obkreslete. Odstřihněte

3. Zapněte žehličku na stupeň na bavlnu.

Než se žehlička rozehřeje, vezměte zadní stranu kapsáře a položte na vlizelín. Obkreslete a odstřihněte. Přižehlete vlizelín, pamatujte, že lepidlo je naneseno na té hrubší straně.

3. krok: Zapněte žehličku na stupeň na bavlnu. Než se žehlička rozehřeje, vezměte zadní stranu kapsáře a položte na vlizelín. Obkreslete a odstřihněte. Přižehlete vlizelín, pamatujte, že lepidlo je naneseno té hrubší straně.
Autor: Lucie Kořistová 3. krok: Zapněte žehličku na stupeň na bavlnu. Než se žehlička rozehřeje, vezměte zadní stranu kapsáře a položte na vlizelín. Obkreslete a odstřihněte. Přižehlete vlizelín, pamatujte, že lepidlo je naneseno té hrubší straně.

4. Vezměte nejmenší kapsu a začistěte okraje

To znamená, že horní konec látky zhruba o centimetr přehnete a pak ještě jednou. Zašpendlete a přešijte na stroji.

Pozor, když přikládáte vlizelín: lepidlo je naneseno té hrubší straně.
Autor: Lucie Kořistová Pozor, když přikládáte vlizelín: lepidlo je naneseno té hrubší straně.

5. Zopakujte s druhou a třetí kapsou.

Nechte své dítě, ať si samo vybere látku
Autor: Lucie Kořistová Nechte své dítě, ať si samo vybere látku

6. Položte nejmenší kapsu na prostřední

Začištěné okraje směřují vzhůru, pořádně látku vypněte a přišpendlete. Přeložte napůl a nehtem přejeďte, abyste poznali, kde je střed malé kapsy. Přišijte po stranách a uprostřed (to poznáte právě podle rýhy).

4. krok: Vezměte nejmenší kapsu a začistěte okraje. To znamená, že horní konec látky zhruba o centimetr přehnete a pak ještě jednou. Zašpendlete a přešijte na stroji. Zopakujte s druhou a třetí kapsou.
Autor: Lucie Kořistová 4. krok: Vezměte nejmenší kapsu a začistěte okraje. To znamená, že horní konec látky zhruba o centimetr přehnete a pak ještě jednou. Zašpendlete a přešijte na stroji. Zopakujte s druhou a třetí kapsou.

7. Obě sešité kapsy položte na třetí kapsu a opět sešijte po stranách

Je samozřejmě možné sešívat všechny tři kapsy najednou, ale pro začátečnice je jednodušší přišívat kapsy postupně. Nehrozí krabacení látky a prověšení kapes.

5. Položte nejmenší kapsu na prostřední, začištěné okraje směřují vzhůru, pořádně látku vypněte a přišpendlete. Přeložte napůl a nehtem přejeďte, abyste poznali, kde je střed malé kapsy. Přišijte po stranách a uprostřed (to poznáte právě podle rýhy).
Autor: Lucie Kořistová 5. Položte nejmenší kapsu na prostřední, začištěné okraje směřují vzhůru, pořádně látku vypněte a přišpendlete. Přeložte napůl a nehtem přejeďte, abyste poznali, kde je střed malé kapsy. Přišijte po stranách a uprostřed (to poznáte právě podle rýhy).

8. Položte připravené kapsy na přední díl kapsáře

Přišpendlete a po obou krajích sešijte.

9. Začistěte okraje

Začistěte spodní okraj kapsáře tak, že látku zahnete do rubu, sešpendlíte a zapošijete. Stejným způsobem začistěte i zadní stranu kapsáře.

7. Položte připravené kapsy na přední díl kapsáře. Přišpendlete a po obou krajích sešijte. Začistěte spodní okraj kapsáře tak, že látku zahněte do rubu, sešpendlete a zapošijte. Stejným způsobem začistěte i zadní stranu kapsáře.
Autor: Lucie Kořistová 7. Položte připravené kapsy na přední díl kapsáře. Přišpendlete a po obou krajích sešijte. Začistěte spodní okraj kapsáře tak, že látku zahněte do rubu, sešpendlete a zapošijte. Stejným způsobem začistěte i zadní stranu kapsáře.

10. A blížíme se do finále

Na líc přední strany kapsáře položte líc zadní strany kapsáře, sešpendlete a nahoře a po krajích sešijte. Nezapomeňte v horní části vynechat asi centimetrový otvor, kudy se bude provlékat ramínko. Vyndejte špendlíky a celý kapsář otočte. Uhlaďte a provlékněte ramínko. Hotovo.

Na líc přední strany kapsáře položte líc zadní strany kapsáře, sešpendlete a nahoře a po krajích sešijte. Nezapomeňte v horní části vynechat asi centimetrový otvor, kudy se bude provlékat ramínko. Vyndejte špendlíky a celý kapsář otočte. Provlečte ramínko
Autor: Lucie Kořistová Na líc přední strany kapsáře položte líc zadní strany kapsáře, sešpendlete a nahoře a po krajích sešijte. Nezapomeňte v horní části vynechat asi centimetrový otvor, kudy se bude provlékat ramínko. Vyndejte špendlíky a celý kapsář otočte. Provlečte ramínko

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:

Obrázky nalepte

NÁVOD:Vyrobte si originální vázu ze staré láhve

Připravte si šicí stroj a hezkou bavlněnou látku. Velikost a tvar polštářku je jen na vás, obvyklé jsou rozměry od 15 x 15 cm do 30 x 20 cm. Rozprostřená vrstva pecek by měla být asi 3cm

Co s peckami z třešní? Vyrobte si polštářek

Usušit a pak dát do oleje a máte středomořskou pochoutku

5 rad, jak vybrat sušičku na ovoce a zeleninu

Dokonale sladěné

Orazítkujte si pokoj: Vlastní razítka promění stěny k nepoznání

reklama

Článek je zařazen v: kapsář do školy , kapsář , září , do školy , vybavení do školy , děti , DIY , do školky , školka

reklama

Přečtěte si také