Bydlení

5. září 2019 13:00

Markéta Zídková

NÁVOD: Jak vyrobit kapsář do školky

Míří-li vaše dítě v září poprvé do školky, bude potřebovat svůj kapsář na ramínko, do kterého si všichni školáci ukládají náhradní oblečení a další drobnůstky. Jak ho jednoduše vyrobit?

Jistě, můžete kapsář koupit, na internetu ho seženete již od tří stovek, ale pokud jste jen trošku zruční, můžete si ho ušít i sami doma. Má to několik výhod. Kapsář vytvoříte přesně takový, jaký se bude vašemu dítěti líbit, dítě vám může dokonce pomáhat i s výběrem látek. Tak si pak snadněji zapamatuje, kam si má své oblečení ukládat. Navíc když kapsář ušijete sami, budete mít dobrý pocit, že jste zase něco nového dokázali. A s naším návodem to opravdu dokážete.

A pokud nemáte dítě, které by mířilo do školky, můžete se vám i tak kapsář hodit například ve skříni ho užijete na drobnosti – na šátky, pásky a podobě.

Budete potřebovat:

  1. Dřevěné ramínko – vyberte takové, aby mělo pěkně zakulacené rohy a hezký hák, protože ten bude koukat z látky
  2. Dvě kontrastní látky nebo jednu pestrobarevnou a jednu jednobarevnou
  3. Zažehlovací vlizelín
  4. Žehličku
  5. Fix nebo křídu
  6. Krejčovský metr
  7. Šicí potřeby a šicí stroj

Postup

1. Nastříhejte si látky

Na tělo kapsáře potřebujete dvakrát obdélník o velikosti 45 x 70 centimetrů, na největší kapsu 55 x 45, na menší kapsu 45 x 45 a na nejmenší kapsu 25 x 45 centimetrů. Samozřejmě si rozměry kapsáře můžete libovolně přizpůsobit. Záleží také na tom, zda potřebujete kapsy dvě, tři nebo dokonce víc. Jen nezapomeňte, že by šířka látky měla být o něco větší, než je šířka ramínka. Průměrné dřevěné ramínko má kolem 40 centimetrů, pruhy látky by tedy měly být široké 45 centimetrů.

2. Přiložte ramínko

Vezměte dva hlavní pruhy látky, přehněte je podél delší strany. Přiložte ramínko tak, aby střed ramínka byl na ohybu látky a obkreslete ho. Odstřihněte.

3. Zapněte žehličku na stupeň na bavlnu.

Než se žehlička rozehřeje, vezměte zadní stranu kapsáře a položte na vlizelín. Obkreslete a odstřihněte. Přižehlete vlizelín, pamatujte, že lepidlo je naneseno na té hrubší straně.

4. Vezměte nejmenší kapsu a začistěte okraje

To znamená, že horní konec látky zhruba o centimetr přehnete a pak ještě jednou. Zašpendlete a přešijte na stroji.

5. Zopakujte s druhou a třetí kapsou.

6. Položte nejmenší kapsu na prostřední

Začištěné okraje směřují vzhůru, pořádně látku vypněte a přišpendlete. Přeložte napůl a nehtem přejeďte, abyste poznali, kde je střed malé kapsy. Přišijte po stranách a uprostřed (to poznáte právě podle rýhy).

7. Obě sešité kapsy položte na třetí kapsu a opět sešijte po stranách

Je samozřejmě možné sešívat všechny tři kapsy najednou, ale pro začátečnice je jednodušší přišívat kapsy postupně. Nehrozí krabacení látky a prověšení kapes.

8. Položte připravené kapsy na přední díl kapsáře

Přišpendlete a po obou krajích sešijte.

9. Začistěte okraje

Začistěte spodní okraj kapsáře tak, že látku zahnete do rubu, sešpendlíte a zapošijete. Stejným způsobem začistěte i zadní stranu kapsáře.

10. A blížíme se do finále

Na líc přední strany kapsáře položte líc zadní strany kapsáře, sešpendlete a nahoře a po krajích sešijte. Nezapomeňte v horní části vynechat asi centimetrový otvor, kudy se bude provlékat ramínko. Vyndejte špendlíky a celý kapsář otočte. Uhlaďte a provlékněte ramínko. Hotovo.

Lucie Kořistová

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také