Bydlení

28. srpna 2018 08:00

Tereza Javorová

Nezouváte se? Je to nejvíc nechutná věc, jakou doma můžete udělat. Proč?

V dětství asi každý přezouvání nesnášel a proklouznout ve venkovní obuvi kolem školníka na základní škole byla ta největší rebélie. Pro ty hodnější z nás. Navíc ve filmech se přece nikdy nezouvají! Čtěte, proč byste se po příchodu měli přezout do měkkých papučí i v dospělosti. Jde o vaše zdraví.

Přestat se přezouvat můžeme vnímat jako znak toho, že jsem už pánem vlastního domu, kde nás nikdo jako v dětství nepeskuje, ať se ve venkovních botech rozhodně neopovažujeme překročit práh. Navíc máme pocit luxusu a výjimečnosti, když se například na návštěvě nemusíme zouvat. Hostitel nám dává najevo, že ho znečištěná pohlaha nerozhází a nebude nás obtěžovat takovou malicherností, jako je přezouvání.

Jestli i vy raději doma chodíte ve svých zářivých nových botách a přezouvání vám přijde jako ztráta času, protože stejně pořád někam lítáte, tak zadržte. Podle odborníků tím výrazně škodíte vlastnímu zdraví. Proč?

Koktejl bakterií

Nemusíte zrovna šlápnout do páchnoucího psího "dárečku" na ulici, který nesebral jeho majitel, abyste si domů na botech nedonesli opravdu nechutnou směs bakterií. Ačkoliv si dáváte pozor, kam šlapete, chodník je, co se týče špíny a bakterií, doslova minovým polem. Denně procházíme ptačím trusem, prostorem kolem odpadkových košů či od psů počůraných rohů, veřejnými toaletami... Příležitostí k tomu, aby se bakterie nabalily na naši obuv, je více než dost. A čísla odborníků mluví jasně.

Studie z americké University of Arizona zveřejnila znepokojující výsledky svého výzkumu. Ukázalo se, že na venkovní obuvi je v průměru 421 000 bakterií. Na obuv se nám "přilepí" nejčastěji bakterie E.coli, která může za silné zažívací problémy, bakterie Serratia ficaria, která infikuje respirační systém, a Klebsiella pneumoniae, která vám může přivodit značné problémy s močovými cestami.

Ačkoliv boty samozřejmě neolizujete, takový koktejl bakterií si donesete domů a je jen otázkou času, kdy se dostanou na vaše ruce, a tím například i na vaše jídlo...

Toxický asfalt

Nejde však jen o špínu, která se nám doslova lepí na paty. Podle jiné studie univerzity Baylor University nám hrozí nebezpečí i obyčejného asfaltu. Částice asfaltu, který obsahu směs dehtu, jsou toxické a mohou zvyšovat riziko rakoviny.

Zapomeňte tak na ego, že vy se přece přezouvat nebudete. Pořiďte si krásné měkké papuče, do kterých rádi po příchodu domů vklouznete. Ulevíte jak svému zdraví, tak nohám unaveným po celém dni.

(as)

Podívejte se do galerie na 15 úklidových tipů. S nimi bude úklid hračka.

Další články:


Přečtěte si také