Bydlení

26. února 2015 06:00

Markéta Zídková

Postavili si supermoderní dům. Přitom ctí tradiční styl

Tradiční kompaktní kamenný dům ve Slovinsku skrývá supermoderní interiér.

Oblast Karst byla kdysi plná dubových lesů. Benátčané spoužitím místního dřeva rozšířili své město vmělké laguně a na pobřeží Středozemního moře. Zbylé paseky opracoval vítr na vápencové holiny a začala místní tradice malých, kompaktních kamenných domků takřka bez oken, která přežívá a vyvíjí se dodnes.

Jeden znich stojí vobci Vrhovlje a mladý pár vněm spojil tradici s modernou. Interiér je rozdělený na živější přízemí určené pro setkávání spřáteli. Trojice velkých čtvercových oken skýtá dobrý výhled na okolní krajinu. Je tu kuchyně sjídelním koutem, koupelna a také obývací pokoj smalým pracovním koutem. V klidném patře se nachází ložnice a dětský pokoj. Plošina, která obě místnosti propojuje, slouží zároveň kdětským hrám, ale také jako další pracovna. Díky síti nemusejí mít rodiče starost, že by jim zdivočelé ratolesti padaly na hlavu.

Zobou ložnic je střešními okny rovnou zpostelí vidět hvězdnou oblohu. Hladké bílé, či světlým dřevem obložené vnitřní stěny kontrastují shrubou kamennou fasádou. Zároveň tento teplý materiál kompenzuje ponurost tmavě šedého stropu. Sedlovou střechu návrháři zateliéru Dekleva Gregorič arhitekti neoddělovali, ale ponechali horní místnosti se špičatým stropem. Ztoho důvodu také každý zpokojů vpatře vypadá jako samostatný miniaturní domek. Tento a několik dalších efektů a progresivních řešení propůjčují tradičně pojatému domu jedinečný šarm.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také