Bydlení

26. září 2016 06:00

Jana Brass

Novostavbu ve svahu nad Labem oblékli do modrého kabátu

Zveme vás na návštěvu modrého domu s fascinujícím výhledem do zelené krajiny

Nový rodinný dům z r. 2015 s výhledem do údolí s vinoucí se řekou měl sice štěstí na pěkně vysoko položený pozemek, prudce se ale svažoval dolů. Architekti ze studia 3+1 architekti tak stáli před rozhodnutím, kam umístit obytné prostory, kam garáž a kam nasměrovat výhled z hlavních částí domu, když na obou sousedních pozemcích již domy stojí. Řešení bylo prosté a výsledek skvělý. Pojďte na návštěvu do „orlího hnízda“ nad Labem.

Celý dům v podlouhlém pozemku zaujal místo v jeho nejvyšší části. Nad ním se nachází odkryté parkoviště. Prostor pro garáž byl nakonec situován do spodních partií pozemku. Nezabírá tak u domu příliš místa, a to je naopak plně využito k bydlení.

Výhled do údolí je fascinující. Foto: Pavel Plánička/3+1 architekti

Přístup do moderní stavby, která svým obyvatelům nabízí prostor o rozloze 160 m2, je díky svahu z obou pater. Hlavní vchod je ale nahoře, kde se nalézá obývací pokoj s kuchyní a terasou. Najdeme tu ale také jeden pokoj, koupelnu a pochopitelně velkou šatnu hned u vchodu. Ve spodním patře jsou umístěny jednotlivé pokoje a vstup prosklenými dveřmi na zahradu.

Dům vás už na první pohled zaujme dřevěným obložením nabarveným na modro. V zelené krajině s několika červenými střechami se to může zdát jako nahodilá schválnost. Pokud se ale zadíváte do dálky údolí s poklidně se vlnící řekou, hned pochopíte, že záměr napodobit barevnou atmosféru Českého středohoří v mihotavém letním oparu se celkem povedl.

Obývací pokoj je prostorný. Foto: Pavel Plánička/3+1 architekti

Modrý kabát budovy vám ale uvnitř domu přichystá nečekané překvapení – téměř světelný šok. Díky bílým stěnám a velikým oknům je vnitřek stavby nádherně naplněn denním světlem. Prostor působí čistě a okna se tu proměňují v obrazy přírodního krajináře, jež vkusně doplňují bělost stěn a světle hnědou přiznaných trámů.

Přečetli jste si s chutí tenhle článek? Dobré fotky? Tak vás možná bude zajímat náš Facebook Prima living. Architekti dopřáli v rámci možného využití vrchní části pozemku každé z místností dostatek prostoru. Ten uvnitř ještě umocňuje výhled ven velkými okny a pochopitelně terasa začleněná do stavby tak, aby z ní byl co nejlepší výhled do údolí. Majitelé to budou mít doma opravdu těžké – donutit se jít ještě po práci starat o zahradu, když jim jejich dům nabízí tak úchvatnou příležitost jen se usadit do křesla, dívat se kolem a v klidu relaxovat.

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také