Bydlení

13. května 2014 08:21

Markéta Zídková

Nástěnné hodiny jako krajka? Velký přehled hodin

Hodiny jsou nejen praktické, ale i krásné. Projděte si naši galerii a podívejte se, jak mohou dotvořit atmosféru místnosti.

Čas nás někdy honí, jindy se vleče a udolává nás. Bylo by zajímavé, kdybychom existovali bez hodin. Také bychom měli pocit, že nic nestíháme nebo že např. v čekárně brzy dlouhou chvílí zkameníme? Kdo ví?

Čas tu ale je a my si ho umíme setsakramentsky změřit. Ovšem ne vždy musí pohled na hodiny znamenat stres, naopak. Někdy se mohou stát skvělým bytovým doplňkem a potěšit nás svými tvary, barevností nebo svým nápaditým umístěním v prostoru. Mají navíc jednu přednost, tato ozdoba interiéru se pohybuje. Jen málokdy ji uvidíte ve stejné pozici, ručičky hodin se totiž do shodného postavení dostanou jen dvakrát za den.

Kdybyste žili ve starověku, museli byste si domů přinést nádoby s vodou, abyste mohli mít v uzavřeném prostoru nějaký ten měřič času. Pokud byste nelpěli na tom mít doma své vlastní hodiny, čas byste naměřili někde poblíž na prostranství, kde stál obelisk. Podle toho, kam vrhal svůj stín, bylo jasné, co že za denní dobu nastalo. Teprve kdyby se vám „poštěstilo“ žít ve středověku v dosahu arabské kultury, narazili byste na hodiny s mechanickým strojkem. To už se ale i Evropa pomalu zapojovala do vynálezů, které hodiny zpřesňovaly a zdokonalovaly a dovedly je až tam, kde jsou dnes.

Díky současným moderním technologiím si designéři mohou pohrávat se vším, co jen vzdáleně nástěnné hodiny připomíná, a přesto bude pěkně a hlavně přesně čas odměřovat. Jen se podívejte, jaké kousky mohou ozvláštnit i váš domov. Stačí jen trochu fantazie a odvahy kombinovat materiály, barvy a tvary.

Filip Sychra

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky krajka Filip Sychra

Přečtěte si také