Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

Obrazy dodají vašemu bytu emoce a styl. Víte, jak vybírat a do čeho investovat?

Obraz v interiéru je třešnička na pomyslném dortu. Dodá vašemu bytu emoce a atmosféru, zkrátka se postará o “genia loci” vašeho bydlení. Jak ale volit správně?
Vydáno: 11.04.2018
Jak vybrat obraz do bytu?

Obhlédněte možnosti

Zdaleka neplatí, že zdi musíte ozdobit plátnem od mistra, trh je plný obrazů s rozmanitými abstraktními i konkrétními motivy, různých tvarů, velikostí i materiálů. Od klasických obrazů s motivem krajinek či květin, přes známé portréty, populární fotoobrazy, stačí i vhodná reprodukce, fotografie nebo plakát. Klidně se ale zaměřte na díla mladých začínajících umělců, která nejsou tak drahá (zatím), nebo se běžte podívat do několika prodejních galerií. Zajímavé kousky se dají pořídit i v aukcích. Nebojte se prolézt antikvariáty a bazary, třeba tam na vás čeká poklad.

Jak si vybrat?

Dejte si na čas, udělejte si předvýběr vašich favoritů. Přemýšlejte o nich a nechte je na sebe nějaký čas působit. Uvidíte, že se postupně výběr zúží a rozhodnete se správně. Vyberte si tak obraz či fotografii, která co nejvíce odpovídá vaší osobnosti a zájmům. A taky motiv, který vás bude inspirovat a navozovat ve vás dobrou náladu.

istock-174428056 Foto: istock.com

Jaká jsou pravidla?

Obraz by měl velikostně odpovídat velikosti daného pokoje – do menších pokojů jsou vhodné obrazy menší, neboť ty větší pokoj opticky ještě více zmenší. Platí to samozřejmě i naopak. Pokud bydlíte v moderně vybaveném bytě a ostatní bytové dekorace jsou také moderní, pak je spíše vhodné zvolit moderní obraz, ideálně fotografii na plátně, který může být klidně i bez rámu. Naopak klasické interiéry vyžadují malované obrazy, ať už se bude jednat o barokní umění či novodobou abstraktní tvorbu.

istock-641950612 Foto: Foto: istock.com

Jak sladit barvy?

Psychologický efekt barev je faktor, na který rozhodně nezapomínejte, až budete obraz vybírat. Každá barva má schopnost vzbudit specifické pocity nebo nás dostat do určité nálady. Přemýšlejte, co od obrazu čekáte. Červená vzbuzuje agresivitu, zelená a modrá zklidňuje a uvolňuje mysl, oranžová posiluje chuť k jídlu a zbaví deprese, žlutá povzbuzuje kreativní myšlení.

istock-683352750 Foto: Foto: istock.com

Nedržte se při zemi

Možná máte v sobě strach z neznámého, který vás nutí stále dokola sahat po katalogové klasice, abyste nešlápli vedle. U obrazů to ale hoďte za hlavu. Dílo na stěně vás musí oslovovat, těšit, reprezentovat, musí k vám promlouvat. Není to jen dekorace, je to vaše sebevyjádření. Pokud se vám obraz bude líbit, nebojte se vybočit z davu.

istock-641925180 Foto: Foto: istock.com

Myslete na rám

Rám může obraz nebo reprodukci pozvednout klidně o třídu výše, rozhodně na něm hodně záleží! U fotografií volte čisté linie, klidně i pasparty, které se postarají o krásný a čistý dojem z fotek. Naopak abstraktní umění může být syrové a třeba ani žádný rám nepotřebuje. Nechte vyniknout hrubou strukturu nezačištěného plátna, i to má něco do sebe. Pokud vlastníte krásnou klasickou olejomalbu, dopřejte jí pořádný rám na míru, který pozvedne její uměleckou hodnotu a dá obrazu punc dokonalosti.

istock-626290346 Foto: Foto: istock.com

Pojistěte je!

Nejen dobrým úchytem na zdi, ale i dobrou smlouvou s pojišťovnou! U své sbírky si veďte  podrobnou fotodokumentaci, pokud se jedná o originální díla. V případě, že byste o své obrazy přišli, budete za svou pečlivost vděční.

istock-678053936 Foto: Foto: istock.com

(ku)

Další články:

Jak zařídit, aby dekorace pokoj nezničily?

7 chyb při dekorování bytu. Pokazili jste něco?

Jak využít staré rámečky?

DIY: Rámečky nemusí sloužit jen pro fotky z dovolené! Vyrobte si z nich poličku, podnos či originální dekoraci

Jaká rizika způsobují svíčky?

Zapalování svíček doma může ohrozit zdraví. Který vosk je škodlivý?

Reklama
Článek je zařazen v: dekorace, interiér, pojištění, bydlení, styl, cena, malba, umění, design, obraz, investice, stěna, jak vybrat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama