Jednoduchým omotáváním vzniknou překvapivě dokonalé dekorace na stěnu

Hledáte výtvarnou techniku, kterou zvládnete i bez zdlouhavého učení základů a s jejíž pomocí vytvoříte krásnou dekoraci do bytu, kterou budou všichni obdivovat? Zkuste jednoduché omotávání provazů a provázků!

Techniku omotávání si osvojíte během chvilky, i když i ona má svá drobná úskalí, která budete muset zvládnout. Možná si ji nejprve vyzkoušejte na kousku bavlněného lanka, abyste se naučili, jak pokládat jednotlivé řady omotávky pěkně jednu vedle druhé, aby byl výsledný efekt dokonalý. Trénovat můžete třeba i sdětmi na jednoduchých dekoracích.

Závěsy na stěnu zbavlněné šňůry

Máte rádi barvy a jejich vzájemné kombinace? Vytvořte si omotávané barevné uzly a ozdobte jimi obývací pokoj nebo ložnici.

Co budete potřebovat na uzlový závěs na stěnu

  • bavlněnou šňůru
  • tenkou akrylovou přízi
  • nůžky
  • kartáč na vyčesávání zvířecí srsti

Jak budete postupovat při výrobě závěsu

Nejprve si nastříhejte několik stejně dlouhých kusů bavlněné šňůry, pěkně je vedle sebe srovnejte a svažte je ksobě kusem akrylové příze. Můžete používat i přízi přírodní, například vlnu, ale musíte počítat stím, že bude vždy hrubší a silnější než akryl.

Začněte omotávat jednotlivé barevné pruhy a dávejte pozor, aby se vám jednotlivé řady nekřížily.

Nakonec kartáčem na zvířecí srst vyčešte oba konce bavlněné šňůry a nůžkami ji zarovnejte. Omotaný základ pak smotejte do volného uzlu. Možná se vám nepodaří zajímavý tvar hned na první pokus, ale můžete uzlovat znovu a znovu, dokud nebudete spokojeni.

Vytvořte barevný terč

Úplně stejnou technikou si můžete vytvořit i barevný terč na stěnu, jenom po namotání potřebné délky začněte lano stáčet do kruhu. Jednotlivé řady kruhu můžete ksobě svazovat nebo je nalepit disperzním lepidlem na kruhový podklad.

Umotejte si duhu

Kratší kousky bavlněné omotané šňůry můžete seskládat do menší dekorace, ve tvaru barevné duhy.

Duhu můžete ozdobit i malými bambulkami nebo střapci zvlny nebo můžete jednotlivé pruhy ozdobně omotávat kontrastní barvou vlny.

Bambulky a střapce můžete využít i na další barevné dekorace:

Zvířátka do dětského pokoje

Máte pocit, že techniku omotávání už máte vmalíku a hledáte další uplatnění? Možná by se vašim dětem mohla líbit podobná veselá zvířátka na stěnu pokojíčku.


Přečtěte si také