10 tipů pro snadné a efektní omotávání: Barevné dekorace hravě zvládnou i děti

Hledáte jednoduchou aktivitu na pošmourné zimní odpoledne, u které se zabaví i vaše děti? Nejprve se vydejte na krátkou procházku, ze které si přineste nejrůznější pokroucené i rovné větve, klacíky i oblázky. Hodit se vám budou i ohebné drátky či tvrdý papír, například lepenka z obyčejné krabice. Pak vytáhněte ze šuplíků a krabic zbytky bavlnek a vlny, vezměte na pomoc nůžky a jde se zdobit a tvořit!

Drátěný stromek na šperky

Změkčího drátku vytvarujte základní kostru stromu. Každou větev vytvořte samostatně, a nakonec je spojte do silnějšího svazku, kmene stromu, a nezapomeňte ani na kořeny – podstavec stromu. Kmen i jednotlivé větve omotejte barevnou vlnou. Vznikne tak báječná dekorace i praktický stojánek na šperky vjednom.

Veselá zvířátka

Základ téhle, maličko už složitější dekorace, můžete vytvořit kostrou zpřekližky, nebo obyčejné lepenky ze staré krabice. Aby se figurka stala pěkně prostorovou, je dobré ji poskládat zněkolika vrstev, a pak teprve začít omotávat a vytvořit barevnou sošku.

Zábava pro nejmenší

Zvířátka můžete tvořit i daleko jednodušším způsobem. Stačí vystřihnout základní papírový tvar a děti už si sami zvolí barevnost omotávky. Tohle je opravdu zábava i pro ty nejmenší šikulky.

Omotávané vázičky

Skleněné, ale klidně i plastové lahvičky a skleničky využijte na jednoduché vázičky. Stačí vybrat barvu omotávky, přesně podle barev ostatních dekorací vbytě a je to. Pokud vlastníte zbytky melírované či duhové příze, která se nejčastěji používá na pletení ponožek, pak bude vaše vázička prostě báječně duhová! Ale i sobyčejnou vlnou docílíte skvělého efektu za minimální investici.

Dekorační písmena

Můžete je využít do dětského pokoje a vyrobit iniciály dítěte nebo zbarevných písmen vytvořte vtipný nápis na stěnu. Základ tvoří písmena, vystřižená ze staré lepenkové krabice. Barevnou omotávku zvládnou i menší děti a když jim na písmenka vytvoříte ještě malé barevné bambulky ze stejné vlny, bude efekt přímo dokonalý!

Těžítka zoblázků

Kameny a oblázky, které si většinou vozíme všichni zdovolené, bývají krásné samy o sobě. Ale pokud vás už ve své nahotě omrzely, klidně jim vytvořte barevný omotávaný kabátek. Aby vám vlna na hladkém oblázku dobře držela a nesklouzávala dolů, použijte disperzní lepidlo typu herkules.

Znáte chlupaté drátky?

Chlupaté drátky sloužily původně kčištění dýmky, ale často byly využívány i ke tvoření, že je dnes běžně seženete i vpapírnictví nebo ve výtvarných potřebách, a to ve všech barvách. Samozřejmě můžete využít i ty původní, které najdete vkaždé prodejně stabákem.

Zchlupatých drátků jednoduše vytvarujte základní tvar, například zvířátka, a pak je omotejte vybranou pletací přízí. Schlupatým drátkem se výborně pracuje, je měkký a ohebný, a hlavně zněho, díky štětinkám, omotávaná vlna nesklouzává.

Barevné klásky

Pokud vám doma ještě od léta zbyly sušené klásky, můžete je jednoduše vylepšit barevnou omotávkou.

Figurky zklacíků

Přinesli jste si zprocházky popadané suché větvičky listnatých stromů? Vytvořte si znich, spolu sdětmi, veselé figurky. A třeba hned celou svou rodinu!

Jednoduše krásné i ve váze

Pěkně tvarované větší větvičky můžete ozdobit jednoduchou barevnou omotávkou a vložit do vázy. Než na jaře rozkvetou první květiny, budou barevné větve důstojnou náhražkou.


Přečtěte si také