Vyhledávání

Harpagofyt ležatý nebo taky harpago (Harpagophytum procumbens) má řadu doslova pekelných lidových názvů: čertův dráp, ďáblův dráp, čertův spár nebo čertovo kopyto. Drobný plazivý sukulent s rozsáhlým kořenovým systémem je doma v Jižní Africe, konkretně roste v okrajových oblastech pouště Kalahari. V létě (od listopadu do dubna) kvete krásnými trubkovitými květy, které jsou obvykle tmavě růžové či světle fialové. Z nich se tvoří zhruba 15cm dřevité plody zakončené ostrými trnovitými výběžky, které připomínají prsty s drápy – a právě díky nim si harpagofyt vysloužil svá lidová pojmenování.
Čertův dráp je doma v Africe
Léčivé účinky čertova drápu byly dlouhá staletí velmi dobře známé jihoafrickým domorodým kmenům, zejména Pygmejům, kteří sušené kořeny používali proti horečkám, malárii, bolestem svalů a kloubů, otokům i na podporu trávení. V Evropě se začal intenzivně studovat harpagofyt ležatý počátkem 20. století, v polovině minulého století pak v jeho kořenu i Evropané našli účinný přírodní lék na bolesti zad a degenerativní onemocnění pohybového ústrojí.
Čertův dráp zlepšuje pohyblivost
„Čertův dráp se tradičně používá zejména na svaly, klouby, vaziva a vazivové úpony. Zamezuje ukládání škodlivých látek v kloubních pouzdrech a chrupavkách. Zlepšuje celkovou pohyblivost, zajišťuje normální stav kloubů a šlach, a to i ve vyšším věku. Moderní analytická chemie a farmakologie potvrdily, že kořenové hlízy obsahují obsahují mj. flavonoidy, fytosteroly, triterpeny, fenolové kyseliny a především účinnou látku zvanou harpagozid se silným protizánětlivým působením,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár a pokračuje. „Tahle látka účinně zasahuje do degenerativních procesů v poškozených kloubech nebo obratlech, tlumí bolest, tiší probíhající záněty a urychluje hojení.
V klinických studiích byl účinek harpagofytu ležatého u bolestí zad porovnatelný s nejmodernějšími syntetickými protizánětlivými léky (tyto léky mohou způsobit problémy s játry a žaludkem). Harpagofyt tak může znamenat zdravější přístup k léčení bolesti kloubů. Doporučuje se osobám trpícím revmatologickými potížemi (dna, artritida, osteoporóza) i sportovcům, kteří mohou po velkých sportovních výkonech cítit bolesti kloubů a šlach.“
Jak léčivé účinky harpaga využít
Harpagofyt je u nás dostupný jako čaj (krájený sušený kořen), jemný prášek (drcený nebo mletý sušený kořen) a tinktura, různá mazání, gely i kapsle a tobolky. Není vhodné překračovat dobu užívání – neměla by trvat déle než 3 měsíce. Doporučená denní dávka pro analgetický a antirevmatický efekt je 2–3 g suchého kořene. V případě tinktury se užívá třikrát denně 20 kapek do vody či čaje nebo 15 kapek pod jazyk nejméně 15 minut před jídlem nebo před užitím dalšího přípravku. Čertův spár není vhodný pro těhotné a kojící ženy, diabetiky a lidi s vysokým krevním tlakem. Při kombinaci s léky se vždy poradíme s ošetřujícím lékařem.
Čaj z čertova drápu
Ingredience
- 1–3 g sušeného kořene čertova drápu
- 250 ml vody
Příprava
Bylinu zalijeme studenou vodou, zakryjeme a pomalu přivedeme k varu, asi 2 minuty povaříme, sejmeme a necháme se 15 minut vyluhovat. Scedíme.
Užití
Odvar pijeme vlažný, připravujeme vždy bezprostředně před použitím. Pijeme jednou až třikrát za den asi 20 minut před jídlem. Jeho chuť je hořká.
Mohlo by vás ještě zajímat: