Bolí vás záda a klouby? Zkuste bobkový list! Udělejte si vavřínový čaj i masážní olej

Bobkový list je oblíbené aromatické koření, ale také výborná léčivka. Pomáhá při cukrovce a chorobách z nachlazení, řeší problémy s trávením, funguje jako mírné sedativum, ale především prospívá kloubům, je účinný při revmatických bolestech, artritidě i dně. Doma si můžete dělat vavřínový čaj či bobkový nápoj s jablkem, skořicí a medem nebo si vyrobit masážní bobkový olej na klouby.

Bobkový list nebo taky lidově bobek je sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis). Používáme ho hlavně jako výrazné koření do polévek, omáček, luštěnin, nakládané zeleniny a hub či marinád. Má ovšem i mnohé léčivé účinky, pro které je v lidové medicíně hodně ceněný.

NENECHTE SI UJÍT: Pěstujte vavřín vznešený. Bobkový list je zázračné koření s mnoha léčivými účinky

Bobkový list účinky

Bobkový list dokáže pomoci hned na několika frontách. Má zejména silně protizánětlivé, antibakteriální, antiseptické a antimykotické účinky. Jeho denní dávka by nikdy neměla překročit 3 g,“ vysvětluje bylinkář Martin Kolár.

Co všechno léčí bobkový list

Vavřín vznešený také pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, proto by ho měli co nejčasněji přidávat do jídla lidé s diabetem druhého typu, také řeší problémy s nadýmáním a plynatostí, zvyšuje chuť k jídlu, snižuje hladinu zlého cholesterolu a pročišťuje játra a močové cesty.

Jak používat bobkový list

„Bobkový list taky zlepšuje kvalitu spánku a můžete ho vyzkoušet i jako sedativum při bolestech hlavy nebo při nachlazení, kašli a rýmě. Výborný je čaj z listů vavřínu, skořice, jablka a medu. V neposlední řadě bobkový list prospívá kloubům. Vavřínový olej účinně pomáhá při revmatických bolestech, artritidě i dně,“ dodává bylinkář.

Vavřínový čaj

Ingredience

Příprava

Bobkové lity (můžeme je nastříhat na kousky) přelijeme šálkem vroucí vody, zakryjeme a necháme 5 minut vyluhovat. Scedíme.

Proč pít čaj z bobkového listu

Na celkové posílení organismu proti chorobám z nachlazení a při cukrovce pijeme vlažný vavřínový čaj dvakrát denně. Při problémech s trávením třikrát denně před jídlem. Čaj připravujeme vždy čerstvý.

Bobkový olej na klouby a záda

Ingredience

  • 6 lžic drcených bobkových listů
  • 350 ml rostlinného oleje  (slunečnicový, mandlový, olivový)

Příprava

Listy nadrtíme a zalijeme olejem. Nezavřenou sklenici s olejem a bylinou vložíme do vodní lázně a zahřejeme na teplotu 40 °C, vyšší teplota by snížila kvalitu. Necháme 30 minut, pak sklenici z vodní lázně vyndáme a pevně uzavřeme. Sklenici dáme na světlé místo. Po 2–3 týdnech obsah sklenice přefiltrujeme přes kávový filtr, listy ještě vymačkáme. Uchováváme v chladu ve skleněné nádobě.

Používání

Olej používáme k jemným masážím, protože zlepšuje revmatické stavy, řeší bolesti zad, kloubů i svalů. Bolest kloubů při revmatismu mírní obklady – bobkový olej naneseme na kousek látky a přikládáme několikrát během dne na postižená místa.

Bobkový nápoj s jablkem, skořicí a medem

Ingredience

  • 2 bobkové listy
  • 1 menší jablko
  • 500 ml vody
  • kousek celé skořice
  • med podle chuti

Příprava

Bobkový list a kousek celé skořice vložíme do vroucí vody, zakryjeme a 4- 5 minut povaříme. Pak přidáme na na malé kousky nakrájené neloupané jablko a sejmeme. Zakryjeme pokličkou a necháme zhruba 12 minut vyluhovat. Scedíme. Podle chuti osladíme medem.

Užívání

Jeden hrnek nápoje vypijeme ráno na lačný žaludek a zbytek večer před spaním. Ulevuje od bolestí kloubů, hlavy (pomáhá i při migréně) a zad, uvolňuje svaly. Podporuje léčbu i prevenci chorob z nachlazení. Zlepšuje také mozkovou činnost a působí proti stařecké demenci.

Zdroj: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, zdravezdravi.cz


Přečtěte si také