reklama

KOSTIVAL: Jak vypěstovat černý kořen a udělat z něj mast na léčení kostí, kloubů i svalů

Lenka Valjentová
13. září 2019
Kostival lékařský patří k tomu nejlepšímu, co nám nabízí příroda na zevní léčení kostí, kloubů, svalů a šlach, dále na pohmožděniny, otoky, artritidu, revmatismus, křečové žíly, výrony nebo spáleniny. A tak je na místě si tuhle léčivku pěstovat. Dominantní, až dvoumetrová trvalka ozdobí zahradu od jara do podzimu fialovými květy, které jsou na ní to nejkrásnější. Ovšem pro léčebné účinky sbíráme kořeny, méně často i listy. Poradíme, jak kostival p?
reklama

Kostival lékařský (Symphytum officinale) obsahuje hlavně silice, slizové látky, třísloviny, alkaloidy, alantoin, triterpeny, aminokyseliny, škrob, cholin a pryskyřice. Léčivých schopností kostivalu se využívalo po staletí, nicméně dnes nadní visí pomyslný otazník, protože obsahuje řadu alkaloidů, znichž některé jsou považovány zatoxické. Proto kostival lékařský používáme výhradně zevně.Z rostliny se používá především kořen, méně často listy. Kostival působí protizánětlivě, hojivé účinky a podporuje rychlou obnovu tkání. Doporučuje se zejména na výrony,modřiny, zranění vzniklá při sportu. Výborných výsledků dosahuje při léčení zánětů,bolestí kloubů, šlach a vazů, urychluje hojení zlomenin, protože napomáhá srůstání kostí. Kostival je rovněž velmi účinný lék nakřečové žíly, pomalu se hojící rány, proleženiny a vředy, pomáhá hojit jizvy a strupy. Mast a tinktura zkostivalu pomáhají léčit opařeniny, popáleniny i kůži spálenou sluncem, používají se na otevřené rány, pohmožděniny, otoky, artritidu, revmatismus, zjemňují pokožku a léčí akné, jsou ideální k masáži namáhaných svalů a šlach pro sportovce.V těhotenství a v průběhu kojení je potřeba používat kostival s obezřetností.

Bylinky podle zvěrokruhu: kostival je pro Vodnáře

Lidé narozené ve znamení Vodnáře (20. 1. – 18. 2) mají celkově slabé kosti, takže zlomeniny u nich nejsou nijak výjimečné. V rámci prevence by měli dbát na vyšší příjem vápníkua dostatek slunečních paprsků (vitaminu D). Vodnáři velmičasto trpí bolestmi zad a kloubů, křečovými žílami a mohou je sužovat bolesti nohou. Častěji u nich dochází kporanění kotníků, holení a lýtek a všeobecně kostídolních končetin.A to všechno jsou důvody, proč by kostival lékařský neměl chybět na zahrádce a v domácí lékárničce Vodnářů, protože je pro ně tím nejlepším přírodním lékem.

8 pravidel pěstování kostivalu

  1. Kostival lékařský jej krásná statná trvalka se silným dužnatým oddenkem a trsy vzpřímených chlupatých listů. Bohaté květy jsou fialové, purpurové, růžovéi bílé. Kvete od května do září. Kořen je protáhlý, dužnatý, na povrchu černý- proto se mu lidově říká černý kořen - a uvnitř bělavý. Rostlinu množímesemeny nebo oddenky.
  2. Kostival patří spolu s mátou peprnou a meduňkou lékařskou mezi invazivní byliny. Snadno se rozrůstá a je poměrně agresivní, takže je vhodné ji pěstovat buď ve velkých nádobách samostatně či je zapustit do záhonu. Taky kolemrostliny můžeme vytvořit hluboké kovové nebo plastové zábrany, či dát kostival na místo, kde jeho rozpínavost nebude vadit.
  3. Kostival roste planě na březích potoků, řek, na okrajích lesů a v dalších mokřinách. Podobné podmínky mu musíme vytvořit i na zahradě. Zcela zásadní podmínkou pro pěstování kostivalu je dostatek vláhy!!! Ideální místo pro kostival je v dosahu vody (potok nebo jezírko), jinak je třeba kostival pravidelně a vydatně dobře zalévat.
  4. Kostivalmá rád dostatek slunce, ale nepohrdne ani mírně zastíněným místem. Vyhovují mu půdy bohaté na živiny, nejlépe hlinité nebo jílovité, které drží vodu, s pH slabě zásaditým až slabě kyselým.
  5. Kostival si snadno vypěstujeme ze semen. Osivo sejeme brzy na jaředo pařeniště nebo do truhlíku na okenní parapet. Po 4 – 6 týdnech vzrostlé semenáčky přesadíme na záhon na vzdálenost asi 50 cm od sebe, protože vyrostou až skoro vdvoumetrovou rostlinu.
  6. Semena můžeme velmi řídce vysít přímo na záhon do řádků vzdálených asi 50 cm. Rostlinky po vzejítí protrháme. Žádnou další zvláštní péči, kromě zalévání, nepotřebují.
  7. Na kostivalu jsou nejkrásnější květy, léčivé jsou kořeny, méně pak i listy. Kořeny sklízíme na podzim od konce září nebo brzy na jaře, kdy je minimální nadzemní část a v kořenech je nejvíce léčivých látek.Listy se sklízí kdykoli během vegetace, nejlepším obdobím je jaro.
  8. Kořen vyryjeme rycími vidlemi, dobře omyjeme, pak ho rozřízneme podélně nebo nakrájíme na tenká kolečka. Při sušení nesmí teplota přesáhnout 45 °C. Kořeny jsou po usušení tvrdé a už je nenakrájíme, na to je potřeba myslet ještě před sušením. Malé sušené kousky kořene lze umlít vmlýnku na kávu na prášek. Oddenek se sklízí druhým rokem po výsevu či vysazení.

Prima recepty s kostivalem

Kostivalová mast na bolavé klouby

Asi 5 kousků omytého čerstvého kostivalového kořene nadrobno nasekáme a vložíme do 250 g rozehřátého nesoleného vepřového sádla. Přes noc necháme uležet, druhý den opět rozehřejeme a scedíme přes gázu do sterilních uzavíratelných nádobek. Pokud máme sušený kořen kostivalu, tak jej rozemeleme na prášek - použijeme zhruba 50 g při stejném postupu. Nebo rozpustíme 4 lžíce vepřového sádla, přisypeme 6 lžic drceného nebo mletého kořene kostivalu. Důkladně promícháme, sejmeme a necháme asi týden rozležet. Pak směs znovu zahřejeme a rozpustíme. Přecedíme přes sítko či pláténko do vhodných nádob. Uložíme v chladničce a při kloubních potížích potíráme několikrát denně bolestivá místa.

Kostivalové mazání na křečové žíly

Asi 2 lžíce najemno nastrouhaného čerstvého kořene kostivalu nebo 2 lžičky sušeného umletého zalijeme 500 ml čirého vysokoprocentního alkoholu nebol lékárenského lihu, dobře uzavřeme a necháme 2 -3 týdny stát na teplém místě. Každý den pečlivě protřepeme. Po uplynutí této doby scedíme pře pláténko nebo kávový filtr. Mazání je skvělé na křečové žíly, výrony a na doléčení zlomenin.

Kostivalový obklad na modřiny

Dobře usušené kořeny umeleme na prášek, zalijeme teplou vodou a rychle umícháme s několika kapkami oleje na kaši. Potřeme jí měkký hadřík, teplý položíme na bolavé místo azabalíme. Obklady se používají především na záněty kloubů, modřiny a spáleniny.

Kostivalový balzám zlistů na rány

Čerstvě natrhané listy nadrobno nasekáme, vložíme do nádoby a spaříme horkou vodou (1 hrnek listů – 1 hrnek vody). Necháme zhruba 10 minut vyluhovat, scedíme. Balzám je vynikajícím pomocníkem na drobné ranky a povrchová zranění.

Střípky z historie kostivalu lékařského

Staří Řekové ošetřovali šťávou zkostivalu i vážná zranění, neboť věřili, že roztrhanému masu pomáhá srůst. Jeden zantických léčitelů popsal, že vařením kořene vzniká lepivá pasta, která je schopna slepit kusy masa k sobě. Ve středověku se znastrouhaných kořenů kostivalu připravovala kaše, která po nanesení na postižené místo zatvrdla, a využívala se proto na léčbu zlomenin místo sádry. V 17. století byl kostival základní bylinou k hojení ran, zánětů a vředů. O schopnostech kostivalu regenerovat tkáně se vyprávěly magické historky, tak třeba, že sedací v kostivalu koupel obnoví panenství.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama