Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Na Hromnice o hodinu více aneb Jak oslavit první svátek jara

Mezi prosincovým zimním slunovratem a březnovou jarní rovnodenností se 2. února slaví Hromnice. Jsou prvním svátkem jara, i když to faktické je ještě v nedohlednu. K Hromnicím se váže spousta lidových pranostik a předpovědí počasí. Pravděpodobně nejznámější je „Na Hromnice o hodinu více“, která potvrzuje fakt, že se konečně krátí noc a prodlužuje den. Hromnice původně souvisely s Perunem, slovanským bohem hromu a blesku, s příchodem křesťanství byl nahrazen svátkem Uvedení Páně do chrámu. Dnes už se Hromnice skoro neslaví a je to škoda. Nemyslíte, že je na čase to napravit? Nechte se inspirovat prastarými tradicemi a zvyky.
Vydáno: 02.02.2020
Na Hromnice o hodinu více aneb Jak oslavit první svátek jara
Autor: istock.com Na Hromnice o hodinu více aneb Jak oslavit první svátek jara

Slovanské Hromnice původně souvisely s Perunem, bohem hromu a blesku, který se právě 2. února probouzel ze zimního spánku a svůj návrat ohlašoval stylově za doprovodu rachotu hromů a blesků. První jarní hřmění zahánělo zlou zimu a síly temnoty a současně otevíralo přírodu k novému životu. Hromnice tak byly prvním svátkem jara, i když to faktické bylo ještě v nedohlednu.

Slovanské Hromnice původně souvisely s Perunem, bohem hromu a blesku, který se právě 2. února probouzel ze zimního spánku
Autor: istock.com Slovanské Hromnice původně souvisely s Perunem, bohem hromu a blesku, který se právě 2. února probouzel ze zimního spánku

S příchodem křesťanství byl nahrazen původní význam Hromnic katolickým svátkem Uvedení Páně do chrámu, který vychází z židovské tradice, kdy Josef s Marií přinesli 40. den po narození svého prvorozeného syna Ježíše do jeruzalémského chrámu, aby ho zasvětili bohu. Zde potkali mudrce Simeona, který v Ježíši poznal očekávaného mesiáše a nazval ho „světlem k osvícení pohanů“.Tohle proroctví o Ježíši-světle se stalo podnětem ke vzniku svátku se symbolikou světla a svěcením svící.

Hromnice jsou svátkem se symbolikou světla a svěcením svící
Autor: istock.com Hromnice jsou svátkem se symbolikou světla a svěcením svící

Hromničky proti bouřce a ohni

Hromnice jsou neodmyslitelně spojeny s žehnáním svíček, které se používají spolu s modlitbami jako ochrana před bouřkami, ohněm a dalšími přírodními pohromami. Využívání tzv. hromniček jako ochrany domácnosti před živelnými katastrofami bývalo velmi rozšířené a udrželo se hodně dlouho. Svíce požehnané 2. února v kostele lidé pečlivě schraňovali, aby je měli po ruce celý rok. Strach z hromů a hlavně z blesků, aby nezapálily stavení, byl obrovský. A není se co divit, protože požár v místě, kde byly všechny obytné i hospodářské stavby ze dřeva a střechy z dřevěných šindelů či došků, znamenal katastrofu.

Kroupy můžou způsobit až milionové škody...

Kroupy, bouřky a vichřice působí hodně škod. Návod, jak je minimalizovat

Co a jak dělat při letní bouřce podle starých lidových tradic, pověr a rituálů

Jak se naši předci chránili před bouřkou? Pomoct měli pavouci, chleba i sekyra

Zvyky a tradice, které se vztahují k Hromnicím

 1. Staří Slované uklízeli po zimě, vymetali stáje, čistili topeniště a zapalovali hranice, posvátné ohně, které měly očistný charakter a zaháněly zlé duchy.
 2. Při prvním jarním hřmění naši předci poklekli na zem a políbili ji.
 3. Ať bylo jakékoli počasí, musela se na poli vyorat první brázda, aby země věděla, že zima je poražena a už se má chystat na jarní setí a sázení.
 4. Asi nejvíc pomáhali naši předci Perunovi rámusit, aby co nejrychleji vyhnali ze svých domovů zlé duchy temnoty.
 5. Muži před vraty stavení zatínali do země sekery, šli do lesa bouchat kladivem do skály nebo do starých stromů, nejlépe do dubů, což byly Perunovy stromy. Někde muži zvedali těžké věci, čím těžší, tím lepší – vozy, vykrmená prasata nebo celou svou rodinu, aby jim Perun dal sílu.
 6. Ženy bouchaly košťaty do podlahy, vařečkami a kvedlačkami do hrnců. Ve světnicích hlučně přemísťovaly židle a stoly, hýbaly nádobím.
 7. Světily se také studánky a vodní zdroje vůbec, aby bylo po celý rok dost vody pro lidi, dobytek i pole.
 8. V kostelech se žehnaly svíce, kterými se lidé během roku chránili před úderem blesku a také je dávali do rukou svým mrtvým během pohřebních obřadů.
Na Hromnice muži před vraty stavení zatínali do země sekery, šli do lesa bouchat kladivem do skály nebo do starých stromů
Autor: istock.com Na Hromnice muži před vraty stavení zatínali do země sekery, šli do lesa bouchat kladivem do skály nebo do starých stromů

4 tipy, co dělat na Hromnice dnes

 1. Na Hromnice definitivně končí Vánoce, je to poslední den, kdy odstrojit vánoční stromek, uklidit betlém a poslední zbytky vánočních dekorací. Je čas začít myslet na jaro, na nový život. Na pořádné jarní velikonoční gruntování to ještě není, ale i tak ukliďte, zbavte se všech nepotřebných věcí.
 2. Na Hromnice doporučujeme jako poctu Perunovi pustit si hlasitě oblíbenou hudbu a zabouchat si smetákem do rytmu (jen pozor na dobré sousedské vztahy...). Pánové přitom mohou ukázat svou sílu a svou partnerku zvednout. A oblékněte se do veselých jarních barev!
 3. Nezapomeňte si zapálit oheň v krbu, pokud ho máte, a když ne, tak několik velkých svíček. A máte-li chuť stát se na chvíli kouzelníkem, napište na malý papírek, co vás trápí. Papír zaviňte a hoďte ho do ohně. Než shoří, myslete na to, že jste absolutně v pohodě a fit, nic vás netíží, myslete jen pozitivně.
 4. Na Hromnice byste už měli začít s podrobným plánováním, co a kam letos zasejete nebo zasadíte, co budete pěstovat na zahradě, na balkoně nebo jaké bylinky si dáte na kuchyňský parapet. Jestli máte uložená loňská semena, zkontrolujte je, stejně jako uskladněné hlízy jiřinek, mečíků a dalších letních cibulovin.
Na Hromnice byste už měli začít s podrobným plánováním, co a kam letos zasejete nebo zasadíte
Autor: istock.com Na Hromnice byste už měli začít s podrobným plánováním, co a kam letos zasejete nebo zasadíte

Pranostiky a předpověď počasí

Na Hromnice na vás možná dýchne závan předjaří, neboť s pravděpodobností pohybující se okolo 70 procent se dostavuje výrazné oteplení, jež naši předci nazvali hromniční oblevou. Kolem poloviny první únorové dekády však obvykle přicházívá tzv. tuhá únorová zima, kdy do střední Evropy proudí velmi chladný arktický vzduch.Tak uvidíme, čím nás letos počasí překvapí!

K Hromnicím se váže řada lidových pranostik, některé z nich jsou velmi svérázné, ale dají se uplatnit i dnes, však posuďte sami.

 1. Na Hromnice o hodinu více
 2. Na Hromnice zimy polovice.
 3. Jak dlouho skřivan před Hromnicemi vrzá, tak dlouho po nich zmrzá.
 4. Na Hromnice musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.
 5. Na Hromnice má sedlák raději vlka ve chlévě i ženu na márách než slunce.
 6. Na Hromnice jasná noc, bude mrazů ještě moc.
 7. Na Hromnice chumelice, netrvá pak zima více.
 8. O Hromnicích jasný den, připrav kožich ještě ven.

Lenka Odstrčilová

O lidových tradicích a zvycích by vám taky mohlo zajímat:

Příchod jara

Hromnice dnes určí, jak dlouhá bude zima. Tak se podívejte z okna

Svatojánská noc

Svatojánská noc: Nechte se očarovat vůní léta, magií bylin a kouzlem lásky

Článek je zařazen v: Hromnice , lidové tradice , na Hromnice o hodinu více , hromničky , lidové pranostiky
Speciály: České tradice a svátky

reklama