reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak vyčistit kožené boty? Na semišky použijte kůrku chleba, na hladkou kůži sádlo

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 21.02.2021
Rady, jak vyčistit kožené boty. Na semišky můžete použít kůrku chleba, na hladkou kůži sádlo
Autor: istock.com Rady, jak vyčistit kožené boty. Na semišky můžete použít kůrku chleba, na hladkou kůži sádlo
Špinavé a odřené boty nikdy nebyly a ani dnes nejsou dobrou vizitkou. Jen čisté boty jsou in! Udržet obuv, obzvláště v sychravém a vlhkém počasí, v dokonalém stavu, není hračka. Některé boty stačí jen otřít vlhkým hadříkem, jiné potřebují speciální postup. Nevhodným postupem totiž můžete své boty nenávratně zničit. Předně musíte vědět, z jakého materiálu vaše boty jsou. Tenisky můžete mnohdy jednoduše vyprat v pračce. Kožené boty si naopak s vodou moc netykají a je třeba je čistit opatrně. Poradíme, jak boty udržovat v perfektním stavu, a to i za pomoci běžných domácích věcí, jako jsou třeba mléko, banán, sádlo, mouka, krém na ruce nebo kartáček na zuby.

reklama

Jak čistit kožené boty z hladké usně

Kožené boty z hladké usně se musejí ošetřovat pravidelně. Boty by se měly čistit po každém použití. Obecně nepoužívejte chemické přípravky a dbejte na to, aby kožené výrobky nepřišly do styku s velkým množstvím vody, proto je nikdy nemyjte pod tekoucí vodou. Pokud se o ně nestaráte dobře, časem se začnou vysoušet a kůže praskat.

Rady, jak vyčistit kožené boty: Udržet obuv, obzvláště v sychravém a vlhkém počasí, v dokonalém stavu, není hračka, některé boty stačí jen otřít vlhkým hadříkem, jiné potřebují speciální postup
Autor: istock.com Rady, jak vyčistit kožené boty: Udržet obuv, obzvláště v sychravém a vlhkém počasí, v dokonalém stavu, není hračka, některé boty stačí jen otřít vlhkým hadříkem, jiné potřebují speciální postup

9 tipů, jak čistit boty z hladké kůže

 1. Před prvním obutím je potřeba boty naimpregnovat. Impregnace slouží jako ochrana před pohlcováním špíny a hlavně vlhkosti.
 2. Aby byly kožené boty stále v dobré kondici, je třeba impregnaci opakovat zhruba jednou za měsíc, za deštivého počasí a v zimě častěji. Impregnační přípravky koupíte buď ve formě krému nebo vosku, nebo ve spreji či s aplikátorem.
 3. Domácí náhradou impregnace může být lékařská vazelína, včelí vosk nebo nesolené vepřové sádlo.
 4. Pokud obuv promáčíte, pozvolna ji vysušte, nejlépe je vycpěte novinami, můžete do ní vložit také napínák, aby držela tvar.
 5. Kožené boty nejdřív zbavte veškerých nečistot jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem a vytřete do sucha.
 6. Dbejte na to, aby kožené boty nepřišly do styku s velkým množstvím vody, proto je nikdy nemyjte pod tekoucí vodou.
 7. Významnou složkou správné péče o koženou obuv jsou krémy na boty, které obsahují pečující složky a ochrání obuv před poškrábáním, odřením nebo jiným mechanickým poškozením a samozřejmě proti vysoušení.
 8. Nejuniverzálnější je krém bezbarvý. Je nejvhodnější na světlé boty, protože s barevnými krémy riskujete, že po vyčištění získají jiný odstín, většinou ztmavnou. Na tmavé boty používejte krém odpovídající barvy.
 9. Krém rovnoměrně rozetřete kartáčkem nebo hadříkem a nechte vsáknout do kůže. Pak boty vyleštěte měkkým kartáčem, flanelovým hadrem nebo starými punčochami.
 10. Skvrny z tmavé kůže odstraníte hadříkem navlhčeným trochou octa (to platí i na fleky od posypové soli). Zkusit můžete i vnitřní stranu banánové slupky nebo rozkrojený syrový brambor – následně očistěte vlhkým hadříkem. Na světlé kůži se skvrn snadno zbavíte vlažným mlékem.
A když už jsme u tvaru bot, je dobré obuv při skladování nijak nemačkat

5 triků, jak si rychle připravit boty na jaro, aby zas vypadaly jako nové

Voděodolné kecky

VIDEO: Jak si vytvořit voděodolné boty za pár korun? Potřebujete obyčejnou svíčku

Jak pečovat o semišové boty 

Semišové boty (semišem se obecně nazývá broušená kůže s jemnějším či hrubším vlasem velur či nubuk, tzv. vlasové usně) jsou náchylné na znečištění a vyžadují více péče než hladká kůže. Semiš je materiál choulostivý na vlhkost, proto je žádoucí chránit semišky před promočením. Pokud vydatně prší nebo sněží, raději si obujte boty z jiného materiálu.

Rady, jak vyčistit kožené boty: k odstranění nečistot ze semiše používejte výhradně kartáčky s měkkým nebo gumovým vlasem či speciální čisticí gumu, která nezničí strukturu materiálu
Autor: istock.com Rady, jak vyčistit kožené boty: k odstranění nečistot ze semiše používejte výhradně kartáčky s měkkým nebo gumovým vlasem či speciální čisticí gumu, která nezničí strukturu materiálu

9 tipů, jak čistit semišky

 1. Kvalitní impregnace semiše tj. nanesení vrstvy, která nepropouští vodu do bot, je velmi důležitá. Impregnační prostředky navíc dodávají obuvi další vrstvu, která usnadní další čištění, a proto je výhodné aplikovat impregnaci již před prvním použitím nových bot a pak pravidelně po každém čištění.
 2. Když boty doma vyzujete, nedávejte je ihned do botníku či skříně, ale nejdříve z nich odstraňte nečistoty, čím dříve, tím lépe.
 3. Promočenou obuv nikdy nesušte fénem nebo na topení! Vhodnější je vložit zmačkané noviny dovnitř bot a nechat volně uschnout.
 4. Na semišky by se neměla vůbec dostat voda. K odstranění nečistot ze semiše používejte kartáčky s měkkým nebo gumovým vlasem či speciální čisticí gumu, která nezničí strukturu materiálu. Kartáčujte je tak, aby nedošlo k vydření vlasu.
 5. Pokud nemáte po ruce speciální kartáček na semiš, poslouží kartáček na zuby s měkkými štětinami.
 6. Čisticí gumu nahradí klasická bílá guma nebo chlebová kůrka, nejlépe z tři dny starého chleba. K čištění používejte jen bílou, vnitřní stranu kůrky.
 7. Mastné skvrny na semiši poprašte moukou a nechte působit několik hodin. Následně prášek odstraňte a boty vykartáčujte měkkým kartáčem. Tento způsob je také vhodný, pokud chcete uspíšit schnutí promočených bot.
 8. Vlasové usně nikdy nekrémujte! Chcete-li obnovit barvu a osvěžit vzhled, použijte speciální čisticí a renovační přípravky určené pro semiš.
 9. Posledním krokem je impregnace přípravky pro velury a nubuky, nikdy nepoužívejte preparáty určené pro hladké lícové usně. Mohlo by dojít k narušení struktury semišové kůže.

Jak pečovat o boty z lakované kůže

Aby si kožená obuv z lakované usně zachovala co nejdéle lesklý a elegantní vzhled a lakovky nepraskaly, musíte o ně náležitě pečovat. Tento povrch je choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmočení a mráz. Vyvarujte se nošení lakované obuvi ve vlhkém počasí, povrch by mohl zmatnit a popraskat. Pravidelným odstraňováním nečistot z vrchní, lesklé vrstvy předejdete postupnému znehodnocování bot. 

Rady, jak vyčistit kožené boty: na leštění lakované kůže používejte výhradně měkký hadřík, nikdy ne kartáč, protože může na povrchu boty vytvořit rýhy
Autor: istock.com Rady, jak vyčistit kožené boty: na leštění lakované kůže používejte výhradně měkký hadřík, nikdy ne kartáč, protože může na povrchu boty vytvořit rýhy

6 tipů, jak čistit lakovky

 1. Lakovanou useň čistěte měkkým flanelovým hadříkem navlhčeným ve vlažném plnotučném mléce nebo vodě – ale s vodou opatrně, jelikož by lakovky mohla nenávratně poškodit. Takto navlhčeným hadříkem jemně potírejte boty, dokud nezmizí veškeré nečistoty.
 2. Na leštění používejte výhradně měkký hadřík, nikdy ne kartáč, protože může na povrchu boty vytvořit rýhy.
 3. Pokud se na vašich lakovaných botách objevily rýhy, na jejich mytí použijte vatový tampon a pokuste se je odstranit odlakovačem na nehty bez acetonu.
 4. K ošetření lakované kůže nikdy nepoužívejte přípravky s voskem, který by mohl způsobit popraskání, které už není možné napravit.
 5. Po vyčištění lakovaných bot nezapomínejte na vyleštění a impregnaci speciálními přípravky na lakovanou kůži, které je umí navíc chránit před poškozením.
 6. Nemáte-li zrovna po ruce přípravek na leštění a impregnaci lakované usně, použijte jednorázově kvalitní krém na ruce nebo tělové máslo.
Jak jinak použít kondicionér na vlasy?

Kondicionér není jen na vlasy: Vyčistí boty, odstraní rez a v domácnosti dokáže i další divy

Banán snězte a slupkou přeleštěte boty

Boty vyleští slupka od banánu, dech osvěží skořice aneb Jak chytře nahradit chemii

Jak pečovat o boty z ekokůže

Boty z ekologické kůže, známé také jako textilní kůže nebo syntetická kůže, je prodyšný materiál, který je na první pohled identický s pravou kůží. Boty ze syntetické kůže stačí pravidelně otírat měkkým bavlněným hadříkem namočeným ve vlažné mýdlové nebo jarové vodě. Navíc boty vyrobené z ekologické kůže nevyžadují krémování. Ale i boty vyrobené z ekokůže je třeba impregnovat, aby získaly voděodolnou vrstvu.  

Mohlo by vás taky zajímat:

Jak na domácí čistění zlatých a stříbrných šperků: nosíte-li je denně, alespoň jednou měsíčně je vyčistěte, abyste z nich odstranili prach, pot a mastnotu

Jak vyčistit stříbrné a zlaté šperky doma? Zkuste jedlou sodu, ocet i citron

Skvrna od vína je postrachem všech obýváků

Jak vyčistit kožešiny a nábytek od červeného vína, žvýkačky či mastnoty? Odstraňte skvrny za pár minut

Jak ekologicky vyčistit troubu?

5 tipů, jak důkladně vyčistit troubu bez chemie

Odstranit špínu trvalo 50 hodin

Od smrti manželky neuklízel. Vyčistit dům trvalo profesionálům 50 hodin

reklama

Článek je zařazen v: čistit boty , péče kožené boty , boty semiš , boty lakovaná kůže , boty hladká kůže , kožené boty

reklama

Přečtěte si také