Jak vyčistit kožené boty? Na hladkou kůži můžete použít sádlo nebo banánovou slupku

Jen čisté boty jsou in! Kožené boty vám vydrží pěknou řádku let krásné, ale musíte se o ně správně starat. Přečtěte si, jak vyčistit boty z kůže.

Jak čistit kožené boty z hladké usně

Kožené boty z hladké usně se musejí ošetřovat pravidelně. Boty by se měly čistit po každém použití. Obecně nepoužívejte chemické přípravky a dbejte na to, aby kožené výrobky nepřišly do styku s velkým množstvím vody, proto je nikdy nemyjte pod tekoucí vodou. Pokud se oně nestaráte dobře, časem se začnou vysoušet a kůže praskat.

9 tipů, jak čistit boty z hladké kůže

 1. Před prvním obutím je potřeba boty naimpregnovat. Impregnace slouží jako ochrana před pohlcováním špíny a hlavně vlhkosti.
 2. Aby byly kožené boty stále v dobré kondici, je třeba impregnaci opakovat zhruba jednou za měsíc, za deštivého počasí a v zimě častěji. Impregnační přípravky koupíte buď ve formě krému nebo vosku, nebo ve spreji či s aplikátorem.
 3. Domácí náhradou impregnace může být lékařská vazelína, včelí vosk nebo nesolené vepřové sádlo.
 4. Pokud obuv promáčíte, pozvolna ji vysušte, nejlépe je vycpěte novinami, můžete do ní vložit také napínák, aby držela tvar.
 5. Kožené boty nejdřív zbavte veškerých nečistot jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem a vytřete do sucha.
 6. Dbejte na to, aby kožené boty nepřišly do styku s velkým množstvím vody, proto je nikdy nemyjte pod tekoucí vodou.
 7. Významnou složkou správné péče o koženou obuv jsou krémy na boty, které obsahují pečující složky a ochrání obuv před poškrábáním, odřením nebo jiným mechanickým poškozením a samozřejmě proti vysoušení.
 8. Nejuniverzálnější je krém bezbarvý. Je nejvhodnější na světlé boty, protože s barevnými krémy riskujete, že po vyčištění získají jiný odstín, většinou ztmavnou. Na tmavé boty používejte krém odpovídající barvy.
 9. Krém rovnoměrně rozetřete kartáčkem nebo hadříkem a nechte vsáknout do kůže. Pak boty vyleštěte měkkým kartáčem, flanelovým hadrem nebo starými punčochami.
 10. Skvrny z tmavé kůže odstraníte hadříkem navlhčeným trochou octa (to platí i na fleky od posypové soli). Zkusit můžete i vnitřní stranu banánové slupky nebo rozkrojený syrový brambor – následně očistěte vlhkým hadříkem. Na světlé kůži se skvrn snadno zbavíte vlažným mlékem.

Jak pečovat o boty z lakované kůže

Aby si kožená obuv z lakované usně zachovala co nejdéle lesklý a elegantní vzhled a lakovky nepraskaly, musíte o ně náležitě pečovat. Tento povrch je choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmočení a mráz. Vyvarujte se nošení lakované obuvi ve vlhkém počasí, povrch by mohl zmatnit a popraskat. Pravidelným odstraňováním nečistot z vrchní, lesklé vrstvy předejdete postupnému znehodnocování bot.

6 tipů, jak čistit lakovky

 1. Lakovanou useň čistěte měkkým flanelovým hadříkem navlhčeným ve vlažném plnotučném mléce nebo vodě – ale s vodou opatrně, jelikož by lakovky mohla nenávratně poškodit. Takto navlhčeným hadříkem jemně potírejte boty, dokud nezmizí veškeré nečistoty.
 2. Na leštění používejte výhradně měkký hadřík, nikdy ne kartáč, protože může na povrchu boty vytvořit rýhy.
 3. Pokud se na vašich lakovaných botách objevily rýhy, na jejich mytí použijte vatový tampon a pokuste se je odstranit odlakovačem na nehty bez acetonu.
 4. K ošetření lakované kůže nikdy nepoužívejte přípravky s voskem, který by mohl způsobit popraskání, které už není možné napravit.
 5. Po vyčištění lakovaných bot nezapomínejte na vyleštění a impregnaci speciálními přípravky na lakovanou kůži, které je umí navíc chránit před poškozením.
 6. Nemáte-li zrovna po ruce přípravek na leštění a impregnaci lakované usně, použijte jednorázově kvalitní krém na ruce nebo tělové máslo.

Jak pečovat o boty z ekokůže

Boty z ekologické kůže, známé také jako textilní kůže nebo syntetická kůže, je prodyšný materiál, kteerý je na první pohled identický s pravou kůží. Boty ze syntetické kůže stačí pravidelně otírat měkkým bavlněným hadříkem namočeným ve vlažné mýdlové nebo jarové vodě. Navíc boty vyrobené z ekologické kůže nevyžadují krémování. Ale i boty vyrobené z ekokůže je třeba impregnovat, aby získaly voděodolnou vrstvu.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také