Jak vyčistit kožené boty? Na semišky použijte kůrku chleba, na hladkou kůži sádlo

Špinavé a odřené boty nikdy nebyly a ani dnes nejsou dobrou vizitkou. Jen čisté boty jsou in! Udržet obuv, obzvláště v sychravém a vlhkém počasí, v dokonalém stavu, není hračka. Některé boty stačí jen otřít vlhkým hadříkem, jiné potřebují speciální postup. Nevhodným postupem totiž můžete své boty nenávratně zničit.

Jak čistit kožené boty z hladké usně

Kožené boty z hladké usně se musejí ošetřovat pravidelně. Boty by se měly čistit po každém použití. Obecně nepoužívejte chemické přípravky a dbejte na to, aby kožené výrobky nepřišly do styku s velkým množstvím vody, proto je nikdy nemyjte pod tekoucí vodou. Pokud se oně nestaráte dobře, časem se začnou vysoušet a kůže praskat.

9 tipů, jak čistit boty z hladké kůže

  1. Před prvním obutím je potřeba boty naimpregnovat. Impregnace slouží jako ochrana před pohlcováním špíny a hlavně vlhkosti.
  2. Aby byly kožené boty stále v dobré kondici, je třeba impregnaci opakovat zhruba jednou za měsíc, za deštivého počasí a v zimě častěji. Impregnační přípravky koupíte buď ve formě krému nebo vosku, nebo ve spreji či s aplikátorem.
  3. Domácí náhradou impregnace může být lékařská vazelína, včelí vosk nebo nesolené vepřové sádlo.
  4. Pokud obuv promáčíte, pozvolna ji vysušte, nejlépe je vycpěte novinami, můžete do ní vložit také napínák, aby držela tvar.
  5. Kožené boty nejdřív zbavte veškerých nečistot jemným kartáčkem nebo vlhkým hadříkem a vytřete do sucha.
  6. Dbejte na to, aby kožené boty nepřišly do styku s velkým množstvím vody, proto je nikdy nemyjte pod tekoucí vodou.
  7. Významnou složkou správné péče o koženou obuv jsou krémy na boty, které obsahují pečující složky a ochrání obuv před poškrábáním, odřením nebo jiným mechanickým poškozením a samozřejmě proti vysoušení.
  8. Nejuniverzálnější je krém bezbarvý. Je nejvhodnější na světlé boty, protože s barevnými krémyriskujete, že po vyčištění získají jiný odstín, většinou ztmavnou. Na tmavé boty používejte krém odpovídající barvy.
  9. Krém rovnoměrně rozetřete kartáčkem nebo hadříkem a nechte vsáknout do kůže. Pak boty vyleštěte měkkým kartáčem, flanelovým hadrem nebo starými punčochami.
  10. Skvrny z tmavé kůže odstraníte hadříkem navlhčeným trochou octa (to platí i na fleky od posypové soli). Zkusit můžete i vnitřní stranu banánové slupky nebo rozkrojený syrovýbrambor – následně očistěte vlhkým hadříkem. Na světlé kůži se skvrn snadno zbavíte vlažným mlékem.

Jak pečovat o semišové boty

Semišové boty (semišem se obecně nazývá broušená kůže s jemnějším či hrubším vlasem velur či nubuk, tzv. vlasové usně) jsou náchylné na znečištění a vyžadují více péče než hladká kůže. Semiš je materiál choulostivý na vlhkost, proto je žádoucí chránit semišky před promočením. Pokud vydatně prší nebo sněží, raději si obujte boty z jiného materiálu.

9 tipů, jak čistit semišky

  1. Kvalitní impregnace semiše tj. nanesení vrstvy, která nepropouští vodu do bot, je velmi důležitá. Impregnační prostředky navíc dodávají obuvi další vrstvu, která usnadní další čištění, a proto je výhodné aplikovat impregnaci již před prvním použitím nových bot a pak pravidelně po každém čištění.
  2. Když boty doma vyzujete, nedávejte je ihned do botníku či skříně, ale nejdříve z nich odstraňte nečistoty, čím dříve, tím lépe.
  3. Promočenou obuv nikdy nesušte fénem nebo na topení! Vhodnější je vložit zmačkané noviny dovnitř bot a nechat volně uschnout.
  4. Na semišky by se neměla vůbec dostat voda. K odstranění nečistot ze semiše používejte kartáčky s měkkým nebo gumovým vlasem či speciální čisticí gumu, která nezničí strukturu materiálu. Kartáčujte je tak, aby nedošlo kvydření vlasu.
  5. Pokud nemáte po ruce speciální kartáček na semiš, poslouží kartáček na zuby s měkkými štětinami.
  6. Čisticí gumu nahradí klasická bílá guma nebo chlebová kůrka, nejlépe z tři dny starého chleba. K čištění používejte jen bílou, vnitřní stranu kůrky.
  7. Mastné skvrny na semiši poprašte moukou a nechte působit několik hodin. Následně prášek odstraňte a boty vykartáčujte měkkým kartáčem. Tento způsob je také vhodný, pokud chcete uspíšit schnutí promočených bot.
  8. Vlasové usně nikdy nekrémujte! Chcete-li obnovit barvu a osvěžit vzhled, použijte speciální čisticí a renovační přípravky určené pro semiš.
  9. Posledním krokem je impregnace přípravky pro velury a nubuky, nikdy nepoužívejte preparáty určené pro hladké lícové usně. Mohlo by dojít k narušení struktury semišové kůže.

Jak pečovat o boty z lakované kůže

Aby si kožená obuv z lakované usně zachovala co nejdéle lesklý a elegantní vzhled a lakovky nepraskaly, musíte o ně náležitě pečovat. Tento povrch je choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmočení a mráz. Vyvarujte se nošení lakované obuvi ve vlhkém počasí, povrch by mohl zmatnit a popraskat. Pravidelným odstraňováním nečistot z vrchní, lesklé vrstvy předejdete postupnému znehodnocování bot.

6 tipů, jak čistit lakovky

  1. Lakovanou useň čistěte měkkým flanelovým hadříkem navlhčeným ve vlažném plnotučném mléce nebo vodě – ale s vodou opatrně, jelikož by lakovky mohla nenávratně poškodit. Takto navlhčeným hadříkem jemně potírejte boty, dokud nezmizí veškeré nečistoty.
  2. Na leštění používejte výhradně měkký hadřík, nikdy ne kartáč, protože může na povrchu boty vytvořit rýhy.
  3. Pokud se na vašich lakovaných botách objevily rýhy,na jejich mytí použijte vatový tampon a pokuste se je odstranit odlakovačem na nehty bez acetonu.
  4. K ošetření lakované kůže nikdy nepoužívejte přípravky s voskem, který by mohl způsobit popraskání, které už není možné napravit.
  5. Po vyčištění lakovaných bot nezapomínejte na vyleštění a impregnaci speciálními přípravky na lakovanou kůži, které je umí navíc chránit před poškozením.
  6. Nemáte-li zrovna po ruce přípravek na leštění a impregnaci lakované usně, použijte jednorázově kvalitní krém na ruce nebo tělové máslo.

Jak pečovat o boty z ekokůže

Boty z ekologické kůže, známé také jako textilní kůže nebo syntetická kůže, je prodyšnýmateriál,který je naprvní pohledidentický s pravou kůží. Boty ze syntetické kůže stačí pravidelně otírat měkkým bavlněným hadříkem namočeným ve vlažné mýdlové nebo jarové vodě. Navíc boty vyrobené z ekologické kůže nevyžadují krémování. Ale i boty vyrobené z ekokůže je třeba impregnovat, aby získaly voděodolnou vrstvu.

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také