Vánoce

9. prosince 2019 14:00

Matouš Hartman

10 častých vánočních dárků, které už nekupujte. Radost neuděláte pračkou ani parfémem

S blížícími se svátky stoupá hysterie, co koupit pod stromeček. Nakonec saháme po dárcích, kterými nepotěšíme, po dárcích, které se promění v lapače prachu nebo skončí na aukčním webu s popiskem „nevhodný dárek“. Podívejte se proto, co rozhodně nekupovat. Na konci článku naopak dáváme pár užitečných tipů, co koupit!

Víno a likéry

Znáte putovní lahve vína? Jsou to ty, které se předávají znávštěvy na návštěvu. Potom se může stát, že lahev, kterou jste věnovali, dostanete od někoho úplně jiného zase nazpátek. Před Vánoci se vobchodech objevují dárkově zabalená vína, jejichž kvalita je často pochybná. Nedejte na hezkou vinětu nebo krabičku. Navíc dát někomu lahev vína nebo likéru je klasická znouze ctnost. Alkohol se přece hodí každému…

Šály a čepice

Je zima, tak co koupit příbuzným? No přece něco na zahřátí. Pokud nás nenapadne alkohol, zabrousíme do obchodů spleteným zbožím. Jenže stejně jako u oblečení je potřeba si uvědomit, že šála i čepice jsou vidět. Lidé často nechtějí nosit to, co si sami nevyberou, takže se může stát, že vámi vybraná šála nezahřeje, protože si ji prostě obdarovaný nikdy kolem krku neomotá.

Spotřebiče do kuchyně

Koupit se musí, tak proč bychom je měli dávat jako dárky kVánocům. Pokud si někdo vyloženě nepřeje kuchyňského robota nebo pračku, tak mu žádný spotřebič nekupujte. Vánoce mají přinášet radost. Uvidíte, že tyčový mixér moc úsměvů nevykouzlí.

Chytré knihy

Jak zhubnout. Jak zbohatnout. Jak být nejúspěšnější... Pokud si někdo takovou knihu opravdu nepřeje, nekupujte mu ji. Může způsobit nepříjemné pocity a myšlenky… Vážím moc kilo? Jsem chudý? Nejsem úspěšný? Bude lepší, když koupíte knihu od oblíbeného autora nebo populárně-naučnou knihu. Ta se nikdy neztratí.

Parfémy

Jedním z nejobávanějších dárků jsou parfémy. Pokud nevíte, jakou vůni obdarovaný používá, raději žádnou nekupujte. Všimněte si, kolik se po svátcích vyrojí nabídek na prodej či darování voňavek. Většinou mají podtitul „nevhodný dárek“.

Jídelní koše

Vytvořte vlastní, rozhodně se nenechte zlákat nabídkou supermarketů. Vkoších, které nabízejí, většinou nic moc zajímavého není, navíc je jasné, že jste se přemýšlením nad dárkem moc nezdržovali a vzali jste to první, co jste viděli vobchodě, kam chodíte často. Jídelní koš není špatný nápad, ale sami si košík vyberte a pak do něj nakupte to, co má obdarovaný opravdu rád…, aby vegannedostal pražskou šunku.

Vonné svíčky

Můžete pořídit vonné svíčky za pár korun vnebližší drogérii, ale dají se koupit i takové, které stojí několik tisíc korun. Obojí není vhodnou volbou, pokud nechce obdarovat fanatika do vonných svíček. Jednak se nemusíte trefit do vůně, která je velice důležitá. Hosté, kteří přijdou na návštěvu nejdříve hodnotí, jak dům voní. Potom je jasné, že jste nad dárkem moc nepřemýšleli, protože svíčka přece nikdy nikoho neurazí…

Dekorace

Ačkoli znáte domov obdarovaného dobře, nenoste mu vázy, obrázky, porcelánové postavičky, zkrátka nic, co by si musel vystavit… Nikdy neznáme vkus našich blízkých tak dobře, abychom si mohli dovolit pořizovat jim dekorace.

Hrnečky a nádobí

Hromadí se a pak končí vpopelnicích. Hrnečků má každý dost a většina lidí preferuje sety před kusovými hrnky, které ksobě neladí. Nekupujte roztomilé hrnečky, nebo ty s„vtipnými“ nápisy. Pokud udělají radost, tak jen na moment.

Poukazna plastickou operaci nebo kurz na hubnutí

Pokud si vaši blízcí něco podobného výslovně nepřejí, pak byste je mohli podobným dárkemurazit. Jenom si představte, že si vaše manželka dodnes myslela, že její vnady jsou pro vás ty nejpřitažlivější na světě, a vy jí dáte poukaz na jejich úpravu! Ani kurz na hubnutí není nejlepší nápad. Jen málokoho potěší, když zjistí, jak ve vašich očích ve skutečnosti vypadá.

Co koupit kVánocům?

Některé věci naopak překvapivě potěší. Vybrali jsme pár dárků, které můžete sklidem koupit.

  1. Fotografické album: Zvláště prarodiče potěší fotografie hezky vytištěné a nalepené do alba. Nedávejte fotky vrámečcích, zvolte fotodárek, který si obdarovaný nemusí vystavit.
  2. Ponožky: Udělejte si legraci a kupte originální ponožky. Nabídka je každý rok větší a objevují se i firmy, které prodávají ponožky po jedné, abyste si páry mohli namíchat, jak se vám zlíbí.
  3. Květiny: Zapomeňte na vánoční hvězdu, tu už nejspíš každý má, ale na sváteční návštěvu přineste pugét. Překvapíte a obdarovaný si ozdobí stůl. Živé květy o Vánocích chybí a je to škoda.
  4. Originální sladkost: Skočte pro poctivé makronky, kupte elegantní čokoládu, sami něco upečte (třeba cukroví podle znamení horoskopu!). Nedávejte sladké, které pořídíte vběžném supermarketu, sežeňte nebo vytvořte něco neokoukaného.
  5. Vlastní výrobek: Není to doména dětí. Vyrábět mohou i dospělí. Vyrobený dárek jasně říká, že jste do obdarovaného investovali dost času a vážíte si ho.

Přečtěte si také