Když pes musí zhubnout aneb 7 doporučení, jak zvládnout psí dietu

Nadváha nebo dokonce obezita se netýká jen lidí, ale i psů. Ačkoli je psovi srdečně jedno, jestli má nějaké to kilo navíc, nadváha může vést k mnoha zdravotním problémům a ke zkrácení života až o 2 a půl roku. Proto je záhodno s psí nadváhou začít co nejdřív něco dělat. Obezitu u psa zjistíte jednoduše – špatně mu nahmatáte žebra. Připravili jsme pro vás 7 doporučení a rad, které byste měli dodržovat, pokud chcete, aby byl váš pejsek zhubl a byl zdravý.

Nadváha a obezita v různých formách patří v poslední době k častým psím problémům, údajně jí u nás trpí až 40 % pejsků. I menší nadváha může zvýšit riziko vzniku chorob, jako jsou srdečníonemocnění, problémy s játry a ledvinami, cukrovka, artritidaa mnohédalšípotíže. Čím větší nadváha, tím větší zátěž pro pohybový aparát.

K nadvázejsou náchylná hlavně tato plemena:

 • buldočci
 • jezevčíci
 • labradoři
 • rotvajleři
 • retrívři
 • kokršpanělé

Jak se pozná tlustý pes

U většiny psích plemen standard říká, v jakém rozmezí by se měla váha pohybovat. Váha je samozřejmě individuální podle věku a tělesné stavby, každý pes je jiný a kilogramy nejsou tolik směrodatné.

Dobré je řídit se očima a hmatem. Důležité je pozorovat viditelnost žeber, obratlů a břicha. U psa s nadváhou přes silnou tukovou tkáň nejdou žebra nahmatat a břicho a hrudník splývají v jedno, zatímco u psa s normální váhou linie břicha ahrudníku nesplývá, pes má viditelné tzv. přesýpací hodiny.

Varovným příznakem je také to, když musíte najednou povolit obojek, pejsek se špatně, pomalu a nerad pohybuje a déle spí. Vzhledem k přehřívání, nadměrné zátěži kloubů a dalším možným zdravotním komplikacím je vhodné začít s dietním režimem.

Pes senior

Máte-li doma pejska seniora a zdá se vám, že v poslední době rapidně ztloustl a přitom jí pořád stejně, ještě před zavedením dietního režimu zajděte k veterináři. Pes sice může přibrat, ale mohlo by se také jednat o tzv. zavodňování, kdy mohou dieta a pohyb spíše ublížit než pomoci.

7 doproručení a rad, jak na psí dietu

 1. Nejúčinnější je, když celkově změníte životní styl vašeho psa s nadváhou, ale i svůj. Za psí nadváhou bývá často i pohodlnost nebo nedostatek času majitelů, aby se svým psem vyrazili každý den jednou, dvakrát na dlouhou, svižnou procházku.
 2. Další z příčin psí obezity je přilepšování kousky lidského jídla takzvaně od stolu. Položte si otázku, zda mu takto zbytečně moc nepřilepšujete. Překonejte jeho smutné oči i sami sebe a nedávejte mu nic, co jíte vy. Vysvětlete to také členům rodiny a návštěvám, že psovi nesmí nic dávat. Když pes začne loudit, vůbec si ho nevšímejte a nemluvte na něj laskavým tónem, bude si myslet, že když takto kouká, je to v pořádku a bude v tom nadále pokračovat. Dodržujte striktně pravidlo, že pokud jíte, tak je pes na svém místě.
 3. Začněte s redukcí odměn v podobě kalorických psích pamlsků. Pes nepotřebuje mlsku za to, že snědl svou dávku krmiva. Odměňujte ho opravdu jen za věci, které pro něj jsou výjimečné, kdy se zachoval opravdu vzorně.
 4. Omezte krmnou dávku o10 - 15 %, možné je zvolit některou zodlehčených variant krmiva. Pes nesmí hladovět!!! Obecně je denní krmná dávka u dospělého psa 100 g granulí na 10 kg váhy psa. Dospělého psa na dietě krmte dvakrát denně, ráno a večer sníženou dávkou krmiva.
 5. Důležité je také dodržovat před a po krmení minimálně 30minutový klidový režim, aby se předešlo žaludečním problémům v závažných případech například i nebezpečné torzi (přetočení) žaludku. Naučte psa jíst půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce
 6. Zásadním bodem redukčního režimu je zvýšená pohybová aktivita. Psovi, který většinu dne strávil na gauči a jediný pohyb, který vykonal, byla cesta k misce a zpět, rozhodně neordinujte ze dne na den přespolní běh. Spíše volte postupně se prodlužující procházky v mírném tempu, začněte třikrát za den 20minutovými vycházkami. Zkuste se zapojit do některého z mnoha psích sportů.
 7. Úbytek váhy při dietním režimu by měl být postupný, během čtvrt roku by pes měl zhubnout o maximálně 12 - 15 % původní tělesné hmotnosti.

Ze světa psů by vás mohlo zajímat:


Přečtěte si také