reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

První máj, lásky čas: Od čarodějnic k polibku pod třešní a svatbě. Znáte všechny prvomájové tradice?

Lenka Valjentová , Vydáno: 30.04.2020
První máj, lásky čas
Autor: istock.com První máj, lásky čas
První máj je od pradávna spojovaný s romantikou, láskou, milováním a plodností a v tomto duchu se odvíjejí i všechny zvyky a tradice, které ním souvisí. Erotikou nabitá je už filipojakubská noc, po níž následuje polibek pod rozkvetlým stromem. S milováním má hodně společného také stavění májky i chodníčky lásky. A to vše logicky směřuje ke svatbě a manželství.

reklama

Měsíc lásky začíná filipojakubskou nocí, kdy se z dubna stává květen. Tahle noc je asi z celého roku nejmagičtější, vládnou jí čarodějnice, které se na koštěti slétávají na svůj sabat, tajné shromáždění na pustých místech. Ochrana před nimi může být různá, dobře poslouží pověsit nad vchod domu či bytu snítku rozmarýnu nebo dobromysli. Nezbytné byly ochranné ohně. Muži postavili velkou hranici, ženy ze starých hadrů vyrobily figurínu čarodějnice, kterou daly na vršek. Po setmění hranici i s čarodějnicí zapálili

Děti počaté na čarodějnice jsou šťastné

 A abychom nezapomněli, tahle magická noc přeje sexu a plodnosti, takže kdo touží po miminku, určitě by toho měl využít. Navíc děti počaté během filipojakubské noci jsou prý celý život šťastné, zdravé a veselé, čehož by se mělo využít.

První máj, lásky čas: filipojakubská noc spojená hlavně s pálením čarodějnic
Autor: pixabay.com První máj, lásky čas: filipojakubská noc spojená hlavně s pálením čarodějnic

Polibek pod rozkvetlým stromem

Prvomájové líbání pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je krásně romantický zvyk, který se určitě vyplatí udržovat a dodržovat. Tahle doslova zázračná pusa ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.

Kde se vzala líbací tradice

Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti. Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky. Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy. Ale ani kdo je singl, nemusí smutnit, vždyť první máj se dá užít, i když se zrovna nemáte s kým líbat. A ještě jeden tip: kdo touží být mladší, přitažlivější a svěžejší, měl by se 1. května vykoupat nahý v tekoucí vodě, tedy v řece nebo v potoce.

Tajemství polibku

Tajemství polibku: Kde se vzalo líbání a proč je tak příjemné?

Polibek na prvního máje

Kde se vzal zvyk líbat se na 1. máje pod rozkvetlou třešní?

Čím vyšší obecní máj, tím lepší

Už ve středověku stávaly od rána na návsích i náměstích máje – nazdobené kmeny vysokých stromů. A čím vyšší, tím lepší. Původně představovaly strážce, kteří chránili vesnici či město před démony a zlými duchy, ovšem byly i symbolem lásky a milování. Na venkově se tenhle májový rituál drží dodnes. Kmen smrku, jedle nebo borovice místní zdatní muži dohladka oloupou nebo do kůry vyřežou ornamenty, většinou spirály. Vršek stromu pak dívky a ženy ozdobí věncem ze zelených větviček (symbol panenství dívek v obci), fábory, stuhami a pentlemi, někde nechybí lahvičky s pálenkou.

Máj se musí dobře hlídat

Postavit a pevně zakotvit vysokou máj, aby pevně držela a nespadla, byla a je fuška, ale silní a šikovní muži si umí poradit. Oblíbenou kratochvílí svobodných mládenců je snaha pokácet, nebo dokonce odcizit máje v sousedních vsích, a získat tak pro sebe symbolické panenství děvčat. Kácení a nedej bože uloupení máje provázejí bitky a šarvátky, mnohdy i velmi krvavé. Dodnes je šílenou potupou, když mladí muži svou máj nedokážou před přespolními uhlídat.

První máj, lásky čas: májku postavil chlapec před okna své vyvolené
Autor: pixabay.com První máj, lásky čas: májku postavil chlapec před okna své vyvolené

Májka jako vyznání lásky

Kromě obecních vztyčovali svobodní chlapci své osobní malé májky – většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky – před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji. Když se děvče hodně líbilo, nápadníci se ve stavění májek u jejího domu předháněli a vzájemně si je ničili. A chudák holka na vdávání, které májku pod okny nikdo nepostavil, ta byla terčem posměchu. Ve středověku dokonce znamenala májka postavená pod okny soudem závazný příslib manželství.

Májka nejen pro panny

Kdysi ale měla na postavení májky nárok jen dívka počestná, naopak znamením hanby byl věchet naražený na hůl nebo prázdná bečka, které symbolizovaly, že dívka už není panna. V jiných vesnicích stavěl chlapec májku pod oknem té, s níž se už "něco měl". A pokud to rodiče dosud nevěděli, asi to pak byl pěkný mazec...

Colette: Příběh vášně, Po čem muži touží a La La Land. Vyberete si?

Májový lásky čas: 10x romantika pro jarní chvilky

Chodníčky lásky řeknou, kdo s kým chodí

Další romantickou tradicí jsou v některých krajích chodníčky lásky. Co to obnáší? Cesty a cestičky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli, ještě před rozbřeskem zamilované dvojice vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. Na prvního máje se tak všichni ve vesnici dozvědí, kdo s kým chodí.

První máj, lásky čas ANO májové svatbě
Autor: pixabay.com První máj, lásky čas ANO májové svatbě

Prima tip: ANO pro svatbu v květnu

I když je květen měsícem lásky a jeho první den vítáme žhavými polibky, svatbám se naši předci obloukem vyhýbali. K májovým svatbám se totiž váže pořekadlo: Svatba v máji, do roka máry. Proč? Protože kdysi se předpokládalo, že žena hned po svatbě přijde do jiného stavu a dítě by tak přivedla na svět v únoru. A koncem krutého zimního období, kdy už docházely zásoby potravin, mnohdy neměla ani matka, ani dítě velkou naději na přežití. To je ale hodně dávná historie, takže dnes májovým svatbám snad už nic nebrání!

Mohlo by vás taky zajímat:

Nádherně kvetoucí sakura

Kde najít na 1. máje rozkvetlou třešeň? Zoufalým příznivcům tradic zbývá sakura nebo jabloň

Tradice, polibky a romantika na každém kroku

1. máj, lásky čas: Tradice, polibky a romantika na každém kroku

ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ: Jak pěstovat středomořské koření a léčit se domácím rozmarýnovým vínem

Jak pěstovat rozmarýn a udělat z něj léčivé víno?

Staročeská dobromysl (oregano) posiluje nervy a zlepšuje náladu

Dobromysl (oregano) posiluje nervy a rozveselí mysl. Připravte si koupel, čaj i med


 

Článek je zařazen v: polibek první máj , první máj májky , svatba v květnu , pálení čarodějnic , chodníčky lásky , tradice a zvyky , prvomájové tradice

reklama

Přečtěte si také