Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

První máj, lásky čas: Od čarodějnic k polibku pod třešní i svatbě. Znáte všechny prvomájové tradice?

První máj je od pradávna spojovaný s romantikou, láskou, milováním a plodností a v tomto duchu se odvíjejí i všechny zvyky a tradice, které ním souvisí. Erotikou nabitá je už filipojakubská noc, po níž následuje polibek pod rozkvetlým stromem. S milováním má hodně společného také stavění májky i chodníčky lásky. A to vše logicky směřuje ke svatbě a manželství.
Vydáno: 30.04.2019
První máj, lásky čas
Autor: istock.com První máj, lásky čas

První máj, lásky čas: pálení čarodějnic

Začíná měsíc lásky, a filipojakubská noc, kdy se z dubna stává květen, je asi z celého roku nejmagičtější. Vládnou jí čarodějnice, které se na koštěti slétávají na svůj sabat, tajné shromáždění na pustých místech. Ochrana před nimi může být různá, dobře poslouží třeba byliny.

Nad vchod domu či bytu je dobré si pověsit snítku pelyňku nebo větvičku lípy. Naši předci si před dveře a do oken dávali pichlavé větvičky šípku nebo hlohu, aby se o ně čarodějnice poranily a nechaly je na pokoji. Lidé zapalovali na kopcích ochranné ohně. Muži postavili velkou hranici, ženy ze starých hadrů vyrobily figurínu čarodějnice, kterou daly na vršek. Po setmění hranici i s čarodějnicí zapálili. Mladí chlapci v ohni pak zapalovali košťata, která vyhazovali do výšky, aby jimi čarodějnice letící na sabat srazili k zemi. 

Dnes je filipojakubská noc spojená hlavně s pálením čarodějnic a bujarou zábavou. A abychom nezapomněli, tahle magická noc přeje sexu a plodnosti, takže kdo touží po miminku, určitě by toho měl využít. Navíc děti počaté během filipojakubské noci jsou prý celý život šťastné, zdravé a veselé, čehož by se mělo využít.

První máj, lásky čas: filipojakubská noc spojená hlavně s pálením čarodějnic
Autor: pixabay.com První máj, lásky čas: filipojakubská noc spojená hlavně s pálením čarodějnic

První máj, lásky čas: polibek pod rozkvetlým stromem

Prvomájové líbání pod rozkvetlou třešní, jabloní či jiným stromem je krásně romantický zvyk, který se určitě vyplatí udržovat a dodržovat. Tahle doslova zázračná pusa ženám slibuje celoroční krásu, zdraví, lásku a zamilovanému páru zajišťuje plodnost.

Líbací tradice ale není nijak stará, jelikož ještě v 19. století nebylo možné, aby si zamilovaní projevovali svou náklonnost polibkem na veřejnosti. Polibek byl považován za velmi intimní projev lásky. Pusy pod rozkvetlým stromem nejspíš přišly až s úspěchem Máje Karla Hynka Máchy. Ale ani kdo je singl, nemusí smutnit, vždyť první máj se dá užít, i když se zrovna nemáte s kým líbat. A ještě jeden tip: kdo touží být mladší, přitažlivější a svěžejší, měl by se 1. května vykoupat nahý v tekoucí vodě, tedy v řece nebo v potoce.

První máj, lásky čas: čím vyšší máj, tím lepší

Už ve středověku stávaly od rána na návsích i náměstích máje – nazdobené kmeny vysokých stromů. A čím vyšší, tím lepší. Původně představovaly strážce, kteří chránili vesnici či město před démony a zlými duchy, ovšem byly i symbolem lásky a milování. Na venkově se tenhle májový rituál drží dodnes. Kmen smrku, jedle nebo borovice místní zdatní muži dohladka oloupou nebo do kůry vyřežou ornamenty, většinou spirály. Vršek stromu pak dívky a ženy ozdobí věncem ze zelených větviček (symbol panenství dívek v obci), fábory, stuhami a pentlemi, někde nechybí lahvičky s pálenkou.

Postavit a pevně zakotvit vysokou máj, aby pevně držela a nespadla, byla a je fuška, ale silní a šikovní muži si umí poradit. Oblíbenou kratochvílí svobodných mládenců je snaha pokácet, nebo dokonce odcizit máje v sousedních vsích, a získat tak pro sebe symbolické panenství děvčat. Kácení a nedej bože uloupení máje provázejí bitky a šarvátky, mnohdy i velmi krvavé. Dodnes je šílenou potupou, když mladí muži svou máj nedokážou před přespolními uhlídat.

První máj, lásky čas: májku postavil chlapec před okna své vyvolené
Autor: pixabay.com První máj, lásky čas: májku postavil chlapec před okna své vyvolené

První máj, lásky čas: májka jako vyznání

Kromě obecních vztyčovali svobodní chlapci své osobní malé májky – většinou pentlemi ozdobené mladé napučené břízky – před okny dívky, které chtěli vyjádřit svou náklonnost a okouzlit ji. Když se děvče hodně líbilo, nápadníci se ve stavění májek u jejího domu předháněli a vzájemně si je ničili. A chudák holka na vdávání, které májku pod okny nikdo nepostavil, ta byla terčem posměchu. Kdysi ale měla na postavení májky nárok jen dívka počestná, naopak znamením hanby byl věchet naražený na hůl nebo prázdná bečka, které symbolizovaly, že dívka už není panna. V jiných vesnicích stavěl chlapec májku pod oknem té, s níž se už vyspal. A pokud to rodiče dosud nevěděli, asi to pak byl pěkný mazec... Ve středověku dokonce znamenala májka postavená pod okny soudem závazný příslib manželství.

První máj, lásky čas: chodníčky lásky řeknou, kdo s kým chodí

Další romantickou tradicí jsou v některých krajích chodníčky lásky. Co to obnáší? Cesty a cestičky, které spojovaly chalupy, kde mladí milenci s rodiči bydleli, ještě před rozbřeskem zamilované dvojice vysypávaly pilinami, pískem nebo vápnem, aby tak daly všem ve vsi najevo, že se milují. Na prvního máje se tak všichni ve vesnici dozvědí, kdo s kým chodí.

První máj, lásky čas ANO májové svatbě
Autor: pixabay.com První máj, lásky čas ANO májové svatbě

Prima tip: ANO pro svatbu v květnu

I když je květen měsícem lásky a jeho první den vítáme žhavými polibky, svatbám se naši předci obloukem vyhýbali. K májovým svatbám se totiž váže pořekadlo: Svatba v máji, do roka máry. Proč? Protože kdysi se předpokládalo, že žena hned po svatbě přijde do jiného stavu a dítě by tak přivedla na svět v únoru. A koncem krutého zimního období, kdy už docházely zásoby potravin, mnohdy neměla ani matka, ani dítě velkou naději na přežití. To je ale hodně dávná historie, takže dnes májovým svatbám snad už nic nebrání!


 

Článek je zařazen v: polibek první máj , první máj májky , svatba v květnu , pálení čarodějnic , chodníčky lásky , tradice a zvyky , prvomájové tradice

reklama