reklama

Čemeřice pokvete i na Vánoce. Jak přimět netradiční sváteční rostlinu vykvést?

Lenka Valjentová
28. listopadu 2021
Čemeřice jsou jedny z mála rostlin, které své půvabné květy klidně vystrčí na odiv navzdory zimě a sněhu. Největším otužilcem je čemeřice černá s velkými bílými květy. Často na zahradě rozkvétá ještě před Vánocemi, a proto se jí říká Kristova, postní, zimní či vánoční růže. V Anglii, Francii a Německu je tradiční vánoční květinou. Poradíme, co udělat pro to, aby čemeřice i doma rozkvetla zrovna na Vánoce.
reklama

Jak donutit čemeřici vykvést na Vánoce

Pro vánoční rychlení je ze všech čemeřic nejvíce vhodná čemeřice černá (Helleborus niger). Co musíte udělat pro to, aby čemeřice doma rozkvetla v čase vánočních svátků?

  1. Koncem listopadu až začátkem prosince silnou a zdravou rostlinku vyjměte ze záhonu (pokud není zemina promrzlá) a přesaďte do květináče.
  2. Přeneste čemeřici v nádobě do sklepa, chodby nebo do pařeniště či skleníku, kde teplota nepřesáhne 8 °C.
  3. Rostlinu zatemněte fólií nebo krabicí a nechte po dobu zhruba dvou týdnů.
  4. Potom květináč s rychlenou čemeřicí dejte na světlé místo, ne na přímé slunce , kde je stálá pokojová teplota do 17 °C, ne vyšší.
  5. Pravidelně zalévejte.
  6. Květy nebudou asi tak krásné, jako když kvetou na zahradě, ale i tak svým svěžím půvabem potěší a jsou vhodní i k řezu. Ve váze vydrží čemeřice dlouho, zhruba jeden až dva týdny.
  7. Květy řežte plně rozkvetlé. Stonky pravidelně seřezávejte, aby dobře sály vodu. Krásné jsou také ve vánočních dekoracích z květin.
  8. Po odkvětu čemeřici zase přesuňte na chladné místo. Jakmile na záhonu rozmrzne půda, hned ji přesaďte ven.

Nesahat! Čemeřice je jedovatá

Čemeřice jsou jedovaté. Obsahují glykosid helleborin a další pomalu vstřebatelné jedy Všechny škodí srdci, vyvolávají srdeční arytmie a mohou způsobit zástavu. Nebezpečné jsou zvláště pro osoby s nemocným srdcem a děti. Rostlina je nebezpečná i pro kočky a psy.

Čemeřice černá

Nejranější čemeřice černá (Helleborus niger) pochází z východních Alp a z Balkánu. Své jméno získala nikoli podle barvy květu (kvete bíle, občas s narůžovělým nádechem, a když odkvete, zezelená), ale podle černé barvy oddenku. Kvete i v době, kdy zahradu ještě pokrývá sníh, většinou už od prosince.

Čemeřice nachová

Raná čemeřice nachová (Helleborus purpurascens) je doma ve východní Evropě, u nás kvete v únoru a březnu květy vně purpurovými, uvnitř zelenofialovými. Listy vyrůstají až po odkvětu rostliny.

Čemeřice smrdutá

Mohutná čemeřice smrdutá (Helleborus foetidus) má zelené květy s dekorativním vínovým lemováním a listy ve tvaru zvonku. Kvete od února do dubna.

Čemeřice východní

Atraktivní čemeřice východní (Helleborus orientalis) je doma na Balkáně a v Malé Asii.Výrazné květy, často s kresbou nebo tečkováním, jsou v různých barvách od bílé, žluté, zelené, růžové, tmavě červené až po černou. Kvete v březnu až květnu.

Čemeřice zelená

Dekorativní čemeřice zelená (Helleborus viridis) má převislé žlutozelené květy, které rozkvétají v březnu až dubnu.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama