5 nejzajímavějších designérů z Prague Design Weeku: Pracují s krabicemi od pizzy i betonem

Český a slovenský design má co ukázat. Na letošním Prague Design Weeku se předvedla hezká řádka designérů i umělců. Vybrali jsme ty nejzajímavější, jejichž nápady a výrobky stojí za pozornost.

Prague Design Week představuje každoroční přehlídkudesignu, která je vždy zajímavá svým umístěním. Pokaždé se koná jinde a pokaždé se jedná o architektonicky zajímavý prostor. Letos designéřinašli zázemí na náměstí Republiky vrohovém domě č. p. 7 hned vedle známého obchodního domu Kotva. Historickou stavbu čeká rekonstrukce, a tak mohli designéři využít i stěny v interiérech.

Gobelins Pustkova

Gabriela Pustková

Nejprve vznikne množství kreseb, znich Gabriela Pustková vybere tu pravou, nechá ji zvětšit a vytvoří podle ní gobelín. Designérka tak vyrobí dekoraci, která je zároveň uměleckým dílem.Gabriela Pustková tká gobelíny zvlny vodstínech bílé, šedé a černé. Na některé vlny, které si pro výrobu objednala, čekala i několik měsíců a práce na větším gobelínu jí zabere až půl roku. Tématem jejích kreseb je vždy lidské tělo, proto jsou motivy na gobelínech figurální, i když často působí až abstraktním dojmem. Svoje výrobky prodává sama pod značkou Gobelins Pustkova.

Aspoň tohle

Antonín Sláčík a Michaela Janková

První, co mezi výrobky od Aspoň tohle zaujme, jsou betonová mýdla. Stím se dá umýt? Nedá. Je to ale dobrý žert a vykoupat se sbetonovým mýdlem koneckonců můžete. Antonín Sláčík se směje, že všechny ostatní věci už zbetonu vyrobili jiní designéři, proto se vAspoň tohle pustili do mýdel. Vjejich nabídce jsou ale i misky, whiskovky a dokonce lampy. Například světlo Kverdlík se zapíná pootočením vrchního dílu a nabíjí se slunečním svitem. Je tedy vhodné do zahrady a nikdy na něm nenajdete vypínač, prostě vrškem lampy pootočíte a po terase se rozběhne příjemné světlo.

Modoo

Jana Solárová a Filip Kotač

Dva mladí designéři přemýšleli, jak by využili staré krabice od pizzy, které se jim při studiu hromadily na koleji. Tehdy začal vznikat projekt, který ukazuje, že se i odpad může stát hrdou součástí našich domácností.

S krabicemi od pizzy byl ale zásadní problém. Pokud se promastí, nelze je recyklovat a použití v interiéru by taky bylo problematické.Slovenská dvojice tak začala vyvíjet krabici, která se díky vnitřnímu ochrannému papíru nezamastí a po snědení pizzy poslouží jako polička nebo třeba hrad na hraní pro děti.

Podívejte se na práce dalších designérů z Prague Design Weeku:

Funguje to jednoduše: Krabice je perforovaná tak, abyste zní snadno složili kýžený objekt. Každá krabice představuje jeden díl do skládačky. Jako puzzle tak vznikne policová stěna (na fotografii za designéry) nebo třeba lavice. Karton totiž udrží i poměrně vysokou váhu. Novátorské krabice jsou jen o málo dražší než ty klasické a Kotač se Solárovou doufají, že jejich nápad začnou využívat pizzerie, které tak zákazníkům nabídnou nejen jídlo, ale také zábavu a vlastně i kousek nového vybavení domácnosti.

Leathery

Jakub Klečka a Štěpán Komrska

Lze si složit tašku nebo peněženku jako origami? Určitě. Dokazují to dva mladí designéři ze strakonického studia Leathery. Jakub Klička pracoval jako kaskadér, ale přešel kbrašnářství. Uvědomil si, že nejslabším místem všech kožených výrobků jsou švy. Tak se jich zbavil. Vznikly kožené produkty, které jsou de facto skládačkami. Leathery vyrábí batohy na notebooky, minimalistické kabelky, psaníčka i pánské peněženky.

Sdílejte článek

Přečtěte si také