Bydlení

2. září 2014 06:00

Markéta Zídková

Parádně opravený měšťanský dům

Razantně a přitom citlivě, s pověstnou německou pečlivostí, vymetli ve Frankfurtu nad Mohanem marast poválečných úprav z historického měšťanského domu. Ten má po celkové sanaci opět vlídnou tvář.

Na přání stavitele přizvaní architekti ze společností Grün & Braun Architekten a Dynamo Studio i při zásadní modernizaci v roce 2011 zachovali původní ráz domu a současně jej znatelně prosvětlili.

Dům s podivným názvem “Pünktchen” (Puntík) byl původně koncipovaný jako měšťanský městský dům pro jednu rodinu. Postavili ho po pádu městského opevnění během rozšiřování města severním směrem. Stejně jako mnohé sousední domy je i tento pojatý v neoklasicistním stylu. Po II. světové válce kdosi z fasády omlátil veškeré původní dekorativní ornamenty a opatřil dům hrubou omítkou. Poválečný marast se projevil i v původně velkoryse uspořádaném interiéru, který byl nadále rozdělený na vícero bídných bytů. Objekt v té tobě vyrostl o nízké třetí patro a proměnil se v neosobní nájemní dům. To měli architekti napravit. Při přestavbě tomuto historickému domu v centru Frankfurtu jednak vrátili jeho původní určení, když jeho interiér uspořádali pro potřeby jedné rodiny a zároveň i celému stavení vtiskli jedinečný výraz.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky rodina interiér dům Frankfurt nad Mohanem Druhá světová válka měšťanský dům

Přečtěte si také