návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

5 mýtů o krmení psů: Jak je to se syrovým masem, kostmi i trávou?

sim , Vydáno: 19.08.2021
Jak krmit svého psa správně, aby se ve zdraví dožil co nejdelšího věku? Na to není správná jen jediná odpověď. Univerzální rada neexistuje, ale je několik mýtů o psím stravování, které jsou mezi chovateli stále velmi rozšířené.

reklama

Zdravá strava a správné krmení je klíčem k dlouhodobému a zdravému životu pejsků. Často ale v otázce krmení existuje mnoho mýtů, které mohou pejskům uškodit či způsobit nehezké žaludeční potíže. Je důležité vždy stravu a styl krmení volit podle jednotlivého pejska, jeho zdravotního stavu, věku, váhy i plemene.

Mýtus č. 1:

Požírání trávy je pro psa zdravé

Pes většinou intuitivně dobře ví, co mu prospěje, a tak také přistupuje k tomu, co jí (především venku). Spousta pejsků jsou ale nenasytové a sežerou vše, co jim pod čumák přijde. I to, co je pro ně nevhodné a někdy až jedovaté. A stejně to i platí pro požírání trávy. Pro tento jev je mnoho vysvětlení, ale zatím nejsou žádné oficiální vědecké studie, proč to pes vlastně dělá. Dle některých odborníků se jedná především o čištění žaludku. Jiní odborníci tvrdí, že psi jedí instinktivně trávu, aby do těla dostali živiny, které jim chybějí a další tvrdí, že naši čtyřnozí kamarádi trávu jedí, protože jim jednoduše chutná. Proč to tak je, ale zatím přesně nevíme. Co se týká výživové bezpečnosti, tak pár stébel trávy psovi neuškodí. Pokud ale váš pejsek žere trávy hodně (zvláště mokré) a dlouhodobě, může mu to způsobit zdravotní potíže, jako je například zánět žaludku či trávicí obtíže.

5 mýtů o psím stravování
Autor: iStock 5 mýtů o psím stravování

Mýtus č. 2:

Pes je to samé jako vlk

Psi sice pocházejí z vlka, mají ledacos společného, ale dnešní pes domácí se díky domestikaci a přítomnosti ve společnosti lidí změnil. I z hlediska výživového, stavby těla, množství pohybu apod. Dnešní domestikovaný pes není 100% masožravec, nemůže žít pouze z masa a kostí, které si „uloví“, ale potřebuje také správné druhy zeleniny, něco málo vhodného ovoce, bylinek a probiotik. Ovšem vše ve správném poměru a z kvalitního zdroje.

Mýtus č. 3:

Krmení syrovým masem udělá ze psa agresivní zvíře

Samozřejmě neudělá. Bohužel stále velmi častý mýtus je, že pes, který ochutná syrové maso, se promění v agresivního jedince, který může člověka i pokousat. Jedná se o nepodloženou dezinformaci, která nebyla nikdy dokázaná. Syrová strava neobsahuje žádné látky, které mohou v psovi vyvolat agresivní chování. Jediným rizikem syrové potravy je to, když se v ní páníček vůbec nevyzná a nebude ji správně dodržovat a dávkovat. Na druhou stranu jsou psi s různými poruchami a chorobami zažívacího ústrojí, kterým se syrová strava nedoporučuje.

Jak správně a jak často krmit štěně?

Jak krmit štěně? Záleží na velikosti psa. Krmivo by mělo mít pokojovou teplotu

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

5 nejčastějších chyb při krmení psa. Neděláte je taky?

Mýtus č. 4:

Pes by měl být krmen jen granulemi či konzervami

Granule a konzervy jsou samozřejmě skvělou volbou, ale nemusí být jedinou. Pes může být krmen syrovou potravou tzv. B.A.R.F., tj. syrové maso a kosti + vhodná příloha. „Tato strava je pro psa přirozená. Důležité je ale před tím nastudovat, jak B.A.R.F psovi podávat. Nebo sáhněte po připraveném kompletním B.A.R.F.u, kde se nebudete muset o nic starat. Nevhodné syrové potraviny mohou pejskovi zapříčinit nehezké zdravotní komplikace, například žaludeční potížíe. Psovi můžete dávat také vařenou potravu (kvalitní kupovanou nebo domácí). Zde ale také pozor na vyváženost a znalost toho, co pes smí a co nesmí jíst,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek

5 mýtů o psím stravování
Autor: iStock 5 mýtů o psím stravování

Mýtus č. 5:

Psům se nesmí dávat syrové kosti

Naopak! Syrové kosti se psovi dávat mohou. Jsou pro psy dobrým zdrojem živin a zároveň pomáhají masírovat dásně a zlepšovat psí chrup. Pozor si dejte hlavně u tepelně zpracovaných kostí např. z pečeného kuřete od oběda. Ačkoliv jsme to v minulosti možná viděli u našich babiček, kdy bylo běžné psům dávat zbytky od stolu. Kosti vařením či pečením změní strukturu (začnou se lámat na ostré kousky) a psovi by mohly poškodit zažívací trakt. Nebezpečné jsou především kuřecí či krutí kosti. Ty jsou velmi jemné a štěpí se.

5 mýtů o psím stravování
Autor: iStock 5 mýtů o psím stravování

Život se psy, kromě mnoha radostí, přináší i mnohé starosti:

Nekrmte mého psa!

Nekrmte mého psa! Můžete mu velice ublížit, říká pejskařka

I pes a kočka mohou přijít k úrazu. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění či otravě?

Jak dát první pomoc psovi nebo kočce při poranění, pokousání i otravě pokojovými rostlinami?

reklama

Článek je zařazen v: pes , krmení , žrádlo , mýty

reklama

Přečtěte si také