Jak dát první pomoc psovi nebo kočce při poranění, pokousání i otravě pokojovými rostlinami?

Pes, kočka, morče, papoušek, králíček a každý jiný domácí mazlíček mohou kdykoli přijít k úrazu nebo se přiotrávit. A jelikož jsou to němé tváře, tak za ně v těchto chvílích rozhodujeme my lidé a je jen na nás, jak se zachováme. Ne každý chovatel ale přesně ví, jak postupovat, když se jeho zvířátku něco nepříjemného stane. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění, zažívacích problémech či otravě rostlinami?

Každý živý tvor, a nejvíc mláďata, dychtivě poznává okolní svět, zkoumá, co je dobré a jak co chutná, testuje, co si může dovolit a co je pro něj zapovězené. A právě tohle objevování s sebou nese i řadu nepříjemných nehod, jako jsou například zažívací problémy, drobná poranění či pokousání nebo otravy pozřením jedovatých pokojových rostlin nebo saponátů, zkaženého i nevhodného jídla či léků. A tak bychomměli dobře vědět, jak dát domácímu mazlíčkovi první pomoc. Ovšem v závažnějších případech nebo nevíme-li si rychle rady, musíme vyhledat pomoc veterináře, aby už nebylo pozdě.

Drobná poranění

Pokud se jedná o drobná povrchová poranění, každou ránu je nutné opatrně vyčistit od všech nečistot, jinak může dojít kinfekci, doporučuje se běžné ošetření dezinfekčními prostředky, které navíc rány také hojí, jako jsou např. Vetericyn roztok či gel, Betadine, peroxid vodíku.

Na pomoc můžeme vzít i byliny

  • Hojení poranění podporuje kostival lékařský, který je výborný na rány, výrony, otoky i spáleniny. Čerstvé listy rozdrtíme nebo rozmixujeme a vzniklou kaši naneseme na očištěnou ránu, překryjeme obvazem a necháme asi 30 minut působit. Opakujte tři dny po sobě.
  • Jitrocel kopinatý pomůže i u ran, které jsou již zanícené. Máme-li možnost, lístek omyjeme včisté vodě a až potom rozemneme a přiložíme na ránu, kterou ovážeme. Necháme do druhého dne.
  • Vlažný odvar zkvetoucí nati kycolu (starček Fuchsův) lze dobře využít na špatně se hojící rány. Buď jako koupl, nebo obklad.Potlačuje bolest.

Pokousání jiným zvířetem

Základem ošetření při pokousání a poškrábání jiným zvířetem je očištění rány a dezinfekce jako při každém jiném poranění. Konzultace nebo okamžitá návštěva veterinárního lékaře je naprosto nezbytná!!! U těchto poranění je totiž podcenění prvotního ošetření startem komplikací, které mohou nastat v následujících dnech. Samozřejmostí je domluva s majitelem druhého zvířete, jestli je zvíře očkované atd.

Podezření na otravu

Při podezření na otravu saponáty, které máme běžně v domácnosti, zkaženým či nevhodným jídlem nebo léky, můžeme podat zvířeti živočišné uhlí, to je to jediné, co se dá učinit bez analýzy jedu. Pokud se nejedná o kyselinu či louh a došlo kpozření, dá se do 30 minut vyvolat zvracení například lžící kuchyňské soli. Konzultace s veterinárním lékařem je vždy nutná!

Průjem a zvracení

Při zvracení a průjmu nejprve nasadíme hladovku po dobu 24 hodin, u mláďat 12 hodin, zvířeti podáváme jen tekutiny v malém množství, ale zato často, protože je nutné zabránit dehydrataci. Pokud se stav zvířátka stabilizuje, můžeme mu zkusit nabídnout rozvařenou rýži, bílý neochucený jogurt či vařené neslané bílé maso.

Živočišné uhlí pomůže zklidnit tvorbu plynu a pohltí případné toxiny; ostatní léky na průjem lze použít výhradně jen po domluvě s veterinárním lékařem, protože do světa zvířat patří lidské léky jen se souhlasem a pod dohledem veterináře. Pokud se stav neupraví anebo se zhorší, je nutné vyhledat pomoc odborníka.

Otrava pokojovými rostlinami

Především kočky, které chováme v bytě, rády okusují pokojovky a řezané květy ve váze, a to i ty jedovaté. Sice často samy rozpoznají, co pro ně může být nebezpečné a mnoha druhům rostlin se obloukem vyhýbají, bohužel to neplatí stoprocentně.

Máme-li podezření, že kočka mohla sníst jedovatou rostlinu, obrátíme se okamžitě na veterináře. Zjistíme, s jakou rostlinou přišla do kontaktu (okousané listy, převržený květináč nebo váza). Při pozření jedovatých květin vytáhneme co nejdříve zbytky rostliny z tlamičky a poté ji vypláchneme vodou nebo mlékem. Při otoku je nutné zabezpečit průchodnost dýchacích cest.

Nejběžnější jedovaté pokojové rostliny

  • Oblíbené diefenbachie, monstera,toulitka či kala způsobují otravu, která se projeví obvykle do 4 hodin po pozření.
  • Vánoční hvězda,trnová koruna nebo krotonjsou jedovaté celé, při poškození vytéká z listů mléko, které dráždí sliznice a zažívání, při silném podráždění očí mlékem může i dočasně oslepnout.K otravám dochází pozřením většího množství listů.
  • Pozor taky nabrambořík. Už 300 mg hlízy může způsobit zvracení, průjem (i krvavý) a silné bolesti břicha.
  • Orchidejea lilie dokážou kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobí rychlé akutní selhání ledvin. Je nutná okamžitá návštěva u veterináře.
  • Pozřením už pouhých dvou listů pokojové azalky se může otrávit kočka, ale taky pes. Příznaky otravy se projeví za 20 minut až za 2 hodiny, někdy i za 6 hodin.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také