Naučte se dát rychlou první pomoc psovi a kočce při zranění, pokousání nebo otravě
Pes, kočka a každý jiný domácí mazlíček mohou kdykoli přijít k úrazu nebo se otrávit. V těchto chvílích za ně rozhodujeme my lidé a je jen na nás, jak se zachováme. Ne každý chovatel ale přesně ví, jak postupovat, když se jeho zvířátku něco nepříjemného stane. Umíte dát první pomoc zvířeti při poranění, zažívacích potížích či otravě rostlinami a saponáty?
Každý živý tvor, a nejvíc mláďata, dychtivě poznává okolní svět, zkoumá, co je dobré a jak co chutná, testuje, co si může dovolit a co je pro něj zapovězené. A právě tohle objevování s sebou nese i řadu nepříjemných nehod, jako jsou drobná poranění či pokousání nebo otravy pozřením jedovatých pokojových rostlin nebo saponátů, zkaženého i nevhodného jídla či léků. A tak bychom měli dobře vědět, jak dát domácímu mazlíčkovi první pomoc.
NENECHTE SI UJÍT: Pes a kočka vegetariáni. Je to zdravé, nebo můžeme svému domácímu mazlíčkovi ublížit?
Hrajeme o každou minutu
V závažnějších případech nebo nevíme-li si rychle rady, musíme vyhledat pomoc veterináře, aby už nebylo pozdě. Na nečekanou událost bychom měli být připraveni a mít v mobilu uložený kontakt na svého veterináře nebo nejbližší veterinární pohotovost, abychom neztratili důležitý čas. Při panice často nejsme schopni jednat racionálně a hledat potřebný kontakt teprve na internetu nás může zásadně zdržet. A my hrajeme o každou minutu času.
Drobná poranění
Pokud se jedná o drobná povrchová poranění, každou ránu je nutné opatrně vyčistit od všech nečistot, jinak může dojít k infekci. Doporučuje se běžné ošetření dezinfekčními prostředky, které navíc rány také hojí, jako jsou například Vetericyn roztok či gel, Betadine a peroxid vodíku.
INSPIRUJTE SE: Jak dlouho spí domácí mazlíčci: Největším spáčem je kočka, ale pes si taky rád přispí
Na pomoc můžeme vzít byliny
- Hojení poranění podporuje kostival lékařský, který je výborný na rány, výrony, otoky i spáleniny. Čerstvé listy rozdrtíme nebo rozmixujeme a vzniklou kaši naneseme na očištěnou ránu, překryjeme obvazem a necháme asi 30 minut působit. Opakujeme tři dny po sobě.
- Jitrocel kopinatý pomůže i u ran, které jsou již zanícené. Máme-li možnost, lístek omyjeme v čisté vodě a až potom rozemneme a přiložíme na ránu, kterou ovážeme. Necháme do druhého dne.
- Vlažný odvar z kvetoucí nati kycolu (starček Fuchsův) lze dobře využít na špatně se hojící rány. Buď jako koupel, nebo obklad. Potlačuje bolest.
Základem ošetření při pokousání a poškrábání jiným zvířetem je vyčištění rány vodou a dezinfekce jako při každém jiném poranění. Zdroj: iStock
Pokousání jiným zvířetem
- Základem ošetření při pokousání a poškrábání jiným zvířetem je vyčištění rány vodou a dezinfekce jako při každém jiném poranění.
- Pokud je to možné, tak v okolí ostříháme srst.
- Konzultace nebo okamžitá návštěva veterinárního lékaře je naprosto nezbytná! U těchto poranění je totiž podcenění prvotního ošetření startem komplikací, které mohou nastat v následujících dnech.
- Tyto rány se zpravidla zanítí a vzniká v nich infekce, která se neobejde bez antibiotik. Často u ní dochází k infekci a špatnému hojení rány. Zuby zvířat mají na svém povrchu vrstvu zubního plaku, která je plná bakterií. Při kousnutí tyto bakterie kontaminují porušenou kůži a měkké tkáně napadeného zvířete a dochází k rychlému rozvoji zánětu, který může skončit i otravou krve neboli sepsí.
- Samozřejmostí je domluva s majitelem druhého zvířete, jestli je zvíře očkované.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zakázané potraviny pro psy. Čokoláda je jedovatá, ořechy nebezpečné a hranolky nevhodné
Podezření na otravu
Při podezření na otravu saponáty, které máme běžně v domácnosti, zkaženým či nevhodným jídlem nebo léky, můžeme podat zvířeti živočišné uhlí, to je to jediné, co se dá učinit bez analýzy jedu.
Pozor na vyvolání zvracení, ne vždy je to vhodné. Vždy bychom se měli po telefonu poradit veterinárním lékařem. Například při pozření silných chemických látek, jako jsou kyselina a louh (čistič odpadu), zvíře může mít poleptané sliznice a pokud vyvoláme zvracení, poleptají se sliznice ještě jednou, což přivodí horší stav, než samotný jed v žaludku.
- Pokud se nejedná o kyselinu či louh a došlo k pozření, dá se do 30 minut vyvolat zvracení například lžící kuchyňské soli nebo jedlé soli. Konzultace s veterinárním lékařem je vždy nutná!
Průjem a zvracení
Při zvracení a průjmu nejprve nasadíme hladovku po dobu 24 hodin, u mláďat 12 hodin, zvířeti podáváme jen tekutiny v malém množství, ale zato často, protože je nutné zabránit dehydrataci. Pokud se stav zvířátka stabilizuje, můžeme mu zkusit nabídnout rozvařenou rýži, bílý neochucený jogurt či vařené neslané bílé maso.
- Živočišné uhlí pomůže zklidnit tvorbu plynu a pohltí případné toxiny; ostatní léky na průjem lze použít výhradně jen po domluvě s veterinárním lékařem, protože do světa zvířat patří lidské léky jen se souhlasem a pod dohledem veterináře. Pokud se stav neupraví anebo se zhorší, je nutné vyhledat pomoc odborníka.
Především kočky, které chováme v bytě, rády okusují pokojovky a řezané květy ve váze, a to i ty jedovaté. Zdroj: iStock
Otrava pokojovými rostlinami
Především kočky, které chováme v bytě, rády okusují pokojovky a řezané květy ve váze, a to i ty jedovaté. Sice často samy rozpoznají, co pro ně může být nebezpečné a mnoha druhům rostlin se obloukem vyhýbají, bohužel to neplatí stoprocentně.
Máme-li podezření, že kočka mohla sníst jedovatou rostlinu, obrátíme se okamžitě na veterináře. Zjistíme, s jakou rostlinou přišla do kontaktu (okousané listy, převržený květináč nebo váza).
Při pozření jedovatých květin vytáhneme co nejdříve zbytky rostliny z tlamičky a poté ji vypláchneme vodou nebo mlékem. Při otoku je nutné zabezpečit průchodnost dýchacích cest.
PŘEČTĚTE SI: Jak krmit kočku, aby byla zdravá a nic jí nechybělo. Vyvarujte se nejčastějších chyb
Nejběžnější jedovaté pokojové rostliny
- Oblíbené diefenbachie, monstera, anturie neboli toulitka či kala způsobují otravu, která se projeví obvykle do 4 hodin po pozření.
- Vánoční hvězda, trnová koruna nebo kroton jsou jedovaté celé, při poškození vytéká z listů mléko, které dráždí sliznice a zažívání, při silném podráždění očí mlékem může i dočasně oslepnout. K otravám dochází pozřením většího množství listů.
- Pozor taky na oblíbený brambořík. Už 300 mg hlízy může způsobit zvracení, průjem (i krvavý) a silné bolesti břicha.
- Orchidej a lilie dokážou kočku zabít i po pouhém okusování. Jed způsobí rychlé akutní selhání ledvin. Je nutná okamžitá návštěva u veterináře.
- Pozřením už pouhých dvou listů pokojové azalky se může otrávit kočka, ale taky pes. Příznaky otravy se projeví za 20 minut až za 2 hodiny, někdy i za 6 hodin.
Zdroje: uveterinarky.cz, vet-plus.cz, vethope.cz, kocici.net, spektrumzdravi.cz