Bydlení

19. února 2015 05:45

Markéta Zídková

Pes a nachlazení: Jak předcházet nachlazení u našich chlupáčů?

Kde se jen mohl nastydnout?

Razantní teplotní výkyvy, mráz a vlhkost jsou pro nachlazení, virózy a chřipky jako stvořené. Stejně jako my lidé se právě v tomto období potýkáme s nastydnutím, podobně jsou na tom i naši čtyřnozí kamarádi. Jak nachlazení předcházet a co dělat, když rýma spolu s dalšími symptomy zaútočí?

Prevence je cesta ke zdraví

Pokud se rtuť teploměru pohybuje okolo bodu mrazu, vsaďte na hřejivý psí obleček. V současné době je na trhu k dostání nespočet variant, střihů a barev. Vybírejte podle velikosti a vzrůstu daného plemene. Tato psí móda je nutností u ras, kterým příroda nenadělila huňatý kožíšek, ale i u těch, které pobývají uvnitř domu spolu s vámi.

Dokázal váš pes něco výjimečného? Zachránil něčí život nebo někomu dlouhodobě pomáhá? Pak ho do konce února přihlaste do ankety Statečné psí srdce.

Příběhy hrdinných psí činů najdete ZDE.

Ti, co jsou navyklí na venkovní teploty a přebývají v boudě, jsou mnohem odolnější proti rozmarům počasí. Určitě však nešlápnete vedle, když boudu lépe zaizolujete a dovybavíte ji o deku, postačí klidně vyřazený model. Dodávejte psovi čerstvou vodu, tu však můžete i ohřát. Vlažná voda při nastydnutí pejskovi udělá dobře.

Kvalitní strava a pravidelný pohyb

Zajímejte se o složení krmiva formou suchých granulí a konzerv. Kupujte směs se správným poměrem živin, vitamínů a minerálních látek. Pravidelná a pestrá strava znásobí imunitu zvířete. Nutností je i pravidelný pohyb a četnost venčení.

Mějte oči na stopkách

Neignorujte projevy nastydnutí a věnujte mazlíčkovi v tomto období zvýšenou porci pozornosti. Zanedbané onemocnění se může snadno vrátit a propuknout v silnější virózu nebo v něco, co je velmi podobné chřipce, kterou je nutno přeléčit antibiotiky. Přesné dávkování a časový interval podání léčiva vám doporučí veterinář.

Omezte venčení

Pozorujete, že vaše psímu miláčkovi teče z očí, kašle, kýchá a těžce se mu dýchá? Virové nebo bakteriální onemocnění se projeví i zápachem z tlamy. Zkraťte dobu venčení a po vykonání potřeby a krátkém proběhnutí se vraťte domů.

(len)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky nachlazení

Přečtěte si také