návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Máte doma psího divocha? Dopřejte mu pořádnou porci zábavy

Simona Sedláčková , Vydáno: 27.01.2020
Máte doma psího divocha?
Autor: istockphoto.com Máte doma psího divocha?
Pořídili jste si malé roztomilé štěňátko a ono po několika týdnech vyrostlo v ďábla, pro kterého není žádná procházka dost dlouhá a který se neustále rozhlíží po nové lumpárně? Ano, i mezi psy existují jedinci, kterým stačí povalování na gauči, ale pokud má váš psík povahu přesně opačnou, musíte mu vymyslet dostatek zábavy a aktivit, aby neměl čas na zlobení všeho druhu.

reklama

Možná to znáte sami, přinesli jste si domů štěňátko a ono se po pár týdnech projevilo jako demoliční četa a přepadové komando v jednom. Takového psího divocha většinou stačí důkladně zabavit, řádně vyběhat a dokonale unavit. Hyperaktivním jedincům, mezi kterými jednoznačně vedou podobná plemena jako Jack Russell teriéři či border kólie, prostě musíte zabavit mozek i tělo. Všeobecně mezi divochy patří téměř všichni teriéři a některá pracovní, pastevecká a lovecká plemena, která byla vyšlechtěna na výkon, výdrž a velkou ochotu pracovat.

Máte doma psího divocha? Dopřejte mu dlouhé procházky!
Autor: istockphoto.com Máte doma psího divocha? Dopřejte mu dlouhé procházky!

Jak tedy vybít přebytečnou psí energii?

Vyzkoušejte dlouhé vycházky

Několikaminutové venčení jen pro vykonání potřeby nestačí žádnému psovi a divochovi zvlášť. Půl hodiny stačí ráno, kdy spěcháte do práce, ale jednou denně, nejlépe večer by měla procházka trvat alespoň jednu hodinu, ale i déle, v závislosti na potřebách psa. A za víkendový celodenní výlet, třeba na kolech, vás bude pes milovat.

Dopřejte jim dovádění s kamarády

Většina psů miluje hru se svými druhy více než cokoliv jiného. Pravidelná návštěva psí louky jim prospěje po všech stránkách. Vaši mazlíci budou dobře socializovaní, budou zvyklí se dělit o míček i oblíbené klacky. Psa, zvyklého na kolektiv poznáte snadno. Rád se seznamuje a málokdy vyvolává šarvátky, pouze vybízí ostatní ke hře.

Máte doma psího divocha? Najděte mu kamarády!
Autor: istockphoto.com Máte doma psího divocha? Najděte mu kamarády!

Vyberte si psí sport

Nabídka psích sportů je velmi široká a vybere si opravdu každý. Některé jsou náročné pouze pro psa, jiné vyžadují dobrou fyzickou kondici i od majitele. Můžete vyzkoušet coursing, kdy pes běhá v terénu, překonává překážky a musí ulovit taženou kořist, dogfrisbee, to musí zase pes chytat hozené frisbee, nebo dogracing, tedy běh přes překážky. Samostatnou kapitolou je královská disciplína, dogdancing neboli tanec se psem.

Máte doma psího divocha? Sportujte s ním!
Autor: istockphoto.com Máte doma psího divocha? Sportujte s ním!

Zabavte psí hlavu

Především inteligentním psům musíte poskytnout i dostatek mentální zábavy. Je jedno, jestli si budete hrát na schovávanou doma či venku. Psa usadíte povelem sedni a čekej a jdete se schovat. Na povel pak pes hledá svého pána nebo schovanou hračku. Divili byste se, jak pes dokáže dlouho předstírat hledání, přestože o vás dávno ví svým skvělým čichem. Chytřejší psi ocení i různé hlavolamy s hledáním pamlsků. Také nácvik nejrůznějších klaunských kousků většinu divochů velmi baví a vy pak můžete udivovat návštěvy domácím cirkusem.

Máte doma psího divocha? Kupte mu logickou hru!
Autor: istockphoto.com Máte doma psího divocha? Kupte mu logickou hru!

Pořiďte nebo vyrobte psíkům hračky

Hračky, se kterými se psi zabaví ve chvílích, kdy na ně nemáte čas, můžete samozřejmě jednoduše nakoupit, ale velmi snadno je vyrobíte i sami. Může to být jednoduché přetahovadlo i složitější chobotnice nebo tenisák plný dobrot.

Pozor na únavu a dehydrataci

Nic se však nesmí přehánět. Takoví psi občas sami nevědí, kdy mají dost a sportovali by do padnutí. Pokud pes začne zrychleně a těžce dýchat s vyplazeným jazykem a často si lehá, dopřejte mu přestávku. A nezapomínejte ani na dostatek tekutin.

reklama

Článek je zařazen v: pes , psí divoch , divoký pes , psí zlobení , jak vychovat , jak na výchovu

reklama

Přečtěte si také