Zahrada

6. května 2014 05:05

Zuzana Schneidewind

Česká květina: I rostliny mají svojí značku kvality

Stále častěji voláme po českých vejcích, mase z našich chovů, mléku od českých dojnic. Proč nepodpořit také naše zahradníky. Známka Česká květina je zárukou kvality i původu. Pod záštitou Svazu květinářů a floristů takto nově označují své nejlepší kousky tradiční pěstitelé okrasných květin v Česku.

Pěstování okrasných rostlin patří k našemu národu dlouhá léta. Dá se říci, že s květinami to umíme na parapetech, v zimních zahradách, na balkonech, terasách i venku. Asi nikoho nepotěší, když si domů přinese rostlinu, která mu po přesazení zahyne nebo je z nedbalosti dodavatele například napadená škůdci.

Zaručeno: Česká květina není žádný chcípáček, znavený převozy

Známka kvality Česká květina může být použita pouze na rostliny, které vyrostly vČeské republice českým zahradníkům.

Po většinu pěstební doby je taková květina vpéči českých odborníků, roste (přizpůsobuje se) vnašich klimatických podmínkách a většina vstupů pochází od českých dodavatelů.

Vypěstovaná prodejní rostlina nemusí cestovat stovky kilometrů po kontinentu k zákazníkovi.

Kratší cesta ke spotřebiteli pro ni znamená menší zátěž z nedostatku světla, ale i zkrácenou přepravu cennou zekologického hlediska pro celou Evropu.

Podpoříme-li nákup českých květin, podpoříme naše pěstitele a tím pomůžeme udržet i tvorbu pracovních míst. Sekundárně je podpořena také perspektiva odborných vzdělávacích institucí vtomto oboru.

Označení Česká květina může být použito pouze se souhlasem Svazu květinářů a floristů ČR výhradně na kvalitní rostliny. Květinám pěstovaným pod značkou Česká květina je věnována nejvyšší odborná péče a jsou pod pečlivým dohledem Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Jsou profesionálně pěstované, důraz je kladen na kvalitu, zdravotní stav rostlin i ekologii.

Značka může být pro nedodržení kvality a zásad zahradníkovi kdykoliv odebrána

Označením Česká květina se nyní pyšní primule, macešky a další dvouletky, balkonové a záhonové rostliny, hortenzie, chryzantémy, vánoční hvězdy a bramboříky.

Autor: Zuzana Schneidewind, kamera: Jan Kundera

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také