Bydlení

3. listopadu 2017 07:59

Matouš Hartman

Podlaha z přírodních materiálů: Okouzlí vás ekologický korek, zdravé linoleum, nebo luxusní dřevo?

Vinylové podlahy jsou sice populární, ale ať se snaží, jak chtějí, punc "tepla domova” do interiéru nepřinesou tak, jak to umí jen jejich kolegyně z přírodních materiálů! Máte z čeho vybírat.

Linoleum – zdravé, komfortní a dražší

Pokud se zhlédnete v přírodních materiálech, je pro vás linoleum to pravé! S normalizačním “linem” nemá nic společného. To skutečné linoleum je směsí přírodních pryskyřic, lněného oleje, vápence a korkové moučky. Světlo světa spatřilo před více než sto lety a současné technologie jen vylepšily jeho tvrdost a odolnost. Pro: Jedná se o antibakteriální materiál, který je vysoce komfortní, celkem snadno udržovatelný a v mnoha barevných odstínech. Proti: Výroba kvalitního linolea je náročnější záležitostí a tento fakt se promítne i do ceny.

Korek – pro ekology to pravé!

Pokud se chcete držet přírody, můžete se procházet i po korku. Není to obvyklá záležitost, ale zaryté ekology okouzlí materiál dokonale šetrný k přírodě. Korkovníky, ze kterých se korek získává, nejsou ani poráženy, pouze “svlékány“ z jedné vrstvy kůry a ta zase doroste! Korková podlaha má ale své limity.

Pro: Jednoznačně ekologická, stromům přátelská varianta! Proti: Především v dekorativní rovině je škála vzorů a barev omezená. Moc se nekamarádí se slunečním světlem, původní barva po pár letech vezme za své a hodí se do žluta. Moc nepotěší ani váš rozpočet, korková podlaha je docela drahá.

Dřevo – volba pro náročné

Dřevěná podlaha je přirozeně krásná, pohledově nepřekonatelná. Navíc se může pochlubit nejlepšími izolačními vlastnostmi, které ocení hlavně vaše studené nohy. Co se týče druhů, je z čeho vybírat. Od exotických dřevin až po ty nejklasičtější, které rostou v každém českém háji. Barevná škála plná nuancí od chladných až po teplé tóny, od světlých až po velmi tmavé a všechno mezi tím. Pro: Skvělé vlastnosti, letitá krása a spousty a spousty možností! Proti: Daň si vybere vlhkost i změny teplot a celkově vám dá zabrat jeho údržba. Cenově se trochu prohnete, dřevěná podlaha je exkluzivní a něco stojí.

Další články:

Sdílejte článek

Přečtěte si také