Bydlení

9. prosince 2015 06:00

Markéta Zídková

Polymer je báječná hmota, ze které vyrobíte originální dárek

Slyšeli jste někdy o polymerové hmotě? Je podobná dětské plastelíně a dá se z ní vyrobit doslova cokoli. Stačí mít jen nápad a šikovné ruce.

Martina Buriánová se práci s polymerovými hmotami věnuje dva roky. Její doménou je výroba šperků. Kdysi pracovala ve šperkařské vzorkařské dílně a díky tomu se naučila navrhovat prstýnky a náhrdelníky. “Polymerová hmota má velmi všestranné použití. Já z ní vyrábím hlavně šperky, ale lze ji použít i k dekoraci nejrůznějších předmětů v domácnosti. Existuje spousta návodů, jak si polymerovou hmotou potáhnout například konce lžiček, tak aby si každý poznal tu svoji. Polymerem se dají ozdobit i hrnečky nebo skleničky. Jen pozor – přestože je to hmota netoxická, neměli bychom ji dávat na místa, která jsou v kontaktu s ústy,” upozorňuje Martina.

Vyrobte si originální zátku

Kdo umí jen trochu modelovat, může si polymerovou hmotou ozdobit korkový špunt a hned má originální zátku na olej nebo ocet. “Hmota je pevná, a pokud do ní zapečete šroubek, poslouží vám jako jedinečná úchytka, třeba do dětského pokoje.” Fantazii se tu meze nekladou. Z polymeru můžete vyrobit třeba i modely jídel pro panenky, potáhnout konce klíčů nebo si ozdobit kovovou krabičku. Jediným kritériem je, aby předmět, který budete polymerem zdobit, vydržel teplotu při zapékání v troubě na 110–150 °C, dle použité značky polymerové hmoty.

NÁVOD: Vyrobte si z polymeru vlastní svícen.

Hmot je více

Na trhu je více druhů polymerové hmoty – fimo, premo, cernit a kato. Martina Buriánová pracuje především s fimem a premem, protože jsou nejtvárnější a vyrábějí se v široké škále barev, včetně perleťových. Dají se pořídit i napodobeniny různých materiálů, třeba kamenů. “Polymerová hmota je vlastně polyvinylchlorid, tedy PVC a pracuje se s ní podobně jako s plastelínou. Pečením se pak vytvrdí a stane se z ní pevný materiál. Každý druh se peče při jiné teplotě, má jinou tuhost a pružnost, a jinak se tedy chová. Třeba kato se vypéká na vyšší teplotu, na 150 °C. “Tuto hmotu dávám dovnitř šperků, protože je nejtvrdší a přitom pružná, ale má omezenou barevnou škálu,” popisuje.

Malá trouba se hodí

A co všechno je podle Martiny k práci s polymerovou hmotou potřeba? “Výrobky peču ve speciální malé elektrické troubě. Je to výhodné, protože nemusím vyhřívat tak velký prostor. Velmi užitečný je i strojek na těstoviny. Hmota se jím projede, poskládá se do vrstev, dá se různě seřezávat – a to i na velmi na tenké plátky, které si pak poskládáte na rovnou plochu. Aby se hmota nelepila, používám jako podložku dlaždici nebo sklo. Pracuji také s různými řezacími noži a vykrajovátky,” ukazuje mi Martina.

Kovaný polymer představí v lednu

Na polymerové hmotě ji nejvíc fascinuje, že umí napodobit mnoho materiálů, přitom je lehká a moderní. Dokáže vypadat jako dřevo, kov nebo třeba jako slonová kost. I díky tomu je každý šperk jiný. A jak lze kupříkladu dosáhnout toho, aby šperk z polymeru vypadal jako dřevěný? “Určité barvy se skládají spolu s průhlednou hmotou jako lístky na sebe. Po vytvarování to na řezu udělá dojem let, takže šperk skutečně vypadá jako by byl ze dřeva,” vysvětluje mi Martina Buriánová, která si v poslední době nejvíce oblíbila kovaný polymer. Její originální kované šperky uspěly ve dvou různých soutěžích, díky čemuž dostala nabídku, aby pro Polymerovou školu, kterou před časem online studovala, svou zbrusu novou techniku, kterou napodobuje kov, zpracovala a naučila ji i další zájemce. Na stránkách Polymerové školy bude její kurz k vidění v lednu příštího roku.

Text: -anř-

Foto: Jiří Skalický a archiv Martiny Buriánové

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky šperk polymer materiál Jiří Skalický

Přečtěte si také