18. března 2015 04:04
Markéta ZídkováMalování žehličkou baví děti i seniory!
Enkaustika neboli malování voskem je technika stará 2500 let.
Slyšeli jste někdy pojem enkaustika? Pokud vás baví nejrůznější výtvarné techniky, zbystřete pozornost. Jde totiž o malování voskem žehličkou. Nevěřili byste, jak krásné obrázky touto speciální technikou mohou vzniknout.
Jednou z průkopnic této metody v Česku je Jana Školaudyová, která se enkaustice, tedy malování voskem, věnuje už takřka pětadvacet let. Aby mohla vést kurzy a učit malování voskem další zájemce, musela se ale nejprve postarat o to, aby měla k práci materiál. V roce 1992, kdy enkaustiku v jednom německém katalogu objevila, šlo totiž u nás o nedostatkové zboží. Enkaustická žehlička ani speciální enkaustické vosky se u nás nevyráběly, a tak je Jana vozila nejprve z Německa.
Enkausticka čili malování voskem - Obrázek 2 Zdroj: Archiv Jany Školaudyové
Vosk nanesete na celou plochu enkaustické žehličky a pomalými pohyby se s ní pak popojíždí po nesavém křídovém papíru. Vosk, který se k tomu účelu používá, obsahuje 70 procent včelího vosku, barevný pigment a další přísady.
Později našla firmu, která prodávala vosky i u nás. „Jednou jim ale došly a další už nechtěli brát, protože o ně nebyl zájem. To byl pro mně startovací povel. Sedla jsem k internetu a hledala v zahraničí, kdo mi může žehličky, vosky a další pomůcky dodávat ve větším, abych mohla vést své kurzy,“ vypráví. Když sehnala dodavatele materiálu, začala vést kurzy v Jihočeském kraji, odkud pochází, a uspořádala několik výstav.
Díky žehličce vznikají fantastické útvary
Enkaustika je technika stará 2500 let. „Samozřejmě se dříve malovalo jinak, ale v 19. století se tato technika vrátila. Dnes se učí v západních zemích i na výtvarných vysokých školách,“ vypráví Jana. Malování voskem je prostorově i časově nenáročná forma tvoření. „Malovat se dá buď štětcem, který namáčíme do rozehřátého vosku, pak mluvíme o americké enkaustice. Nebo malujeme voskem, který jsme si nanesli na enkaustickou žehličku.
Při práci s žehličkou, která je velmi lehká, se vosky nanášejí na celou plochu žehličky a pomalými pohyby se s ní pak popojíždí po nesavém křídovém papíru. Vosky pak vytvářejí na ploše fantastické útvary.
Vosk nesmí stékat
V základním kurzu pro začátečníky, který Jana Školaudyová vede, se zájemci naučí malovat abstrakce a jednoduchou krajinku. A jak se postupuje? „Vosk nanášíme na žehličku a pomalým pohybem ´couváme´ z enkaustického papíru ven za pomoci různých pohybů žehličkou po papíru. Žehlička musí mít ideální teplotu, při které se vosk dobře roztírá, ale nestéká. Pokud se první obrázek nepodaří, existuje mnoho způsobů, jak jej předělat,“ ujišťuje Jana. Zdatnější enkaustici mohou malovat i na obrácené žehličce, nebo sklokeramické enkaustické desce, kde se maluje obráceně voskem v ruce na ohřátém papíru.
Odrazy naší duše
Malování enkaustikou je velmi inspirativní a používá se i v arteterapii a mnoha relaxačních technikách. Ostatně obrázek, který při enkaustice vznikne, je často odrazem toho, co se právě odehrává v naší duši. Tato technika malování baví moc i děti, které malují bez zábran často nádherné obrázky. Jana pracuje i s dětmi v mateřských školkách, mnohdy už od tří let. „Za pomoci rodičů nebo prarodičů postupují při malování velmi opatrně, není se čeho bát,“ upozorňuje.
Enkausticka čili malování voskem - Obrázek 14 Zdroj: Archiv Jany Školaudyové
Zajděte na kurz a pak tvořte doma
Jak se při malování voskem přesně postupuje, však nelze přiblížit jen v několika větách. „Jednotlivé postupy malování jsou popsány v mé knížce, která by měla letos vyjít, a jsou vysvětleny snad na čtyřiceti stránkách,“ dodává Jana Školaudyová. Nejlepším způsobem, jak pochopit práci s voskem, je zkusit si ji na vlastní kůži na některém z kurzů. A jak dlouho enkaustické obrazy vznikají? „Záleží na velikosti. Kartičku velikosti A6, která může sloužit třeba jako přání k narozeninám, malujeme několik minut, obraz 1 m x 80 cm tvoříme i několik dní. Výhodou je, že obraz je hned suchý. Dalším pozitivem této techniky je fakt, že můžete pracovat i doma,“ říká paní Jana, podle které je dnes zájem o enkaustiku velký – od dětí ve školkách až po seniory. „Ne každý však absolvuje kurz s kvalitním lektorem a už mnohokrát jsem se setkala s tím, že absolventi kurzů dělají při malbě hrubé chyby,“ varuje výtvarnice a radí, abyste byli při volbě lektora opatrní.
Text: (anř)
Foto: Archiv Jany Školaudyové
Mohlo by vás zajímat: