Bydlení

2. listopadu 2014 05:27

Markéta Zídková

Poslední bydlení: Rakve s motivy Spidermana, motorek i mořských vlnek

Posmrtnému životu přikládali lidé odjakživa velkou důležitost. Vzpomeňte na pyramidy i měšťanské hrobky - malé domy - z 19. století.

„Show must go on,“ si zřejmě řekla anglická firma Colourful Coffins. Ta nabízí svým zákazníkům rakve, ale nejsou to rakve ledajaké – tyto si můžete nechat nadesignovat podle svého vkusu. Milujete svého psa, snowboarding nebo například zbraně? Není problém, obrázky vašich oblíbených věcí se mohou objevit na „vašem posledním domově“.

S podobným nápadem přišli i němečtí podnikatelé z Kolína nad Rýnem. Jejich pohřební služba se zaměřuje na homosexuální páry, a tak nabízí rakve vyzdobené postavami nahých urostlých mužů, kresby přitom vychází z renesančních námětů. „Každý člověk by měl mít možnost ozdobit si na svou poslední cestu rakev takovým způsobem, který zachycuje jeho život," prohlásil jeden z majitelů.

Také u britské Colourful Coffin může být důvodem k vyzdobení rakve láska. Když zemřel obchodník s koberci Terry Arter, jeho manželka Alex se rozhodla udělat manželovi na rakev koláž z jejich společných snímků – svatebních fotek, fotek jejich dcera jako miminka i momentek s přáteli. „Terry se rád smál a bavil lidi, a to byl důvod, proč jsem nechtěla, aby byl jeho pohřeb morbidní. Chtěla jsem, aby byl oslavou jeho života. Také jsem nechtěla, aby zíral na nudné stěny rakve a nudil se,“ vzpomíná manželka Alex.

Podle tvůrců netradičních rakví jde též o to, aby se smrt přestala tabuizovat a z pohřbu se vytratila zbytečná morbidita. Otázkou je, jestli by se kvůli tomu měl pohřeb měnit v černý humor.

(kor)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také