Bydlení

3. července 2017 08:00

Markéta Zídková

Pozor na teplotu aneb Jak správně zalévat pokojové květiny v létě?

V horku máte chuť na ledové nápoje a zmrzlinu. Pro pokojové rostliny by to však byl pořádný šok...

Když udeří vedra, nastanou tropy i doma. Pokojové rostliny však potřebují režim, jaký by měly normálně v přírodě. A tam se k ledové vodě nikdy nedostanou. Z logiky věci tedy vyplývá, že květiny nesmí nikdy dostat studenou vodu. Ani v létě, ani v zimě bychom rostliny tedy neměli zalévat vodou z vodovodu, protože ta by rostlinám mohla způsobit šok a ten by mohl poškodit vývoj rostliny.

Nechte vodu odstát

Ideální je pro rostliny pokojová teplota zálivky, tedy je dobré nechat vodu odstát. Odstátá voda je pro rostliny důležitá i z dalšího důvodu, a to proto, že rostliny nemilují chlór, který z vody, pokud ji necháme odstát, vyprchá. Dalším důvodem pro to, abyste vodu nechávali odstát, je to, že rostliny nemají rády příliš vápenitou, tedy tvrdou vodu. Jsou rostliny, které vysoký obsah vápníků po nějakou dobu tolerují (pokud je cca po roce přesadíme), jiné však to potřebují od začátku měkkou vodu. Pokud si pořídíte novou rosltlinu, je dobré si toto vždy zjistit, protože správná zálivka rozhoduje o úspěchu pěstování dané rostliny.

Vodu lze převařit nebo zalévejte dešťovkou

Vápenatých solí se také zbavíte tak, že vodu převaříte. Ideální je zalévat dešťovou vodou (pokud nežijete v příliš znečištěné lokalitě).

Více o jednotlivých druzích pokojových rostlin najdete v naší ENCYKLOPEDII.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také