Pokojové květiny

21. listopadu 2015 04:20

Markéta Zídková

Jak správně vybrat substrát pro pokojové rostliny

Pokojové rostliny mají jen malou hromádku substrátu. Věnujte proto jeho výběru dobrou pozornost.

Tedy dnes je to tak, že to, do čeho sázíme v bytech rostliny, nemá s hlínou příliš mnoho společného, proto vždy mluvíme o substrátech. Základem substrátu pro pokojové rostliny je zpravidla rašelina, a to světlá a tmavá. I když její množství není na zemi nevyčerpatelné, je její složení natolik unikátní, že se vyskytuje ve většině květináčů v našich bytech. Spolu s rašelinou tvoří substrát rozsekané kořeny kapradin, kůra jehličnanů a polystyrénové vločky spolu s příměsí minerálů.

V praxi zpravidla narazíte na 2 základní typy substrátů. Prvním typem jsou substráty pro kvetoucí rostliny. Tento substrát se hodí pro africké fialky, fuchsie, bramboříky. Pro rostliny ozdobné listem se používá substrát pro zelené rostliny a palmy. Specifické rostliny – jako například kaktusy a sukulenty – mají pak své substráty.

Pro mnohé skupiny rostlin, jako jsou kaktusy, orchideje, vřesovcovité rostliny (azalky), bromélie a palmy, se pak prodávají speciální směsi. Například substrát pro kaktusy obsahuje i křemenný písek, sopečný tuf a pemzový štěrk.

V kostce by správný substrát měl:

  1. být dostatečně kyprý, aby se vzduch dobře dostal ke kořenům
  2. mít dobrou vodní jímavost
  3. být drobivý, aby se předcházelo přemokření rostliny
  4. dokázat poutat živiny
  5. být spíše kyselý s hodnotou pH 5 až 6
  6. nesmí obsahovat zárodky škůdců a choroboplodné zárodky

Pokud byste chtěli svým pokojovým rostlinám učinit vskutku zadost a pěstujete širší spektrum rostlin, měli byste pro každý druh mít speciální substrát (a tomu odpovídající úložné prostory). V praxi je to zpravidla nereálné, proto se řiďte alespoň základním rozlišením.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také