Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Pozor na vánoční zvyky: Při odlévání olova se můžete přiotrávit

Odlévání olova není smrtelné.
Vydáno: 24.12.2015
Lití olova je stará tradice
Autor: profimedia Lití olova je stará tradice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Otrava, svalová slabost, zvracení, nevolnost, kolika, nechutenství i bolest kloubů, které mohou následovat po odlévání olova, většinou do druhého dne pominou. I jim se ale můžete při dodržení některých bezpečnostních pravidel vyhnout.

Bezpečnostní pravidla odlévání olova

Kdo na sebe nepřevrhne hrnec s olovem, má napůl vyhráno. Tedy pokud do taveniny nehodlá ještě přidat nějaký mokrý kousek olova. V takovém případě by roztavené olovo z hrnce vyletělo. Ale nestrašme jen rizikem popálení.

Bezpečnější než v hrnci je tavit olovo ve speciální elektrické pícce se spodní výpustí, jako je model Lee Pro 4 Foto:

Bezpečnější než v hrnci je tavit olovo ve speciální elektrické pícce se spodní výpustí, jako je model Lee Pro 4

Neradno též vdechovat kovové výpary. Tyto jemné poletující částice kovu tělu nesvědčí. Názvy onemocnění jako zimnice svářečů mosazi, zinková zimnice, třesavka tavičů, slévárenská horečka či měděná horečka napovídají, že potíže spojené s tavením kovů jsou spjaté především s prací. Nemoc postihuje i svářeče, kteří vdechují čmoud z odpařujícího se drátu. Pracovníky jedy trápí obvykle jen chvíli, ale dlouhodobá intoxikace způsobuje zánět průdušek, otok plic a v nejhorším případě až poškození kostní tkáně. Absence pojmů „zápal vánočních věštců“ ale ještě neznamená, že praktikantům svátečních tradic výpary neublíží. Naopak, po vdechování nebezpečných par z olova se mohou zdravotní potíže dostavit již do 24 hodin.

Olovo je přitom zvláště jedovaté pro děti, pro které především lidi olovo odlévají. Trvalé vystavování se i nízkým dávkám olova zpomalí duševní vývoj potomka a nepěkně se projeví i na jeho chování. Proto je při odlévání olova rozumné dětem jakýkoli nápad odlévat i mimo sezónně rozmluvit. Dlouhodobě působící olovo totiž poškozuje nervy, močové cesty, reprodukční orgány a silné koncentrace olova postihují dokonce i centrální nervový systém, ledviny a způsobují anémii.

Na tavení olova je lepší mít svršky s dlouhými rukávy a z přírodního materiálu. K zahození nejsou ochranné brýle ani maska na obličej
Autor: Lee Na tavení olova je lepší mít svršky s dlouhými rukávy a z přírodního materiálu. K zahození nejsou ochranné brýle ani maska na obličej

Typickými příznaky otravy olovem

- jsou bledost obličeje a rtů, zácpa a nechuť k jídlu, kolika, anémie, bolesti hlavy, křeče, chronický hnisavý zánět ledvin, poškození mozku a poruchy centrálního mozkového systému.

Olovo se do těla už tak dostává z okolního prostředí. Přidává se do skla, do vody je házejí rybáři, olověné je i staré vodovodní potrubí. Tím, že jej organismus takřka nevylučuje, kov se v těle hromadí. Přidávat si olověný nášup vánoční domácí inhalací je v tomto světle učiněná marnotratnost.

Toto z olova neodlijete. Nejběžnější minerál a zároveň olověná ruda se jmenuje galenit PbS
Autor: Muzeum přírodnin Senckenberg Toto z olova neodlijete. Nejběžnější minerál a zároveň olověná ruda se jmenuje galenit PbS

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Tradice vánočního stromku

První vánoční stromky se na Vánoce prostě snědly

Jedna kulička by měla zůstat v domě

Čím víc má jmelí bobulek, tím víc smí muž pod ním políbít cizích žen

Článek je zařazen v:
Reklama