Bydlení

24. prosince 2015 05:10

Markéta Zídková

Pozor na vánoční zvyky: Při odlévání olova se můžete přiotrávit

Odlévání olova není smrtelné.

Otrava, svalová slabost, zvracení, nevolnost, kolika, nechutenství i bolest kloubů, které mohou následovat po odlévání olova, většinou do druhého dne pominou. I jim se ale můžete při dodržení některých bezpečnostních pravidel vyhnout.

Bezpečnostní pravidla odlévání olova

Kdo na sebe nepřevrhne hrnec s olovem, má napůl vyhráno. Tedy pokud do taveniny nehodlá ještě přidat nějaký mokrý kousek olova. V takovém případě by roztavené olovo z hrnce vyletělo. Ale nestrašme jen rizikem popálení.

Bezpečnější než v hrnci je tavit olovo ve speciální elektrické pícce se spodní výpustí, jako je model Lee Pro 4

Neradno též vdechovat kovové výpary. Tyto jemné poletující částice kovu tělu nesvědčí. Názvy onemocnění jako zimnice svářečů mosazi, zinková zimnice, třesavka tavičů, slévárenská horečka či měděná horečka napovídají, že potíže spojené s tavením kovů jsou spjaté především s prací. Nemoc postihuje i svářeče, kteří vdechují čmoud z odpařujícího se drátu. Pracovníky jedy trápí obvykle jen chvíli, ale dlouhodobá intoxikace způsobuje zánět průdušek, otok plic a v nejhorším případě až poškození kostní tkáně. Absence pojmů „zápal vánočních věštců“ ale ještě neznamená, že praktikantům svátečních tradic výpary neublíží. Naopak, po vdechování nebezpečných par z olova se mohou zdravotní potíže dostavit již do 24 hodin.

Olovo je přitom zvláště jedovaté pro děti, pro které především lidi olovo odlévají. Trvalé vystavování se i nízkým dávkám olova zpomalí duševní vývoj potomka a nepěkně se projeví i na jeho chování. Proto je při odlévání olova rozumné dětem jakýkoli nápad odlévat i mimo sezónně rozmluvit. Dlouhodobě působící olovo totiž poškozuje nervy, močové cesty, reprodukční orgány a silné koncentrace olova postihují dokonce i centrální nervový systém, ledviny a způsobují anémii.

Typickými příznaky otravy olovem

- jsou bledost obličeje a rtů, zácpa a nechuť k jídlu, kolika, anémie, bolesti hlavy, křeče, chronický hnisavý zánět ledvin, poškození mozku a poruchy centrálního mozkového systému.

Olovo se do těla už tak dostává z okolního prostředí. Přidává se do skla, do vody je házejí rybáři, olověné je i staré vodovodní potrubí. Tím, že jej organismus takřka nevylučuje, kov se v těle hromadí. Přidávat si olověný nášup vánoční domácí inhalací je v tomto světle učiněná marnotratnost.

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek
Štítky hrnec kovy

Přečtěte si také